Ajakherpesz (2)

2014. szeptember 06., szombat 14:11

Részletesen az ajakherpeszröl

Írta:

Betegtájékoztató: ajakherpesz

herpes2
                                                                                                 a herpeszvírus aktiválódása

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer?

Csecsemök és kisgyermekek nagyon betegek tudnak lenni egy herpeszvírusfertözéstöl. Újszülöttek esetén herpes neonatorum is kialakulhat ami halálos is lehet.
Az elsö HSV-1 fertözés lázzal és szájban valamint a száj körül jelentkezö hólyagokkal járhat együtt. Csecsemöket és kisgyermekeket ezért a háziorvoshoz kell irányítani.
Nagyobb gyermekek, tinédzserek és fiatal felnöttenél jelentkezik az ajakherpesz a leggyakrabban. Terhesek és szoptatós kismamák nyugodtan használhatnak zinkoxid vagy cinkszulfát tartalmú készítményeket, de az acyclovir és penciclovir tartalmú készítmények ellejavalltak.

Mióta állnak fenn a tünetek/panaszok?

Aki egyszer megfertözödött a vírussal mindig magával fogja hordozni. Az ajakherpesz rendszeresen megjelenik, általában 1-3 alkalommal évente. Kezelés nélkül 7-10 nap után magától is meggyógyul. Ha több mint 6 alkalommal jön ki az ajakherpesz évente vagy 14 napnál tovább tart akkor a tanácsos a beteget/tanácsot kéröt a háziorovoshoz küldeni.

Próbált már valamit az ajakherpesz ellen?

Sokszor felismerik az emberek már a tüneteket. Tudják általában, hogy mitöl jött ki és milyen lesz a kimentele. Kérdezze meg, hogy használt-e a beteg/tanácsot kérö ajakbalzsamot vagy vazelint és melyik szert próbálta már és hogy az segített-e?

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Azok akiknek csökkent az ellenállóképességük fokozottabban érzékenyek a herpeszfertözésre. Mind az elsö fertözés mind a virus aktiválódása súlyos állapothoz vezethet. A fertözés kiterjedhet és nagyobb területet is érinthet. Atópiás ekcéma esetén föleg kisgyermekeknél a herpeszfertözés az átlagosnál súlyosabban folyhat le. A szedett gyógyszerekböl következtethetünk az immunrendszer esetleges csökkent müködésére: nagy dózisú corticosteroidok, onkolitikumok, HIV-gátlók, transzplantáció után használt gyógyszerek a kilöködés megakadályozására mint pl. tacrolimus vagy cyclosporin.

Mikor küldjük a beteget az orvoshoz?

6 évnél fiatalabb gyermekeket: ha a gyermek a szájban lévö hólyagok miatt nem tud inni, kiszáradhat és kórházba kerülhet. Csak a háziorvos tudja meghatározni, hogy valóban herpeszfvírus fertözödésröl van szó.
Ha az ajakherpesz évente több mint 6 alkalommal jelenik meg: itt az ellenállóképesség csökkenéséröl lehet szó.
Ha a hólyagok nem fájdalmasak. Az ajakherpesz nem minden esetben jól megkülönböztethetö más hólyagoktól. Az ajkakon megjelenö daganat pl. nem vagy cask nagyon kicsit fájdalmas.
Ha a foltok 14 nap után még nem tüntek el. Ha 14 nap ut;an még nem gyógyult meg teljesen, lehet, hogy más elváltozásról van szó. Pl. daganat.
Ha a hólyagocskákban levö folyadék nem víztiszta, hanem zavaros vagy gennyes. Ez egy másodlagos bekteriális felülfertözödésre utalhat. Az is lehet, hogy nem egy herpeszvírusfertözödésröl van szó hanem ótvarról (impetigo). Impetiogval a beteetg minden esetben a háziorvoshoz kell tanácsolnunk.
Ha a hólyagok más testrészen pl. a szemben, ujjakon vagy a hüvelyben vagy a hímvesszön is megjelenik. Ezek az esetek nem tartoznak az öngyógyszerelés kategóriájába, a beteget az orvoshoz kell tanácsoljuk.
Ha a betegnek csökkent ellenállóképessége van vagy atópiás ekcémában szemved. Ezeknél a betegeknél az orvos ítéli meg, hogy esetleg egy megelözö vírusellenes kezelésben részesíti a beteget.

Javasolt gyógyszerek

Az ajakherpesz kezelés nélkül 7-10 napon belül magától is meggyógyul.
A gyógyszeres kezelést ajánlott a lehetö leghamarabb elkezdeni.
Akiknél az ajakherpesz rendszeresen jelentkezik javasolt otthon mindig egy tubus ajakherpesz elleni kenöcsöt vagy gélt tartani.
A még meg nem bontott tubus a csomagoláson feltüntetett idöpontig eltartható. Egy felbontott vagy használt tubus a felbontástól számítva csak 3 hónapig tartható el. Javasolt minden újabb ajakherpesznél egy új tubust használni.
Sohase használjon több ember egy tubust a fertözésveszély miatt! A használat elött és után ajánlott kezetmosni. Használható egy fültisztító pálcika is amelyik minden használat után eldobandó.

Cinkszulfát csillapítja a viszketést és szárító hatású. Használata az elsö tünetek megjelenésétöl a hólyagok teljes leszáradásáig javasolt. Ha a kezelés elég korán kezdik akkor az ajakherpesz kb. másfél nappal rövidebb ideig tart. A különbözö klinikai vizsgálatokban különbözö koncentrációjú cinkszulfát volt gél vagy krém formájában feldolgozva: 0,1%; 0,25; 1%; 4%. Amennyiben a prodromális fázisban kezdik a kezelést akkor a cinkszulfát csökkenti a hólyagok számát és ezek elöbb leszáradnak és gyógyulnak. Az ajakherpesz kialakulását a cinkszulfát nem képes megakadályozni. A gél színtelen
6 éves kortól felvihetö naponta 4-6 alkalommal vastagon, ne kenje el! Csak a fájdalmas területre vigye fel és addig használja amíg a hólyagok teljesen le nem száradtak. Felvitel után azonnal hat. Terhesség és szoptatás alatt is használható.
Cinkoxid csillapítja a viszketést és szárító hatású. Javasolható a hólyagos idöszakban és addig kell használni amíg a hólyagok teljesen le nem száradtak. Cinkoxid használható cinkpaszta vagy cinkolaj formájában. Az olaj jobban kenhetö. A cinkolaj fehér színü, de éjszaka jól használható. A fájdalom vagy vizsketés csillapítására lidokaint is lehet beletenni.
6 éves kortól felvihetö naponta 4-6 alkalommal vastagon, ne kenje el! Csak a fájdalmas területre vigye fel és addig használja amíg a hólyagok teljesen le nem száradtak. Felvitel után azonnal hat. Terhesség és szoptatás alatt is használható.

Receptköteles gyógyszerek:
Nincsen olyan gyógyszer amelyik a vírust teljesen kiölné a szervezetböl. Egy megelözö kezelés szájon át adható virus elleni készítményekkel megelözheti vagy csökkentheti az újabb ajakherpesz kialakulását, de egy egyébként egészséges embernél egy ilyen kezelés nem javasolt.

Nem javasolt gyógyszerek
Aciclovir alkalmazható herpeszfertözésben helyileg, szájon át vagy parenterálisan. Hatásos HSV-1 és a HSV-2 vírus ellen de helyileg alkalmazva nem. A hatáshoz az szükséges, hogy acyclovir aciclovirtrifoszfáttá alakuljon. Ehhez a folyamathoz egy olyan enzim szükséges amelyik a herpeszvírusban megtalálható de az emberben nem. Ezért hat az aciclovir kizárólag a vírussal megfertözött sejtekben és viszonylag kevés mellékhatása van az egészséges sejtekben. Súlyos általános herpeszvírus fertözésben egy hatásos szer, ekkor parenterálisan adagolják.
Ajakherpesz esetén az aciclovir nem vagy csak alig hatásos. Nem jut el a virus által fertözött helyekre és nem tud átalakulni az aktív formává. Klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy ha a prodromális fázisban elkezdik a kezelést akkor egy fél nappal lerövidíthetö az ajakherpesz tartama. A hólyagos szakaszban és utánna már nem használ. Az ajakherpesz megelözése helyileg alkalmazott aciclovirral nem bizonyított. Az aciclovir helyi használata a használónál túlérzékenységet a virus esetén pedig rezisztenciát okozhat.
Szakemberek ezért ellenzik az aciclovir krém recept nélkül történö forgalmazását.
Terhesség és szoptatás esetén nem javasolt a használata mert nincsenek adatok a biztonságos alkalmazásról illetve az esetleges káros hatásokról terhesség és szoptatás alatt.
Mellékhatások: égetö szúró fájdalom.
Penciclovir az aciclovirrel rokon vegyület. Ugyanazt elmondhatjuk a penciclovirröl amit az aciclovir estén említettünk. Naponta 8-9 alkalommal kell felvinni (napk:ozben 2 óránként). A hatás sokkal kisebb ha kevesebb mint 6 alkalommal használják naponta.
Terhesség és szoptatás alatt adatok hiányában nem javasolt.
Mellékhatások: égetö szúró fájdalom, érzéketlenség.

Tanácsok ajakherpesz esetén

Ajakherpesz megelözésére: gondoskodjon megfelelö ellenállóképességröl, elegendö éjszakai pihenésröl, ne dohányozzon, táplálkozzon egészségesen és gondoskodjon elegendö testmozgásról. Védje az ajkakat egy zsíros krémmel vagy ajakbalzsammal, használjon UV filteres ajakbalzsamot.
A vörös folt és a bizsergés stádiumában: kenje be az ajkakat rendszeresen egy zsíros krémmel vagy ajakbalzsammal, használhat cinkszulfát gélt, krémet vagy cinkolajat a fájdalmas területen.
Ebben a fázisban az ajakherpesz fertözö. Mossa meg rendszeresen a kezét miutám a herpeszhez nyúlt. Kerülje a csókolózást vagy orális szexuális aktust. Ne használjon közös törölközöt.
A hólyagosodás stádiumában: A hólyagokból kifolyó folyadék is fertözö. Mossa meg rendszeresen a kezét miutám a herpeszhez nyúlt. Kerülje a testi érintkezést föleg csecsemökkel és kisgyermekekkel. Ne használjon közös törölközöt. A hólyagok leszárítását elösegítheti cinkszulfát géllel vagy krémmel illetve cinkolajjal. Ezeket csak a hólyagos területre vigye fel és ne kenje el.
A varrasodás stádiumában: ne vakarja le a vart a sebröl. Magától leesik. Tartsa az ajkakat zsírosan ajakbalzsammal, esetleg UV-fliteres ajakbalzsammal.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2009. február 16., hétfő 13:40 Írta:

Mi az ajakherpesz?

Az ajakherpesz hólyagos kiütés az ajkak mellett vagy az ajkakon. Hivatalos orvosi neve: Herpes labialis. Az oka a nagyon fertőző Herpes Simplex vírus (HSV). 10 emberből 8-9 hordozza magában ezt a vírust. Gyakran a szülők fertőzik meg a kicsi gyermekeket. Ez általában észrevétlenül történik, de vannak gyermekek, akik súlyosan megbetegszenek.

Fiatal korban fordul elő az ajakherpesz a leggyakrabban. Az életkor előrehaladtával egyre ritkábban fordul elő. A rendszeresen visszatérő ajakherpesz átlagosan háromszor jelenik meg egy évben.

A vírussal fertőzött személy a vírust az idegsejtekben hordozza. Időről időre aktiválódik a vírus, és az idegen keresztül a bőrbe vándorol – mindig ugyanarra a helyre. Ettől a pillanattól kezdve a vírus fertőző. Ekkor keletkezhet az ajakherpesz.

Kiváltó tényezők

Az ajakherpeszt – illetve a vírusok aktiválódását – kiválthatja például a napfény, hideg, menstruáció, fáradtság, sérülések vagy láz (például megfázáskor vagy influenzában).

Tünetek

  • Csiklandozó, viszkető vagy égető érzéssel kezdődik az ajak és a bőr határán. Sokan már felismerik ezt a tünetet és tudják, hogy ajakherpesz van kialakulóban. Már ebben a szakaszban is fertőző az ajakherpesz.
  • Pár óra vagy nap után kialakulnak a fájdalmas hólyagocskák. Ezekben víztiszta folyadék van. A hólyagocskák kiszakadnak, a folyadék elfolyik, és egy seb keletkezik.
  • A seben kialakul egy sárgás pörk. A pörk néhány nap után leválik. Alatta a bőr már begyógyult és már nem fertőző.
  • Az ajakherpesz hegesedés nélkül, magától meggyógyul 7-10 nap alatt.

Fertőzés

  • Főleg a hólyagocskákban levő folyadék lehet nagyon fertőző másokra – de saját magán is átviheti a fertőzést az ember pl. a szájról a szemre.
  • A szem herpeszfertőzése fájdalommal jár, súlyos és a szaruhártyát maradandóan károsíthatja.
  • Nem mindenkinek lesz ajakherpesze, aki a vírussal megfertőződött – hogy miért az nem ismert. Az ajakherpesz csak a hordozók 10-20 %-nál alakul ki. A többi 80-90 %-nál nem alakul ki az ajakherpesz, de megfertőzhet másokat. Ez úgy lehetséges, hogy a vírus észrevétlenül ugyan, de időről-időre aktiválódik és megjelenik a szájüregben vagy a torokban. Nagyon fontos a megfelelő higiénia, de többet ez ellen sajnos nem tehetünk.
  • Két fajta herpes simplex vírus létezik. Ezek az ajakherpesz mellett a herpes genitalis kórokozói is. Herpes genitalis a nemi szervek fertőzése. Szexuális úton terjed.
  • Ez tehát azt jelenti, hogy valaki (orális) szex alkalmával is fertőződhet a herpeszvírusokkal.
  • Csökkent ellenálló képességű egyének fokozottan érzékenyek a herpesz vírusra : pl. AIDS betegek, kemoterápia alatt álló vagy transzplantált betegek, de azok is, akik atópiás ekcémában szenvednek.

Mit tehet ön az ajakherpesz ellen?

A kiváltó tényezőket próbálja meg elkerülni:

  • Gondoskodjon arról, hogy megfelelő legyen az ellenálló képessége és a kondíciója: aludjon éjszaka eleget, ne dohányozzon, táplálkozzon egészségesen és mozogjon rendszeresen.
  • Védje az ajkait zsíros ajakbalzsammal vagy vazelinnel. Napsütésben használjon UV-szűrős ajakbalzsamot.

A fertőzés megelőzése

Már attól a pillanattól kezdve fertőző az ajakherpesz, hogy a bizsergés megjelenik. Főleg csecsemők és kisgyermekek lehetnek súlyosan betegek egy herpeszfertőzés alkalmával.

  • Mossa meg mindig a kezét szappannal, mielőtt hozzányúlna, vagy miután hozzányúlt egy ajakherpeszhez.
  • Lehetőleg ne érintkezzen másokkal. Főleg a csecsemőket és kisgyermekeket kerülje, ha ajakherpesze van – ne puszilgassa, vagy ölelgesse őket.
  • Kerülje az orális szexet.
  • Ne használjon sminket a szemen, ha ajakherpesze van, vagy nagyon óvatosan vigye fel, nehogy a szemet megfertőzze.
  • Ne engedje másnak használni a törölközőjét, mosdókesztyűjét, borotváját stb.
  • Az ajakherpesz elleni készítményt csak a fájdalmas helyre vagy a hólyagocskákra vigye fel. Nem kenje el, hogy megelőzze a vírusok nagyobb területen való elterjedését.

Mit tehet önért gyógyszerésze?

 

A herpeszvírus fertőzést sajnos nem tudjuk meggyógyítani. Megelőző gyógyszerek sem léteznek sajnos, holott ez máshogy él a köztudatban. A gyógyszertárban kapható néhány készítmény, amellyel a gyógyulás folyamata néhány nappal lerövidíthető. Az előfeltétel azonban az, hogy a kezelést azonnal meg kell kezdeni, amint a bizsergés és a vörösödés megjelenik. Cinkszulfátot vagy Cinkoxidot tartalmazó ecsetelőről, krémről, gélről vagy olajról van szó. Egy ilyen készítmény elősegíti a hólyagok leszáradását és jó a viszketés ellen.

Vörösödés és bizsergés szakasza

  • Kenje be az ajkakat rendszeresen egy ajakbalzsammal és arra a helyre, ahol az ajakherpesz várható vigyen fel Cinkszulfátgélt, Cinkszulfát krémet ( 1-10 mg/g) vagy Cinkolajat (Cinkoxid 600 mg/g olajban). Ezeket a szereket nyugodtan lehet használni terhesség vagy szoptatás alatt. Adagolás: 4-6 alkalommal naponta, amilyen vastagon csak lehet, és ne kenje el, csak a fájdalmas helyre vagy a hólyagocskákra vigye fel. Azonnal kezdje el használni, amint érzi a bizsergést vagy amint vörös lesz a helye – gondoskodjon arról, hogy mindig legyen otthon vagy a táskájában a gyógyszerből – és addig használja, amíg a hólyagok le nem száradnak.
  • Mossa meg a kezét a szer használata előtt. A legjobb, ha a készítményt egy fültisztítóval viszi fel.
  • Melyik típusú szer a legelőnyösebb? A gélt könnyű használni, a krém az finom puha. Cinkszulfát gél (1mg/m) színtelen, a Cinkoxid olaj pedig fehér színű, viszont könnyen felvihető és kenhető, de a fehér színe nem túl vonzó látvány. Éjszaka viszont jól használható.
  • Minden újabb ajakherpesznél kezdjen meg egy új tubust vagy tégelyt. Egy fel nem bontott tubus vagy tégely addig az időpontig használható, ami a csomagoláson fel van tüntetve, de felbontás után már csak 3 hónapig, tégely esetében pedig csak 1 hónapig tartható. Ne használjon egy tubust vagy tégelyt közösen valakivel a fertőzés veszélye miatt.
  • A fenti gyógyszerek könnyen elkészíthetőek a gyógyszertárban.

Hólyagos szakasz

  • Főleg a hólyagokban levő folyadék fertőző.
  • A hólyagok leszáradását felgyorsíthatja fent nevezett Cinkszulfát vagy Cinkoxid tartalmú szerekkel.

Pörkösödés szakasza

  • Soha ne kaparja le a pörköt - az leesik magától.
  • Védje az ajkakat vazelinnel vagy ajakbalzsammal, ha szükséges UV-filteressel.

Jó ha tudja

  • A gyógyszertárban vásárolhat vazelint, hogy az ajkakat zsírosan tartsa. Ez nem tartalmaz ható- és illatanyagot.
  • Aciclovir és penciclovir tartalmú szereket nem tanácsos használni. Összehasonlítva a cinkszulfáttal és a cinkoxiddal több a mellékhatásuk – szúró, égető érzés vagy (penciclovir esetén) mintha a terület érzéstelenítve lenne, valamint nagyobb az esély a túlérzékenységre. Ha a bizsergés szakaszában kezdi el használni, maximum csak egy fél nappal rövidül le az ajakherpesz gyógyulási folyamata. Ha a hólyagok már megjelentek, az utána következő szakaszban már nem segítenek. Ráadásul ezeket a szereket nem szabad használni terhesség és szoptatás alatt, mert nem ismert a magzatra való károsító hatásuk.
  • Ezenkívül az aciclovirnak és a penciclovirnak van még egy hátránya: a vírus megszokhatja ezeket a szereket, rezisztensé válhat. Ennek az a veszélye, hogy ezek a szerek később hatástalanná válnak egy másik vírusfertőzésben, amelyik sokkal súlyosabb, mint egy ajakherpesz.

Milyen esetekben jobb ha orvoshoz fordul?

 6 évnél fiatalabb gyermekek esetén

Szájkörüli hólyagocskák a herpes simplex vírus általi első fertőzésre utalhatnak. Egy gyermek nagy beteg lehet ilyenkor: láz, megnagyobbodott nyirokcsomók, fájdalom és gyulladás a szájban és a környékén. Néha kiszáradáshoz vezethet. Ha a gyermek nem akar inni. A (házi)orvos meg tudja állapítani, hogy egy herpes simplex fertőzésről van-e szó.

6 évnél idősebb gyermekek és felnőttek

  • Ha évente hatszor vagy többször ajakherpesze van. Ennek lecsökkent ellenálló képesség, vagy immunbetegség lehet az oka.
  • Ha a hólyagocskák nem fájdalmasak. Ilyenkor lehet, hogy valamilyen más elváltozásról van szó.
  • Ha 14 nap után még mindig nem múlt el. Ebben az esetben is lehet, hogy valamilyen más betegségről van szó.
  • Ha a hólyagocskákból ürülő folyadék nem víztiszta, hanem zavaros vagy gennyes. Ilyenkor is lehet, hogy többről, vagy valami másról van szó és nem egyszerű ajakherpeszről. Például bakteriális fertőzés, mint impetigo (ótvar). Ez egy nagyon fertőző bakteriális fertőzés gennyes sebekkel és pörkökkel az arcon.

Különösen számoljon a fertőzésveszéllyel

  • Ha az ajakherpeszen kívül atópiás ekcéma vagy csökkent ellenálló képesség is jelen van.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

Oldalunk cookie-kat használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Bővebben