Hányinger és rosszullét utazás közben (2)

Nyaraláshoz ajánlott gyógyszerek listája

 

Betegtájékoztató: Rosszullét utazás közben

Kinek lesz a gyógyszer / tanács?

Föleg a 2 és 10 év közötti gyermekek szoktak rosszul lenni utazás közben. Csecsemök és 2 év alatti gyermekeknél ez nem szokot elöfordulni, vagy csak ritkán. Általában jellemzö, hogy ahogy nönek a gyermekek a panaszok is enyhülnek azonban néhánynak még felnött korában is problémát okoz az utazás.

Mivel történik az utazás?
Mennyi ideig tart az út?
Voltak az illetönek már korábban is panaszai utazás közben?

Több napig tartó hajóutazás alkalmával fellépö rosszullét általában 4 nap után magától is elmúlik, de viharos tengeren visszatérhet.
Az utazás idötartama is fontos a különbözö gyógyszerek hatástartama miatt.
Gyakran több személy is rosszul lehet egy családon belül, fontos tudni, hogy mennyire voltak súlyosak a tünetek a korábbi esetekben.

Milyen gyógyszereket használt korábban?

Abból a szempontból, hogy milyen tanácsot adjunk tudnunk kell, hogy a beteg milyen (gyógy)szereket használt korábban az utazás alatt fellépö tüntekre.

Milyen egyéb gyógyszereket szed a beteg?

A gyógyszertárban számolnunk kell azzal, hogy a tanácsot kérö illetve az aki utazás közben rosszul van esetleg más panaszokra vagy tünetekre egyéb gyógyszereket szed. Ezek kölcsönhatásba léphetnek az öngyógyszerelésként használt gyógyszerrel.
Majdnem minden gyógyszer amelyik az utazás alatti rosszullétben használatos bágyadtságot álmosságot okoz. Ha a beteg olyan gyógyszereket szed amelyek szintén álmosságot okoznak mint például benzodiazepinek vagy alkohol akkor ez a mellékhatás felerösödhet.
Majdnem mindegyik szernek amelyik utazás közben fellépö rosszullét esetén javasolt antikolinerg hatása van. Más antikolinerg hatással rendelkezö gyógyszerrel kombinálva ezek a mellékhatások ( szájszárazság, székrekedés, látászavarok, megnövekedett belsö nyomás a szemben, vizelési zavarok, tachycardia, zavartság, agitáció) felerösödhetnek és különösen idösek esetén elég kellemetlen lehet. Triciklikus antidepresszánsok, spazmolitikumok, atropin és néhány antipsychotikum (chlorpromazin, chlorprotixén, clozapin és thioridazon) használata esetén kell erre gondolni.

Tünetek

Hányinger
Néha hányás, sápadtság és izzadás

Utazás alkalmával az egyensúly központ és a szemek egymással ellenkezö jeleket kapnak ami aktiválja a hányásközpontot és hányás léphet fel.

Mikor küldjünk valakit az orvoshoz?

Kizárólag az utazás alatt fellépö tünetek esetén nem szükséges orvoshoz fordulni. Amenyiben a tünetek akkor is fellépnek amikor valaki nem utazik és ez együtt jár fülcsengéssel és/vagy nagyot hallással akkor azonnal küldjük a beteget az orvoshoz.

Tanács

Utazás alatti rosszullét elleni gyógyszereket addig kell használni ameddig az utazás tart. Egy hosszabb hajóút alkalmával az elsö napokban lehet rá szükség, ha az utazás alatt az idöjárási viszonyok megváltozásakor a tünetek ismét fellépnének akkor lehet a gyógyszert néhány napig ismét szedni.

Általános tanácsok:

Gondoskodjon arról, hogy egyen valamennyit az utazás megkezdése elött.
Gyermekek üljenek az ablak mellett, hogy utazás közben tudjanak nézegetni.
Ne üljön az utazási iránnyal ellenkezö irányba a buszon, vonaton vagy villamoson.
Ne olvasson vagy fejtsen rejtvényt utazás közben.
Hajóút alkalmával utazzon a lehetö legtöbbet a friss levegön, lehetöleg a fedélzet középsö részén.
Repülön utazzon a szárnyak magasságában.
Ha a tanácsot kérö utazik és attól fél, hogy rosszul lesz utazás kózben akkor adhatunk neki gyógyszert.

Gyógyszerek

Recept nélkül is kiadható gyógyszerek

Az utazás okozta rosszullét ellen olyan antihisztaminikumok az elsö választandó gyógyszerek amelyeknek anti emetikus hatása is van. Ezek a cyclizine, meclozine és cinnarizine.
A hatás idötartama alapján a cyclizin föleg rövid ideig tartó utazás esetén a meclozin és a cinnarizin hosszabb utazásra javasolt.
Az antihisztaminikumok hatékony hányinger és hányáscsillapítók. A mozgásérzékelö szervekre kifejtett hatásmechanizmusuk még nem teljesen tisztázott. Valószínüleg az agyban található hányásközpontban fejtik ki a hatásukat. A tabletták már nem hatásosak hányás esetén, ebben az esetben végbélkúp hatásos lehet. Megelözés céljára tablatta forma a javasolt. Egy hosszabb hajóút esetén fellépö rosszullét esetén is a végbélkúp javasolt.
Cyclizine nyugodtan használható terhességben. Szoptatás alatt azonban ne használjuk, a csecsemönél ugyanis aluszékonyságot okozhat.
Gyömbérpor nem okoz aluszékonyságot, ezt lehet alkalmazni amennyiben az aluszékonyságot szeretnénk megelözni. Néhány vizsgálatban hatékonynak találták az utazás alatti hányinger és hányás esetén. A hatásmechanizmus nem ismert. Mind a gyomorra kifejtett közvetlen hatás mind a központi hatás elképzelhetö.
Idösek esetén csak olyan gyógyszert javasoljunk amelyeknek nincsen vagy csak nagyon gyenge anticholinerg hatása.
Anticholinerg mellékhatások: szájszárazság, székrekedés, látászavarok, megnövekedett szem belsö nyomás, vizelési nehézségek, tachycardia, zavartság, agitáció.

Receptköteles gyógyszerek

Ha egy antihisztaminikum nem adható és hosszú hatásartamú gyógyszerre van szükség akkor scopolamine tapaszt írhat fel az orvos receptre. A scopolamine a központi idegrendszerben a hányásközpontra hat. A tapasz egy egyenletesebb vérszintet eredményez kevesebb mellékhatással. Egy tapasz körülbelül 3 napig hat és 18 éves kor alatt ellenjavallt. Mellékhatások: szájszárazság, látászavarok, és paraszimpatikolitikus mellékhatások. Fontos, hogy a tapasz felvitele és levétele után alaposan kezet kell mosni, nehogy a scopolamine a szembe kerüljön.

Elsö sorban választandó gyógyszerek

CYCLIZINE
Ne használjuk: cyclizinnel, chloorcyclizinnel, cinnarizinnel, cetirizinnel, hydroxyzinnel, meclozinnel vagy oxatomiddal szembeni túlérzékenység esetén.
Adagolás: szájon át: felnöttek és 12 évesnél idösebb gyermekek esetén: 50 mg 1-2 órával az indulás elött, szükség esetén 50 mg 3-szor naponta, maximum 200 mg naponta.
6-12 éves gyermekek esetén: szükség esetén 25 mg 3-szor naponta.
A hatás kezdete és tartama: a hatás 2 órán belül lép fel és 4-6 órán keresztül tart.
Gyógyszerkölcsönhatások: alkohol és más a központi idegrendszerre ható gyógyszerek felerösítik az antihisztaminok központi idegrendszert gátló hatását.
Terhesség/szoptatás: terhesség alatt nyugodtan használható, ne javasoljuk öngyógyszerelésre, ha a kismama szoptat.
Mellékhatások: aluszékonyság, kábultság, ritkán szájszárazság vagy gyomor-, bélrendszeri panaszok.

MECLOZINE
Ne használjuk: cyclizinnel, chloorcyclizinnel, cinnarizinnel, cetirizinnel, hydroxyzinnel, meclozinnel vagy oxatomiddal szembeni túlérzékenység esetén.
Adagolás: szájon át: felnöttek esetén: 25 mg 1-2 órával az indulás elött, szükség esetén 6-8 óra után ismételhetö.
3-6 éves gyermekek esetén: 6,25 mg, szükség esetén 6-8 óra után ismételhetö
6 éves kortól: 12,5 mg, szükség esetén 6-8 óra után ismételhetö.
A hatás kezdete és tartama: a hatás 1-2 órán belül lép fel és 8 órán keresztül tart.
Gyógyszerkölcsönhatások: alkohol és más a központi idegrendszerre ható gyógyszerek felerösítik az antihisztaminok központi idegrendszert gátló hatását.
Terhesség/szoptatás: terhesség alatt nyugodtan használható, ne javasoljuk öngyógyszerelésre, ha a kismama szoptat.
Mellékhatások: aluszékonyság, kábultság, ritkán szájszárazság vagy gyomor-, bélrendszeri panaszok.

CINNARIZINE
Ne használjuk: cyclizinnel, chloorcyclizinnel, cinnarizinnel, cetirizinnel, hydroxyzinnel, meclozinnel vagy oxatomiddal szembeni túlérzékenység esetén. Parkinzon kórban.
Adagolás: szájon át: felnöttek és 12 évesnél idösebb gyermekek esetén: 25-50 mg 2 órával az indulás elött evés közben, hosszú út esetén 25 mg 8 óránként.
A hatás kezdete és tartama: a hatás 30 perc után lép fel és 4-6 órán keresztül tart.
Gyógyszerkölcsönhatások: alkohol és más a központi idegrendszerre ható gyógyszerek felerösítik az antihisztaminok központi idegrendszert gátló hatását.
Terhesség/szoptatás: terhesség és szoptatás alatt ne javasoljuk öngyógyszrelésre.
Mellékhatások: aluszékonyság, kábultság, ritkán szájszárazság vagy gyomor-, bélrendszeri panaszok.

Másod sorban választandó gyógyszer:

GYÖMBÉRPOR (ZINGIBERIS RHIZOMA)
Travelon kapszula 10x
Ne használjuk: túlérzékenység esetén
Adagolás: az utazás megkezdése elõtt 1 órával felnõtteknek 2 kapszula, gyermekeknek 6 éves kortól 1 kapszula. Szükség esetén 1 órával késõbb felnõtteknek további 1-2 kapszula, gyermekeknek 1 kapszula bevehetõ.
Terhesség/szoptatás: nyugodtan használható
A hatás kezdete és tartama: a hatás 25 perc után kezdödik és körülbelül 4 órán keresztül tart.
Mellékhatások: gyomorirritáció

Hasmenés a trópusi országokba történö utazás alatt

Tanács

Legyünk körültekintöek az ételek és az italok kiválasztásánál, hogy a hasmenés fellépésének esélyét csökkentsük, de teljesen nem tudjuk kizárni.
Néhány tanács ezzel kapcsolatban:

Mossuk meg a kezünket gyakran és alaposan
Nem mindenhol található ivóvíz! Ha nem vagyunk biztosak a csapvíz minöségében akkor fogyasszunk ásványvizet, dobozos gyümölcslevet, frissen forralt vizet vagy teát.
Ne együnk: fagylaltot vagy más utcán árult ételt; nyers ételt; meg nem hámozott gyümölcsöt; hideg salátát; nem pasztörözött tejet, tej terméket; nem teljesn átsült húst.
Figyeljünk arra, hogy a meleg ételeket forrón tálalják-e.
Ügyeljünk a tisztaságra, ha mi fözünk: az étel felforrósítása nagyon fontos, mert ezzel elöljük a baktériumokat. Gyorsan forró'sitsuk fel az ételt 100 °C-ra és fözzük 15 percen keresztül.
Az edényeket forró mosószeres vízben modogassuk el.
Tiszta konyharuhát használjunk.
A maradékot kizárólag hütöszekrényben tároljuk.
Gyógyszerek

Recept nélkül kiadható gyógyszerek

Ha nem túl veszélyeztetett területre történik az utazás javasolhatunk loperamidot és ORS folyadékot az útra. Loperamide használható felnótteknél és 8 évnél idösebb gyermekek esetén, ha nincsen láz vagy vér a székletben. Használható amíg a hasmenés tart. Ne használjuk hosszabb ideig mert székrekedést okozhat. Összességében ne használjuk 2 napnál hosszabb ideig.
Az ORS használható, ha nagy a folyadékveszteség. A legtöbb esetben a hasmenés enyhe és nincsen szükség az ORS-re. Leves, húsleves, gyümölcslé, koffeinmentes üdítöital édes keksszel kombinálva egy jó alternatív az ORS helyett.
Javasolja az utazónak, hogy ha a hasmenés 3 napnál hosszabb ideig tart, vagy súlyos tünetekkel jár akkor foduljon helyi orvoshoz.

Receptköteles gyógyszerek

Ha az utazás alkalmával primitív körülmények között tartózkodik az utazó, vagy nagy az esély a fertözésre akkor az orvosa felírhat antibiotikumot. Ezt azokra az esetekre kell tartogatni amikor súlyos hasmenés lép fel. Vízszerü széklet, gyakori székletürítés, súlyos hányás és véres széklet.
Az antibiotikumos megelözés ugyan hatásos, de nem javasolt a rezisztencia kialakulásának veszélye miatt.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

Hányinger és rosszullét utazás közben

Kialakulhat, ha például háttal ül a buszon, vagy hajón történő utazásnál. Az ilyen rendszertelen, vagy ritmikus mozgások okozhatnak rosszullétet, hányingert utazás közben. A rosszullét oka az, hogy a szemek nem tudják követni a mozgást és az egyensúlyközpont impulzusokat ad le a hányásközpont felé. A következmény a hányinger, néha hányás, sápadtság és izzadás. Leggyakoribb gyermekeknél 2 és 10 év között.

Mit tehet ön, hogy megelőzze a rosszullétet utazás alatt?

Ha a következő tanácsokat betartja, akkor enyhítheti a rosszullétet.

  • Indulás előtt keveset, és könnyen emészthető táplálékot egyen.
  • Gondoskodjon arról, hogy ön vagy a gyermekek utazás alatt ki tudjanak nézni az ablakon.
  • Ne utazzon hátrafelé a buszon, vonaton vagy villamoson.
  • Ne olvasson, vagy ne fejtsen rejtvényt utazás közben.
  • Hajóút alkalmával utazzon kint a friss levegőn. A legjobb hely a hátsó fedélzet közepén utazni.
  • Repülőn utazzon a szárnyak közelében.

Mit tehet önért a gyógyszerésze?

Előfordulhat, hogy ön vagy gyermeke a fenti tanácsok ellenére rosszul lesz utazás alatt. Ebben az esetben a gyógyszertárban kapható néhány készítmény az, ami megoldást biztosíthat.

  • Amennyiben utazása nem tart 4 óránál tovább, akkor cyclizine a megfelelő gyógyszer a rosszullét ellen. Vegyen be 1 tablettát 1-2 órával indulás előtt.
  • Ha az út hosszabb ideig tart, mint 4 óra, akkor vagy meclozine vagy cinnarizine tartalmú készítményből vegyen be egy tablettát az indulás előtt 1-2 órával. Szükség esetén ismételhető 6-8 óra múlva.
  • Ezeknek a gyógyszereknek az a hátránya, hogy álmosságot okoz és a koncentrációképesség is csökken, ezért ne használja, ha ön vezet. Ha olyan szert keres, amelyik mentes ettől a mellékhatástól, akkor a gyömbérpor készítményt lehet kipróbálni.

Sajnos a cyclizine és a meclozine nincsenek törzskönyvezve Magyarországon, ezért nincsenek forgalomban sem. Cinnarizine pedig csak receptre kapható. Ezek a szerek elég biztonságosak ahhoz, hogy megfelelő körültekintéssel bárki használhassa őket egy utazás alkalmával. A Magyarországon kapható, és elterjedten erre a célra alkalmazott diphenhydramin több mellékhatással jár és terhességben sem javasolt a használata.

A cyclizine és a meclozine minden gond nélkül használható terhesség alatt, viszont ne használjuk a szoptatás időszakában. Bekerül az anyatejbe és a csecsemő aluszékony lehet és kevesebbet iszik. A gyömbérport nyugodtan lehet használni terhesség és szoptatás alatt is.

Cinnarizine nem javasolt orvosi ellenőrzés nélkül terhességben és szoptatás alatt.

Ezek a szerek csak akkor hatásosak utazás alatt, ha az utazás megkezdése előtt néhány órával már bevette őket. Több napig tartó hajóút során csak az első pár napon van szükség rájuk, mert a szervezete hozzászokik a hajó mozgásához. Ha az idő viharosra fordulna, akkor egy cyclizine kúp azonnali felhelyezése segíthet.

Milyen esetekben forduljon orvoshoz?

Az utazás alatti rosszulléttel nem szükséges orvoshoz fordulni, azonban az egyetlen Magyarországon is kapható gyógyszer csak receptre kerül kiadásra.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

Oldalunk cookie-kat használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Bővebben