Aranyér (2)

 

2014. szeptember 06., szombat 14:17

Részletesen az aranyérről

Írta:

Betegtájékoztató: Aranyér

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer?

Az aranyér fiatal felnött korban jelentkezik férfiaknál és nöknél egyaránt. Gyermekkorban nem fordul elö. Ha egy gyermeknél viszketés jelentkezne a végbél körül akkor elsösorban bélférgességre kell gondolni. Hirtelen jelentkezö tüneteknél 50 év felett más okra is gondolni kell, például daganatra.
Terhesség a leggyakoribb kiváltó ok fiatal nöknél. Terhesség alatt a rugalmas szövetek ellazulnak valamint gyakran jelentkezik székrekedés a testfolyadék megváltozott eloszlása, a terhesség elörehaladtával jelentkezö kevesebb mozgás és a vaspótló készítmények fogyasztása következtében.

Mióta állnak fenn a tünetek/panaszok?

Kezdödö panaszok lehetnek átmenetiek és a megfelelö tanácsok betartásával magától elmúlnak.
Hosszantartó székrekedés következtében az aranyér a 3. vagy 4. stádiumba is kerülhet, ilyenkor a panaszok megmaradnak.
Hasznos tudni, hogy a tanácsot kérönek voltak-e korábban is panaszai, esetleg már a háziorvosnál is járt a panaszaival. Egy diagnosztizált aranyér esetén a gyógyszerész minden probléma nélkül adhat további tanácsot illetve recept nélkül is kiadható gyógyszert.

Próbált már valamit az aranyér ellen?

Ha már minden tanácsolt kezelési módot kipróbált a tanácsot kérö, mint például a kemény széklet illetve a székrekedés elleni hashajtó valamint a fájdalom és viszketés csillapítására helyileg alkalmazott krém és a tünetek két hét elmúltával sem csökkentek abban az esetben tanácsos az illetöt elküldeni orvoshoz. Hosszan tartó vagy rosszabbodó panaszok esetén elképzelhetö, hogy az illetö túlérzékeny a készítményre vagy gombás felülfertözódés lépett fel.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Aranyér kialakulhat olyan gyógyszerek szedése esetén amelyek székrekedést okoznak mellékhatásként.
Antikoagulánsok (acenocumarol, fenrpocoumon) vagy acetylsalicylsav (szokásos adagolásban) szedése esetén a verzö aranyér hosszantartóan vérezhet. Ezeknek a gyógyszereknek a szedése mellett egy még nem felfedezett jó vagy rosszindulatú béldaganat is vérezhet a véralvadásgátlás miatt és ezzel elösegítheti a daganat korai felfedezését és diagnózisát.

Az aranyér tüntei:

· Irritáció és viszketés
Amennyiben széklet akaratlanul a végbélböl távozik és ez nyomot hagy az alsónemün("féknyom") és mindez viszketéssel jár együtt akkor jobb ha az illetöt orvoshoz küldjük, ezek a tüntek nem fognak elmúlni 2 héten belül. Slijm és híg széklet akaratlan ürülése felléphet fisszúra, daganat és idösek paradox hasmenésénél is. Viszketés felléphet bélférgesség, ekcéma, rühesség vagy tetvesség esetén is
· Friss vér a széklet felületén, a wc papíron vagy a wc-ben
Ez egy ismert tünet aranyér vagy fisszúra esetén. Általában kis mennyiségü vér jelenik meg a széklet felületén és a verses hamar eláll. Nagyobb mennyiségü vérvesztés estén orvoshoz kell küldeni az illetöt. Ha a vér sötét vörös, esetleg fekete vagy a széklettel kevert akkor az a gyomor- bélrendszer magasabb szakaszaiból származik. A vér származhat gyulladásból vagy daganatból, orvoshoz kell kúldeni az illetöt. Vas- vagy bizmutkészítmények is sötétre színezhetik a székletet.
· Kitüremkedett aranyér
Az aranyér 3. és 4. stádiumában az aranyér kitüremkedik a végbélböl. A 3.sStádiumban még visszanyomható a végbélbe a 4. stádiumban azonban már nem. Egy 4. stádiumban levö aranyér csak sebészi úton gyógyítható. Egy kitüremkedö aranyér nem nagyobb 1-2 cm-nél. Ha a kitüremkedö aranyér enne'l nagyobb akkor esetleg kitüremkedö vastagbélszakaszról lehet szó. Ez lehet 15-20 cm is.
· Fájdalom a székelés alatt vagy után
A fájdalom nem minden esetben jelentkezik. Ez általában egy enyhe fájdalom amelyik székrekedéskor erösödhet. A fájdalom fisszúra esetén sokkal erösebb és ne'hany órán keresztúl is eltarthat, érintésre éles fájdalommal reagál. Fisszúra esetén nincsen kitüremkedés a 4. stádiumban levö aranyérrel szemben.
Hasi panaszok, fájdalom esetén amely együtt jár a széklet változásával tanácsos orvoshoz küldeni az illetöt.
hemorrhoid
                                                                  az aranyér különbözö formái: A: belsö; B: külsö; C: kevert; D: trombótikus

Mikor küldjük a beteget az orvoshoz?

Ha a panaszok 3 hete vagy annál régebben jelen vannak
Ha a vér nem a széklet felületén hanem a székletben található
Ha a vérvesztés több mint pár csepp.
A végbélböl kitüremkedö aranyér esetén amelyet a beteg már nem tud visszanyomni.
Erös fájdalom esetén amely egy recept nélküli gyógyszer hatására nem enyhül.
Ha változások következnek be hirtelen vagy fokozatosan a székelés ritmusában.
Hasi fájdalom, puffadás és hányás esetén.
Ha az alsónemü rendszeresen szennyezödik ( ún. féknyom)
Rendszeres székelési inger székletürítés nélkül.

Tanácsok aranyér (és fisszúra) esetén

Általános tanácsok:
Aranyér és a fisszúra megelözése érdekében fontos, hogy a széklet lágy legyen. Nem tanaçsos sokáig a wc-n ülni. Ez igen megnyugtató lehet mégis ez a legfontosabb oka az aranyér kialakulásának. A gátizmok ellazulnak és ennek következtében a végbélben levö nyálkahártyaredök megduzzadnak és lesüllyednek. Hogy ezt megelözzük tanácsos csak inger esetén wc-re menni. Semmi képpen sem szabad erösen nyomni.
Fontos, hogy inger esetén ne tartsa vissza a beteg a székletet, hanem azonnal menjen wc-re.

Ha az gyógyszertárban sok a várakozó elég kellemetlen lehet egy ilyen pnaszról kérdezni és tanaçsolni a beteget. Ileynkor a betegtájékoztatóban lévö "Mikor forduljon orvoshoz" és a "Tanaçsok" pontokat át lehet venni röviden a beteggel.

Tanácsok kemény széklet esetén:
Rostokban gazdag étrend: fehér kenyér helyett teljeskiörlésü gabonából készült kenyér, elegendö friss zöldség és gyümölcs, hüvelyesek fogyasztása javasolt. Ha ez nem segítene akkor joghurtba kevert korpa fogyasztása ajánlható. 3x naponta 1 evökanál, ha a széklet meglágyult akkor 1-2 evökanál naponta. Tanácsolja a betegnek hogy minden alkalommal egy pohár vízet is fogyasszon a korpa mellé a napi 6-8 pohár folyadékon felül.
Szarított gyümölcsöt vagy hashajtó szörpöt is javasolhatunk.
Ez a diéta kezdetben okozhat panaszokat mint pl. gázosodás, puffadtság érzése. Ezért tanácsoljuk a fokozatos átállást.
Ezen kívül fontos a reggeli fogyasztása, ez beindítja a bélmüködést, valamint napi 1,5-2 liter folyadék fogyasztása és rendszeres testmozgás.

Tanácsok fájdalom, irritáció és viszketés esetén:
A végbél tisztán tartásanedves mosdókesztyüvel vagy puha színtelen wc papírral.
Ne használjon nedves vagy színes wc-papírt, ez irritációt vagy túlérzékenységet okozhat.
A végbelet leöblítheti minden székelés után langyos vízzel, ne használjon szappant és utánna a végbelet itassa le száraz törölközövel.
Rendszeres meleg fürdö jó hatású az aranyérre.
Nem javasolt müszálas alsónemü vagy betét használata az izzadás miatt.
A végbél vakarása is kerülendö.

Gyógyszerek aranyér esetén

Gyógyszerek fájdalom és irritáció ellen:

Amíg a lágy széklet kialakul ideiglenesen használható gyógyszer a fájdalom vagy viszketés ellen. 2 héten keresztül lehet helyileg krémet, kenöcsöt vagy végbélkúpot alkalmazni.
Elönyösebb egy zsíros krém használata amelyet egy kanüllel vagy gumuujjal tanácsos a végbélbe b fájdalmas bevinni. Egy fisszúra alkalmával a kanül vagy végbélkúp használata fájdalmas lehet. A kanül n legyen túl hosszú, a krémnek a végbélbe kell jutnia és nem feljebb. A végbélkúp használata is e miatt nem tanácsos. A vegbélkúp általában a végbél felsö szakaszába jut a végbél helyett és a helyi hatás így elvész. Mégis sok beteg ragaszkodik a végbélkúphoz, mert a használata egy kellemes érzést vált ki, segítségével az aranyér visszatolható a végbélbe.
A gyógyszer bázisát olyan összetevök kell hogy adják amelyeknek védö szerepük van, ezért egy zsíros krém részesül elönybe. Cinkszulfátnak és cinkoxidnak adsztringens (összehúzó) és védö hatása van. Cinkoxid a 2. Választandó szer mivel ez foltokat hagyhat a ruházaton.
Fájdalomcsillapítás céljára lidocain az elsö választandó szer. Lidocain, egy helyi érzéstelenítö, hatásos a fájdalom, irritáció és viszketés esetén. Végbélkúpban feldolgozva a hatás kisebb, maszkírozhat szöveti sérülést és gyakran használva mellékhatásai mint például szívritmuszavar léphetnek fel. Krémben vagy kenöcsben feldolgozva javasolt az alkalmazása fájdalom és viszketés esetén.
Cinkszulfát, cinkoxid, bizmutgallát, hammamelis kivonat egy védöréteget képez a végbél nyálkahártyáján az fehérjék kicsapásával és így megakadályozza a nyálkahártya kiszárádását. A viszketést, irritációt a nyálkahártya kiszáradása okozza. Ezáltal csökkentik az irrtiációt és a viszketést. A bizmut és a hammamelis hatása azonban nem bebizonyított.

Receptköteles gyógyszerek:

Ha ezek a szerek nem segítenének akkor az orvos írhat fel corticosteroid tartalmú krémet vagy kenöcsöt. Ezek roved ideig használhatók, gyulladáscsökkentö hatásúak és enyhítik az erös viszketést. Hosszntartó használat esetén a végbélnyílas körüli bör elvékonyodhat.
Isosorbinedinitrát egy krémben feldolgozva hatásos a végbél fisszúrájában. Ellazítja a belsö záróizmokat és elösegíti a szövetek vérátáramlását és ez elösegíti a fisszúra gyógyulását. A hatás 3 órán át tart ezért gyakori használata javasolt a megfelelö hatás elérése érdekében. A fájdalom csak 2 hét után csökken, és nem szabad 12 hétnél hosszabb ideig használni.

Ha a diéta nem segít lehet hashajtókat alkalmazni:

Psyllium (útifümag vagy maghéj), sterculiagumi (tragacant), korpa joghurtban elkeverve, esetleg makrogol. Ezek az anyagok megduzzadnak a bélben és ezáltal gondoskodnak nagyobb volumenü lágy székletröl. A hatás 1 nap után jelentkezik, de elöfordul, hogy csak néhány nap után. Fontos, hogy ezek mellé a szerek mellé elegendö folyadékot fogyasszunk (1,5-2 l naponta), különben összecsomósodnak a bélben és székrekedést okoznak vagy elzárják a belet. Egy adag bevételekor minimum egy pohár folyadék fogyasztása javasolt a napi 1,5-2 liter folyadék mellett.

Elsö választandó szerek:

Cinkszulfát egy zsíros kenöcsalapban: védö, viszketést csökkenti, védö réteget von a végbélnyílás környékén.
Ne használjuk: vérzö aranyér esetén
Használata: minen székelés után
A hatás azonnal fellép
Használható terhességben
Nincsenek mellékhatásai

Lidocain egy zsíros kenöcsalapban (Adeps lanae nélkül) : csillapítja a viszketést és a fájdalmat, védöréteget képez a végbélnyílás körül.
Ne használjuk: vérzö aranyér esetén
Használata: minen székelés után, max. 10g krém naponta
A hatás azonnal fellép és kb. 30-45 percig tart.
Használható terhességben
Mellékhatásai: irritáció, túlérzékenységi reakciók

Psyllium (HUSK), Sterculiagumi, korpa: a béltartalommal keveredik, vizet vesz fel és fellazítja a székletet. A béltartalom megnövekedésével felgyorsul a bél perisztaltikája.
Ne használjuk: hirtelen fellépö hasi fájdalmak esetén ( vakbélgyulladás, bélelzáródás).
Használata: 1-3 x naponta egy zacskóval vagy egy evöknállal, vízben oldva, majd még egy pohár folyadék fogyasztása javasolt.
A hatás 1 napon belül kezdödik, maximális néhany nap múlva.
Használható terhességben.
Mellékhatások: kellemetlen érzés a has felsö részében, gázképzödés, psyllium esetén allergies reakciók.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2009. február 16., hétfő 17:13

Aranyér

Írta:

Mi az aranyér?

Anusnak hívjuk azt a záróizmot, amelyik kinyílik, amikor a széklet áthalad a végbélnyíláson. A záróizom belső részén levő nyálkahártyaredők segítik a záróizmot zárva tartani, hogy nedvesség vagy gázok ne tudjanak a végbélből csak úgy eltávozni. Amikor ezek a redők a nagy nyomás hatására lesüllyednek, akkor beszélünk aranyérről.

Az aranyér kialakulását elősegíti:

  • Hosszantartó WC-n ülés
  • Sok guggolás
  • Székrekedés, kemény széklet
  • Erős nyomás
  • Hasmenés, túl híg széklet
  • Ha a szövetek a nyálkahártyaredők körül elvesztik a rugalmasságukat. Idős korban a szövetek elöregedése miatt, terhesség alatt mivel a szövetek ideiglenesen meggyengülnek.
  • Gyógyszerek. Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként, mint pl. vastartalmú készítmények, vízhajtók, depresszió, psychozis vagy erős fájdalom elleni gyógyszerek.

Az aranyér panaszai négy szakaszra oszthatók.

  1. Fájdalom, élénkpiros vér a székleten, mivel az aranyér megsérül székelés közben.
  2. Az aranyér kívülre kerül, de magától ismét visszahúzódik.
  3. Az aranyér nem húzódik vissza, de visszanyomható.
  4. Az aranyér már nem nyomható vissza, nagyon fájdalmas. A záróizom nem zár rendesen. A széklet kifolyik, irritál és viszket és bepiszkítja az alsóneműt (ún. féknyom).

Amíg az aranyér belül van, általában még nincsen semmi gond. Az anus nem mindig aranyér miatt fájdalmas. Éles fájdalmat és vérzést okoz például az anus beszakadása is, ami ugyanúgy, mint az aranyér, az anusra gyakorolt túl nagy nyomástól keletkezhet.

Mi az, amit saját maga tehet aranyér ellen?

  • Menjen azonnal a WC-re inger esetén, ne tartsa vissza a székletet.
  • Ne maradjon túl sokáig a WC-n, ha a széklet nem jön. A nyomástól elernyed a gátizomzat, és ez által keletkezhet az aranyér, vagy beszakadhat az anus.
  • Ne nyomjon túl erősen.
  • Gondoskodjon arról, hogy laza legyen a széklete. Ezt elérheti
  • - elegendő mozgással
  • - elegendő folyadék fogyasztásával (1,5 – 2 liter naponta)
  • - rostos ételek fogyasztásával (korpás kenyér, gyümölcs, friss zöldség, hüvelyesek). Ha ez sem segítene, akkor megpróbálhatja a korpát külön, esetleg joghurtba keverve fogyasztani. Ha egy rostokban gazdag diétára való átállás gázképződéssel és telítettség érzéssel jár, akkor próbáljon meg fokozatosan átállni.
  • Ne hagyja ki a reggelit, a reggelivel indítja be a bélműködést.
  • A fájdalom, viszketés és irritáció ellen a következőket teheti:
  • - Az anus tisztántartásához használjon nedves mosdókesztyűt, vagy puha nem színezett WC papírt, vagy mossa le meleg vízzel, és utána itassa szárazra. Szappan, színes WC papír vagy nedves WC papír irritálhatja a végbelet.
  • - Egy meleg ülőfürdő nyugtató hatású és segít a fájdalom, viszketés és a végbél körüli ekcéma ellen.
  • - Viseljen pamut alsóneműt. Pamut alsóneműben kisebb az izzadás és ezzel együtt a bőr sérülékenységének is a veszélye, mint a műszálas alsóneműben.
  • - Ne vakarja a végbelet. Vakarás közben megsérülhet a bőr, nagyobb az elfertőződés veszélye és a viszketés is erősebb lesz.
  • - Székelés után tolja vissza a kibújó aranyeret.

Mit tehet a gyógyszerésze?

A fent említett tanácsok mellett beszerezhet néhány recept nélkül kapható gyógyszert, hogy a panaszokat enyhítse.

Kemény széklet esetén

  • Psyllium (útifű mag vagy maghéj), sterculiagumi (tragacant), korpa joghurtban elkeverve, esetleg makrogol. Ezek az anyagok megduzzadnak a bélben, és ez által gondoskodnak nagyobb volumenű lágy székletről. Fontos, hogy ezek mellé a szerek mellé elegendő folyadékot fogyasszunk (1,5-2 liter naponta), különben összecsomósodnak a bélben, és székrekedést okoznak, vagy elzárják a belet.

A panaszok csökkentésére

  • A zsíros, vazelin tartalmú krém lágyító hatású. Székelés után kell bekenni az anus környékét, javasolt egy gumiujj használata. Használhat Cinkoxid vagy Cinkszulfát tartalmú krémet is. Ezek a hatóanyagok védő hatásúak és zsugorítják az aranyeret is. Azonban nem szabad őket használni, ha az aranyér vérzik. Cinkoxid fehérre színezheti az alsóneműt.

A fájdalom ellen

  • Használhat egy krémet, amely lidokaint tartalmaz 3%-ban.
  • Vannak kúpok is aranyérre. Egy kúppal az aranyeret könnyen vissza lehet tolni, de van egy hátránya: nem olyan hatásos, mert a hatóanyagok túl magasra kerülnek a bélben, miközben a hatásukat a végbél környékén kellene kifejteniük.

Milyen esetekben jobb, ha orvoshoz fordul?

Ha a fent említett gyógyszerekkel, vagy tanácsok betartása ellenére az aranyér nem gyógyul meg, akkor sebészi kezelésre van szükség. A következő esetekben javaslom, hogy forduljon a háziorvosához vagy szakorvoshoz.

  • Ha a panaszok 2 héten belül nem javulnak.
  • Ha a vér nem a széklet felületén, hanem a székletben található. Ilyenkor a színe sötétvörös vagy fekete.
  • Ha a vérvesztés több mint pár csepp.
  • A végbélből kitüremkedő aranyér esetén.
  • Erős fájdalom esetén, amely egy recept nélküli gyógyszer hatására nem enyhül.
  • Ha hirtelen vagy fokozatos változások következnek be a székelés ritmusában.
  • Hasi fájdalom, puffadás és hányás esetén.
  • Ha az alsónemű rendszeresen szennyeződik (ún. féknyom).
  • Rendszeres székelési inger székletürítés nélkül.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

Oldalunk cookie-kat használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Bővebben