Fejfájás (3)

2014. szeptember 06., szombat 14:42

Részletesen a fejfájásról

Írta:

Betegtájékoztató: Fejfájás

 

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer?

Egy felnöttnek akinek fáj a feje és ez nem az elsö alkalommal fordul kiadhatunk egy egyszerü fájdalomcsillapítót. Gyermekeknek is fájhat a feje. Felléphet megfázás és influenza kíséretében vagy ha beverték a fejüket valamibe. Ha egy gyermeknek súlyos fejfájása van akkor az lehet migrén, föleg ha ez a családban már elöfordul. Egy gyermeket akinek ilyen fejfájása van tanácsos orvoshoz küldeni.

Mióta állnak fenn a panaszok/tünetek?

A tenziós fejfájás és a migrén tarthat néhány órán keresztül, de eltarthat napokig is. A migrénre jellemzö, hogy a rohamok gyakran egy bizonyos idöszakon belül jelennek meg aztán hónapokig, esetleg évekig nem jelentkeznek. Az úgynevezett cluster fejfájás néhány héten keresztül a nap mindig ugyanazon idöszakaban lép fel, leggyakrabban esténként.Egy hirtelen, mindenféle ok nélkül jelentkezö fejfájás amelyet a beteg a megszokottnál súlyosabbnak vagy egyenesen veszélyesnek ítél meg mindig ok arra, hogy a beteget az orvoshoz küldjük.Egy baleset vagy esés után fellépö fejfájás esetén is jobb ha egy orvos megvizsgálja a beteget.Idöseknél elöfordulhat napokkal egy esés után, aminek következtében a fejet ütötték be, is felléphet fejfájás. Ez egy lassú koponyán belüli verses eredménye lehet.Ha a fejfájás néhány napnál tovább tart akkor a beteget az orvoshoz kell küldeni.Megfázás vagy influenza is járhat fejfájással. Az ezzel kapcsolatos tendöket megtalálja a Megfázás és influenza címszó alatt.

Próbált már valamit a fejfájás ellen?

Ha a beteg már minden a következökben felsorolt tanácsot, például friss levegö, nyugalom és pihenés, a migrénes rohamot kiváltó tényezök kerülése, szemvizsgálat és fájdalomcsillapítók eredmény nélkül kipróbált akkor a beteget az orvoshoz kell küldeni.
Ha a beteg információja szerint már egy ideje fájdalomcsillapítókat szed a fejfájására akkor elképzelhetö, hogy gyógyszerfüggö fejfájásról van szó amelyben a fájdalomcsillapítók tartják fent a fejfájást. Ebben az esetben is küldjük a beteget az orvoshoz.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Figyelembe kell vennünk, hogy a beteg aki fájdalomcsillapítót szeretne vásárolni a fejfájására esetleg más gyógyszereket is sze amelyek kölcsönhatásba léphetnek a recept nélkül is kapható fájdalomcsillapítókkal. Vannak olyan gyógyszerek amelyek mellékhatásként fejfájást okozhatnak. Például:
Kalciumantagonisták
Nitrátok és más értágító gyógyszerek
Indometacin
Mefloquine
Dopamin hatású vegyületek mint például bromokriptin
Kérdezze meg a beteget, hogy van-e esetleg összefüggés a gyógyszeres kezelés megkezdése és a fejfájás megjelenése között. Ha a fejfájás egy gyógyszer mellékhatásaként lépett fel akkor javasolhatja a betegnek, hogy várjon pár napot, hátha elmúlik a fejfájás miután a szervezet hozzászokott az új gyógyszerhez. Felléphet fejfájás a fogamzásgátló szedésekor a szünetben amikor a hormonszint a vérben csökken. A fogamzásgátló kiválthat mogrénes rohamot vagy a meglévö migrén erösödhet. Ha a migrén a fogamzásgátló hatására elöször jelenik meg vagy súlyosbodik akkor a hölgy beteget a háziorvoshoz kell küldeni. Amennyiben a beteg gyógyszeres kezelésre kér tanácsot számolnunk kell esetleges interakciókkal. A paracetamolnak nincsenek jelentös kölcsönhatásai de az NSAID esetén számoni kell az interakciókkal:
A beteg RAS gátlót, vízhajtót vagy béta-blokkolót szed: Tanácsoljuk, hogy az NSAID-t csak rövid ideig és a lehetö legalacsonyabb dózisban szedje mert ezeknek a szereknek a hatását csökkentheti, ennek eredményeképpen emelkedhet pl. a vérnyomás. Ha a betegnek elégtelen szívmüködése van akkor a testsúly növekedése, nehézlégzés, fulladás folyadékvisszatartásra utalhat. Ebben az esetben az NSAID szedését azonnal abba kell hagyni! A beteg dekompenzálódhat!
Az NSAID hatású gyógyszerek megnövelik a vérzékenységet és károsíthatják a gyomornyálkahártyát aminek következtében a gyomorvérzés veszélye megnö. NSAID hosszntartó szedése nem javasolt olyan betegeknél amelyek kumainszármazékokat szednek.
Azok a betegek akik methotrexátot vagy litiumot szednek nem szedhetnek NSAID-t mert ennek hatására a methotrexát és a litium vérszíntje megemelkedik (ürülése csökken) és toxikus méreteket ölthet.
Corticoszteroidok megnövelik a gyomorkárosodás veszélyét. Lehetöleg ne kombináljuk NSAID-vel.
Egy NSAID megnöveli a ciclosporin vesekárosító hatását. NSAID nem használható ebben az esetben mint öngyógyszerelés.
Acetazolamid megnöveli az acetylsalicylsav toxikus hatását. Más NSAID kombinálható az acetazolamiddal.
NSAID egy SSRI-vel (fluoxetine, paroxetine) kombinálva tovább növeli a gyomornyálkahártyakárosodás veszélyét. NSAID-t öngyógyszerelés céljára ne javasoljuk.
NSAID ellenjavallt gyomorpanaszok esetén (gyomorfekély vagy vérzés a kórelözményben), Asztma és COPD esetén egy NSAID kiválthat egy asztmás rohamot vagy nehézlégzés, fulladást okozhat. A beteget erre figyelmeztetni kell vagy ne javasoljuk NSAID szedését. Domperidon javasolható migrén eseténa hányinger ellen. Azonban ne javasoljuk olyan gyógyszerek szedése esetén amelyek szívritmuszavarokat okozhatnak. Domperidon megnövelheti a szívritmuszavar kialakulásának veszélyét.

Tünetek

Lüktetö fejfájás: az oka valószínüleg értágulat mint ez migrén (legtöbbször egy oldalon), cluster fejfájás, láz esetén vagy értágító gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezhet.

Állandó, sajgó fejfájás: A tenziós fejfájás jellemzöje egy szétterjedö, sajgó, nyomó fájdalom ami olyan mintha egy abroncs lenne a fej körül. A gyógyszerfüggö fejfájás is hasonlít a tenziós fefájáshoz.

A fej hátsó felén és a nyakon jelentkezö fejfájás: Ez valószínüleg tenziós fejfájás. A fájdalom a nyakban kezdödik és elöre húzódik a fejen keresztül. Ha láz, hányinger, zavartság, kicsi vörös pontok a börön és nyakmerevség társulnak a fejfájáshoz akkor agyhártyagyulladásra kell gondolni. Gyermekeknél és fiatal felnötteknél fordul elö leggyakrabban, ilyenkor azonnal az orvoshoz kell küldeni a beteget. Egy nagyon ritka betegség a subarachnoidális agyhártya (pókhálóhártya) vérzése. Legtöbbször minden bevesetö és ok nélkül nagyon heves fájdalom jelentkezik a fej hátulsó felén, mintha a beteget hátulról leütötték volna. A beteg gyakran zavart és ilyenkor azonnal az orvoshoz kell küldeni.
A homlokon, halántékon és a szemek körül jelentkezö fájdalom: lehet tenziós fejfájás vagy megnövekedett nyomás az orrmelléküregekben.Föleg lehajoláskor érez a beteg lüktetö fájdalmat a szem körül. Fejfájás jelentkezhet megfázás és influenza kísérötüneteként is, ilyenkor a fejfájás melletta betegnek láza van, izomfájdalom és köhögés is társulhat a tünetekhez. A látás romlásakor vagy nem megfelelö szemüveg használatok is jelentkezhet fejfájás, a betegek az optikushoz vagy szemorvoshoz kell küldeni. Cluster fejfájás jellemzöje egy nem múló fúró heves fájdalom egy szem körül, a szem ilyenkor vörös és könnyezik és a betegnek eldugul vagy folyik az orra. A cluster fejfájás orvosi kezelést igényel. Az ütöerek gyulladása a halántékon és a körül a halántékon jelentkezö fájdalommal jár. E mellett az általában idösebb beteg rosszul érzi magát. Az ütöér vörös és megduzzadt. Orvoshoz kell küldeni a beteget, hogy a gyulladás továbbterjedését és a szóvödményeket megelözzük.

Hányingerrel, bizsergéssel, bénulásokkal és aurával járó fejfájás: Hányingerrel, hányással, fénytúlérzékenységgel járó rohamokban jelentkezö fejfájás a migrén valamelyik formájára utal. Legtöbbször közönséges migrénröl van szó. A migrén klasszikus formájában a rohamot egy úgynevezett aura elözi meg. Ekkor a beteg fényfelvillanásokat, fekete vagy színes foltokat látnak a szemük elött amelyek mint egy villogó csillag a latótér egyik felén kezdödik és lassan kiterjed az egész látótérre. Az aura megjelenhet a test egyik oldalán csipkedö érzés vagy érzéskiesés formájában.
Kivételes esetekben a hirtelen megjelenö fejfájás hányással, zavartsággal és beszédzavarral kísérve agyvérzés tünete is lehet, ilyenkor a beteg azonnali orvosi ellátást igényel. Egy baleset után jelentkezö fejájás, hányás agyrázkódás vagy agyvérzés tünete lehet, a beteget a háziorvoshoz kell küldeni.

Mikor küldjük a beteget az orvoshoz?

Gyermekek:

12 évesnél fiatalabb gyermekeket
Feknöttek és 12 évesnél idösebb gyermekek:

Ha a fejfájás aluszékonysággal, zavartsággal vagy látási zavarokkal jár együtt vagy ha a beteg eszméletlen volt.
Hirtelen jelentkezö még sohasem tapasztalt súlyos fejfájással.
Lázzal, hányingerrel, zavartsággal, kicsi vörös foltokkal a börön vagy nyaki merevséggel együtt jelentkezö fejfájás esetén (ez lehet agyhártyagyulladás, föleg ha egy gyermekröl van szó).
Fájdalom a halántékon, vörös és megvastagodott ütöerekkel a halántékon vagy környékén és aminek kíséretében az általában idösebb beteg rosszul érzi magát. (ütöerek gyulladása)
Egy baleset után fellépö fejfájás esetén
Terhesség alatt jelentkezö ismeretlen fejfájás esetén (utalhat pre-eclampsziára)
50 év felett elöször jelentkezö fejfájással ( agydaganatra utalhat)
40 év felett elsö alkalommal jelentkezö migrénes roham esetén (agydaganatra utalhat)
Visszatérö fejfájás esetén amelyik reggelente a legerösebb és a nap folyamán enyhül, föleg ha a beteg reggelente hány. (ez jele lehet az agyban fellépö nyomásemelkedésnek pl. egy agydaganat következtében)
cluster fejfájás esetén
Néhány napnál tovább tartó fejfájás esetén
Ha a fejfájás a tanácsok betartása és a gyógyszeres kezelés ellenére a fejfájás nem múlik
Ha egy idös ember egy esés után amely folyamán a fejét is beütötte pár nap múlva fejfájásról panaszkodik.
Havonta egynél több migrénes roham esetén
Egy hirtelen jelentkezö, a fej hátsó felén jelentkezö fejfájás esetén (subarachnoidális vérzés)
Gyógyszerfüggö fejfájás esetén
Mindenféle fejfájás esetén ami a beteget nyugtalanítja
Tanácsok fejfájás esetén

Fontos, hogy megpróbáljuk kideríteni, hogy mi lehet a fejfájás oka és amennyiben lehet ezt megoldani.
A fejfájást sok esetben megelözhetjük friss levegön való tartózkodással, elegendö alvással, rendszerességgel, pihenéssel és sporttal. A fejfájást megszüntetehetjük pihenéssel és lazítással (esetleg gyenge fájdalomcsillapítóval kombinálva).
Tenziós fejfájás esetén segíthetnek a különbözö lazitási gyakorlatok, nyak és a váll maszírozása, jóga, a stressz csökkentése, testtartás javítása munka közben. Esetleg egy melegítö palack vagy cseresznyemagos zsák nyakra való helyezése.
Migrén esetén a kiváltó okokat kell kideríteni és mellözni. Ilyen kiváltó okok lehetnek például tápanyagok (bor, bizonyos sajt fajták, aspartam édesítöszer), alkoholfogyasztás, a fogamzásgátló és stressz. Gyógyszerek szedése mellett tanácsos 0,5-1 órát naponta lazítani.
Föleg a hétvégeken jelentkezö fejfájást enyhíthetjük, ha ugyanolyan korán kelünk mint hétköznap, idöben reggelizünk és ugyanannyi kávét fogyasztunk mint hétköznap vagy a hétköznap fogyasztott kávé mennyiségét csökkentjük. Mivel az alcohol és bomlástermékei a folyadékot kihajtják a szervezetböl ezért tanácsos nagy mennyiségü alkohol fogyasztása esetén lefekvés elött egy nagy pohár vizet inni, ezzel a másnapossággal együttjáró fejfájást csökkenthetjük.
Ha a látás romlása vagy nem megfelelö szemüveg használata a fejfájás oka akkor tanaçsoljuk a betegnek optikus vagy szemorvos felkeresését. Elhanyagolt fogazat is vezethez gyulladáshoz ami fejfájásban jelentkezhet. Ilyenkor a beteget fogorvoshoz kell küldeni. Visszatérö és krónikus fejfájásban szenvedök bövebb információt a Magyar Fejfájás Társaságnál találhatnak. www.fejfajas-tarsasag.hu

Javasolt gyógyszerek

Recept nélkül kapható gyógyszerek
Legtöbbször elegendö egy egyszerü fájdalomcsillapító megfelelöen magas adagolásban. Felnötteknek, egy nem ismeretlen fejfájás esetén paracetamol, acetylsalicylsav, diclofenac, ibuprfen és naproxen javasolható.
Fejfájás esetén paracetamol az elsö választandó szer.
Paracetamol javasolható minden gond nélkül olyan betegeknek is akik véralvadásgátlókat használnak, gyomorfekélyük volt vagy van, véralvadási zavarokkal küzdenek vagy túlérzékenyek az acetylsalicylsavra vagy más NSAID-re.
NSAID túlérzékenység ritkán fordul elö. Megnyilvánulási formái: börkiütések, nehézlégzés, bronchusok összehúzódása, asztmás roham röviddel az NSAID bevétele után. Egy anafilaxiás roham kialakulásának veszélye sokkal kisebb paracetamol esetén. A paracetamol fájdalomcsillapító hatása felerösíthetö koffeinnel. Ennek a kombinációnak a hátránya, hogy a koffein enyhe gyomorpanaszokat és alvási zavarokat okozhat. Paracetamol esetén a más gyógyszerekkel fellépö interakciókra minimális az esély.
Általánosan elmondható, hogy a fent említett fájdalomcsillapítók csak néhány napig szedhetök együtt más NSAID-kel, kivéve ha az orvos írja fel.
Krónikus tenziós fejfájás esetén ne javasolon a betegnek hosszantartó gyógyszeres kezelést mert gyógyszerfüggö fejfájás alakulhat ki.
Migrént gyakran kezelhetünk egyszerü fájdalomcsillapítóval ami elött elöször egy hányinger illetve hányáscsillapítót (domperidon) javasolhatunk. Ez csillapítja illetve megszünteti a hányást, hányingert és gondoskodik arról, hogy a fájdalomcsillapító jobban felszívódjon. Ez a kezelés akkor a leghatásosabbha akkor veszi be a beteg amikor érzi, hogy jön a roham. A roham alatt a gyomortartalom továbbitása a belekbe zavart szenved és a gyógyszerek felszívódása is elégtelen.
Ha a fejfájás az orrmelléküregek nyálkahártyájának megduzzadása miatt kialakult nyomás következtében alakult ki akkor 5 napon keresztül decongestiv orrcseppet javasolhatunk.

Receptköteles gyógyszerek
Ha migrénben az egyszerü fájdalomcsillapító és a hányáscsillapító kombinációja nem eléggé hatásos akkor triptánokkal (almotriptán, eletriptán, frovatriptán, naratriptán, rizatriptán, sumatriptán, zolmitriptán) folytatható a kezlés. Ha az egyik triptán nem bizonyul elég hatásosnak akkor meg lehet próbálni egy másikat. Hányinger és hányás esetén egy másik gyógyszerforma javasolt, pl. kúp vagy orrspray. Súlyos migrénes roham esetén sumatriptán injekció adható.
A mellékhatásai és a függöség kialakulásának veszélye miatt ergotamint csak olyan betegeknek adjuk ki akik ezzel a szerrel teljes megelégedéssel kezelhetök.
Ha a migrén havonta egynél több alkalommal lép fel akkor javasolt a profylaktikus kezelés. Erre a propranolol és metoprolol a leggyakrabban használt gyógyszerek.
Cluster fejfájás sumatriptán injekcióval és oxigénnel kezelhetö. A cluster fejfájás megelözésére verapamil adható.

Nem javasolt gyógyszerek
Javasolt egyszerü fájdalomcsillapítók használata. Különbözö fájdalomcsillapítók kombinációjának (paracetamol + acetylsalicylsav vagy paracetamol + propyfenazon) hosszantartó használata a vesepapillák necrózisát és krónikus veseelégtelenséget (analgetika vese) okozhat, ezen kívül propyfenazon súlyos túlérzékenységi reakciókat okozhat, többek között anafylaxiás sokk is elöfordulhat.

Fejfájás esetén

Elsö választandó szer
Paracetamol
Analgetikus, antipyretikus, gyenge antiinflammatórikus hatás
Ne használjuk : túlérzékenység esetén, vese- és májelégtelenségben
Adagolás :
szájon át:
felnöttek: 500-1000 mg alkalmanként, általában 1-1,5 gramm naponta, szükség esetén maximum 4000 mg naponta, minimum 4 óra az adagok között.
gyermekek: 12-15 év: 500 mg szüksés esetén 4-6-szor naponta
rectálisan:
felnöttek: 500-1000 mg alkalmanként, szükség esetén maximum 4000 mgnaponta, legalább 6 óra legyen az adagok között.
12-15 év: 500-1000 mg szükség esetén 2-3-szor naponta.
A hatás kezdete/tartama : 15-30 perc / 4-6 óra
Terhesség/szoptatás : használható napi 2 grammig. Orvoshoz kell küldeni ha ez nem lenne elegendö.

Acetylsalicylsav/carbasalátcalcium
Carbasalátcalcium az acetylsalicylsav vízben jól oldódó formája. Újabb vizsgálatok azonban kimutatták, hogy mindkét forma egyformán károsítja a gyomornyálkahártyát.
Analgetikus, antipyretikus és magasabb dózisban antiinflammatórikus hatása van.
Ne használjuk : acetylsalicylsavra vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra), röviddel foghúzás elött (a vérzés tovább tart), gyermekeknél vírusfertözés esetén mint például megfázás vagy bárányhimlÓ ( Reye szindróma esélye miatt)
Adagolás:
acetylsalicylsav: felnöttek : 500-1000 mg alkalmanként, szükség esetén 4 óránként, maximum 4 gram naponta.
gyerekek 12-15 év : 320-500 mg alkalmanként, maximum 2 gram naponta.
carbasalátcalcium: felnöttek : 600-1200 mg alkalmanként, szükseg esetén 4 óránként, maximum 4,8 gram naponta.
gyerekek 12-15 év: 400-600 mg alkalmanként, maximum 2,4 gram naponta.
Interakciók: Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama: 30 perc / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok, néha túlérzékenységi reakciók

Diclofenac
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : diclofenacra vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 14 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 25 mg, majd szükség esetén 12,5-25 mg 4-6 óránként, maximum 75 mg-ig naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 1 óra / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Ibuprofen
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : ibuprofenre vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 12 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 400 mg, majd szükség esetén 200-400 mg 4-6 óránként, maximum 1200 mg-ig naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 30-60 perc / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Naproxen
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : naproxenre vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 12 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 220 mg 2-3-szor naponta, szükség esetén kezdöadag 400 mg maximum 660 mg-ig naponta, idösek 65 év felett maximum 440 mg naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 1 órán belül / 7-12 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Hányinger esetén

Elsö választandó szer
Domperidon
Elösegíti a gyomor kiürülését és enyhíti a hányingert (anti emetikus)
Ne használjuk : túlérzékenység esetén, megnyúlt QT-intervallum esetén ( megnövekedett esély szívritmuszavarokra)
Adagolás :
Szájon át:
felnöttek és gyerekek 12 évtöl: 10 mg alkalmanként, maximum 80 mg naponta; csökkent vesemüködés esetén maximum 20 mg naponta.
Rectálisan:
felnöttek és gyerekek 12 évtöl: 60 mg, szükség esetén 2-szer naponta
Interakciók : Megnöveli a szívritmuszavar esélyét ha a beteg olyan gyógyszert szed amely szintén szívritmuszavart okozhat.
A hatás kezdete/tartama : 15-30 perc / 6-8 óra
Terhesség/szoptatás : ne javasoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : múló bélgörcsök, ritkán tejfolyás a mellekböl ( galactorhoea) en gynecomastia ( mellnövekedés férfiaknál)

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2009. február 16., hétfő 21:50

Fejfájás napló

Írta:
A fejfájás diagnosztizálásához a legjobb segédeszköz egy fejfájásnapló vezetése. Ennek segítségével az orvosa könnyebben tudja megállapítani, hogy a fejfájás melyik fajtájával áll szemben és ez nagyban meghatározza a kezelést is. 
A fejfájás naplót innen letöltheti vagy kinyomtathatja.
2009. február 16., hétfő 17:21

Fejfájás

Írta:

Mi az a fejfájás?

A fejfájásnak több formája van

  • tenziós fejfájás
  • migrén
  • gyógyszerek által okozott fejfájás
  • egyéb okból keletkező fejfájás
Tenziós fejfájás

A tenziós fejfájás alkalmával egy tompa nyomó fájdalom jelentkezik a fejbőrben, a halántékon vagy a nyakon. Néha olyan érzést okoz, mintha egy szoros abroncs lenne a fej körül. Az okok lehetnek: rossz testtartás, stressz, félelem vagy gondok, problémák. A tenziós fejfájás a leggyakoribb fejfájás. Minden életkorban jelentkezhet ez a fajta fejfájás.

Migrén

Migrén esetén a fejfájás rohamokban jelentkezik, amelyik 4 órától, akár 3 napig is eltarthat. Egy migrénes roham általában négy szakaszból áll:

  1. Az első fázisban, amely 1-48 órán keresztül tarthat, jelentkeznek az előjelek, mint például merev nyak vagy hangulatváltozás
  2. A második szakasz az úgynevezett ‘aura’ amely nem mindenkinél jelentkezik. Ez a szakasz maximum 1 órán keresztül tart. A betegek egy része ilyenkor fényfelvillanásokat, vagy foltokat lát, bizsergést érezhet, érzéketlen lesz az egyik kéz, vagy bénulásos tüneteket észlelhet a test egyik felén.
  3. A harmadik szakaszban jön a fejfájás: a fájdalom legtöbbször a fej egyik felén jelentkezik. Nagyon erős, lüktető fájdalom, amelytől a napi teendők ellátása lehetetlenné válik. Hányinger és fényérzékenység kíséri. A harmadik szakasz eltarthat 4 órától akár 3 napig is.
  4. A negyedik és utolsó szakaszban enyhül a fejfájás, de a beteg nagyon fáradt és kimerült. Ez a szakasz 1 órától 2 napig tarthat.

A migrén oka nem teljesen tisztázott. Egy migrénes roham összefüggésben lehet a menstruációval, fogamzásgátlóval, stresszel, alkoholfogyasztással, bizonyos élelmiszerek fogyasztásával, például aszpartám édesítőszer, vörösbor és bizonyos sajtkészítmények.

Gyógyszerek okozta fejfájás

Ha szeretné tudni, hogy az ön által használt gyógyszer mellékhatásaként fejfájás jelentkezhet-e, akkor olvassa el figyelmesen a betegtájékoztatót. Ha szinte naponta fáj a feje és erre gyakran gyógyszert vesz be, akkor pont a fejfájás elleni gyógyszer okozhat újra fejfájást.

Egyéb okból keletkező fejfájás

Az egyszerű fejfájás okai lehetnek még: láz, megfázás (eldugult orrmelléküregek), túl sok alkohol fogyasztása, a hormonszint váltakozása a szervezetben (pl. Menstruáció, fogamzásgátló, változó kor), gyengénlátás, nem megfelelő szemüveg, vagy a fogazat és az állkapocs problémái. A hétvégi fejfájásnak főleg az lehet az oka, hogy a hétvégeken kevesebb kávét iszik, többet alszik, későbbi időpontban étkezik, és ilyenkor jön ki a hétközi stressz.

Mit tehet ön, ha fáj a feje?

Ahhoz, hogy a fejfájásán segíteni lehessen, először ismerni kell az okát.

  • Ha észrevette, hogy migrénes rohamot kap alkohol fogyasztása után, vagy stressztől, akkor próbálja ezeket kerülni.
  • A tenziós fejfájást enyhítheti nyak- és vállmasszázs, jóga és lazító gyakorlatok. Igyekezzen a munkahelyén megfelelő testtartást felvenni. Néha szükség van bizonyos változtatásokra, pl. egy másik szék vagy íróasztal.
  • Keljen fel a hétvégén is korábban, reggelizzen a megszokott időben, korlátozza az alkoholfogyasztást és igyon kevesebb kávét hétköznap, hogy a hétvégi fejfájást megelőzze.
  • A másnaposságot megelőzheti egy nagy pohár víz fogyasztásával lefekvés előtt.
  • A megfázáshoz társuló fejfájást inhalálással enyhítheti.
  • Ha a látása romlik és ezért fájdalmat érez a szemei körül, akkor menjen el a szemorvoshoz, vagy az optikushoz.
  • Továbbá gondoskodjon mindig friss levegőről a helyiségben, ahol tartózkodik, pihenjen eleget. A rendszeresség és kikapcsolódás is hozzájárulnak, hogy kevesebbet fájjon a feje.
  • Ha rendszeresen fáj a feje, akkor vezessen egy naplót ami orvosának nagy segítség lehet a pontos diagnózis felállításában és a leghatékonyabb terápia meghatározásában. További felvilágosítást és támogatást nyerhet a Magyar Fejfájás Társaságnál.

Mit tehet a gyógyszerésze?

Ha a fenti tanácsok betartása ellenére is megfájdul a feje, akkor használhat egy egyszerű fájdalomcsillapítót. A gyógyszertárban sokféle kapható, és ott tanácsot is kaphat a megfelelő adagolásról.

  • Fejfájás esetén paracetamolt tanácsos bevenni. Ez a szer kevés mellékhatással rendelkezik, a legtöbb ember jól tűri, még gyomorpanaszok esetén is. Paracetamolt általában más gyógyszerekkel is együtt lehet szedni, mint például az úgynevezett vérhígítókkal (acenocumarol, acetylsalicylsav). Akkor is szedheti, ha túlérzékeny más fájdalomcsillapítókra (az úgynevezett nem szteroid gyulladásátlók) és esetenként terhesség és szoptatás alatt is.
  • Ha paracetamol nem lenne elegendő, akkor lehet acetylsalicylsavat vagy ibuprofent használni. Ezeket ne használja, ha gyomorpanaszai vannak, vérhígító szereket használ, terhes, vagy szoptat. Acetylsalicylsav és ibuprofen okozhat problémákat magas vérnyomás, szívelgyengülés esetén, valamint ha lítiumot szed, vagy bizonyos gyógyszereket reuma ellen. Kérje ki ezekben az esetekben orvosa, vagy gyógyszerésze véleményét.
  • Megfázás esetén jelentkező fejfájás esetén xylometazolin tartalmú orrcsepp, vagy orrspray segíthet.
  • Ha gyakran van hányingere egy migrénes roham alatt, akkor szedjen gyógyszert, amelyik enyhíti a hányingert, és elősegíti, hogy a fájdalomcsillapító felszívódjon. Vegye be ezt a gyógyszert – domperidont – a roham első jeleikor, még mielőtt bevenné a fájdalomcsillapítót. A domperidon problémákat okozhat, ha szívritmuszavar ellen szed gyógyszereket. Kérje ki gyógyszerésze véleményét.

Milyen esetekben jobb, ha orvoshoz fordul?

  • Ha egy gyermeknek fáj a feje, akkor forduljon minden esetben orvoshoz. Főleg ha e mellett még lázas is, hányingere van, kis piros pontok vannak a bőrén, vagy merev a nyaka.
  • Ha a fejfájás nem múlik el lazító gyakorlatok, vagy fájdalomcsillapító hatására.
  • Ha újra, vagy gyakran fáj a feje.
  • Nagyon erős fejfájás esetén, amelyik 4 óránál tovább tart.
  • Hirtelen támadt fejfájás esetén, amilyet még sohasem észlelt.
  • Visszatérő fejfájás esetén, amelyik reggel a legerősebb és hányással jár, majd a nap folyamán enyhül.
  • Ha hányingere van, kábult vagy zavart, vagy rosszul lát, esetleg rövid időre eszméletlen volt.
  • Ha a fejfájás mellett láza, hányingere van, pici vörös foltok vannak a bőrén, vagy merev a nyaka.
  • Ha az erek a halántékon vörösek, fájdalmasak, megduzzadtak és nem érzi jól magát.
  • Ha a fájdalom egyoldali (fájdalom az egyik szem körül, vörös könnyező szem, eldugult orr az egyik oldalon).
  • Baleset utáni fejfájás esetén.
  • Ha aggódik a fejfájása miatt.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

Oldalunk cookie-kat használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Bővebben