Köhögés (2)

2014. szeptember 06., szombat 15:07

Részletesen a köhögésröl

Írta:

Betegtájékoztató: Köhögés

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer

Fontos tudnunk, hogy kinek lesz a gyógyszer illetve, hogy kihez tartoznak a panaszok. Az életkor meghatározhatja, hogy mik lehetnek a kiváltó okok illetve, hogy melyik gyógyszereket javasoljuk.
6 hónapnál fiatalabb köhögö csecsemöket valamint 75 évnél idösebbeket akiknek a köhögésen kívül lázuk is van orvoshoz kell küldeni.
Terhesség és szoptatás meghatározhatja, hogy mely gyógyszereket javasoljuk.
Köhögö dohányosoknak szinte minden esetben krónikus bronchitiszük van és az egyetlen hatásos tanács amit adhatunk, hogy szokjanak le a dohányzásról.

Mióta állnak fenn a tünetek/panaszok?

Egy ártalmatlan köhögés legtöbbször magától is elmúlik. 2 hétnél tovább fennálló köhögéssel a beteget orvoshoz kell küldeni.

Együtt jár-e a köhögés más tünetekkel mint például láz, rekedtség, fulladás fizikai megeröltetés esetén, fájdalom köhögéskor, fájdalom a mellkasban belégzéskor vagy orrfolyás?
Láz : Ha a köhögés 38°C-nál magasabb lázzal jár akkor valószínüleg légúti gyulladásról van szó. Amennyiben a tünetek 48 órán belül nem enyhülnének vagy ha légzési zavarok lépnének fel akkor orvoshoz kell fordulni. 75 évnél idösebbeket akiknek láza van azonnal orvoshoz kell küldeni, náluk nagyobb az esély tüdögyulladásra.
Rekedtség : Ha a rövid ideje fennálló köhögés rekedtséggel jár együtt akkor valószínüleg a hagszallagok vírusos gyulladásáról van szó. A rekedtség nem kezelhetö gyógyszeresen, a legfontosabb, hogy a beteg ne köhögjön és a hangszallagokat kímélje, nem suttogjon vagy köszörülje a torkát.
Fulladás fizikai megeröltetés esetén : A beteget orvoshoz kell küldenünk, súlyos légúti fertözésröl, egy asztma vagy elégtelen szívmüködés súlyosbodásáról lehet szó.
Fájdalom köhögéskor : Elöl a mellkas közepén levö fájdalom köhögéskor nem ad okot az aggódalomra, máshol jelentkezö fájdalom esetén orvoshoz kell fordulni.
Fájdalom a mellkasban belégzéskor : Ez a fajta fájdalom többnyire a mellkas oldalán vagy hátul jelentkezik, tüdöelváltozásra utalhat, orvoshoz kell küldenünk a beteget.
Orrfolyás : Megfázásra vagy allergiás rhinitisre utalhat. Lásd Allergiás rhinitis fejezetet.
Éjszaka jelentkezö köhögés : Oka lehet száraz köhögés megfázás vagy influenza esetén, asztma vagy allergia toll vagy gyapjú ágynemüre, reflux panaszok vagy elégtelen szívmüködés is okozhat éjszakai köhögést. A beteg ilyenkor fullad, egyenesen ül az ágyban és gyomorégésröl is panaszkodik. Ezekben az esetekben a beteget orvoshoz kell küldeni.

Próbált-e már valamit a köhögés ellen?

Ha betegünk az alábbiakban felsorolt tanácsokat már mind kipróbálta és a köhögés nem múlik esetleg rosszabbodik akkor tanácsos orvoshoz küldeni.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Számolnunk kell azzal, hogy betegünk más receptköteles gyógyszereket is szed. A beteg gyógyszereléséböl következtethetünk arra, hogy betegünk esetleg légszöszervi- vagy szívebtegeségben szenved, esetleg a köhögés mint gyógyszermellékhatás jelentkezett. Ezekben az esetekben a beteget orvoshoz kell küldenünk vagy fel kell, hogy vegyük a kapcsolatot az orvossal a gyógyszerelés megváltoztatása érdekében. Egy köhögéscsillapítónak nincsen értelme, ha a köhögés egy gyógyszer mellékhatásaként lépett fel.

Köhögés mint gyógyszermellékhatás
ACE-gátlók : (benazepril, captopril, cilazapril, enalapril, fosinopril, lisinopril, perindopril, quinapril, ramipril, trandolapril en zofenopril) száraz ingerlö köhögést okozhatnak. Nem ismert, hogy ezen mellékhatás tekintetében különbségek lennének a különbözö ACE-gátlók között. A köhögés napokkal, hetekkel, de akár hónapokkal a szedés kezdete után is felléphet, dózis függö és általában a dózis megemelése után jelentkezik. Az elöfrodulás gyakorisága nem ismert, de változhat 1-2%-tól 14%-ig az ACE-gátlót szedö betegek között.
Inhalációs gyógyszerek is okozhatnak köhögést a kezelés kezdetén. Esetleg megbeszélheti a felíró orvossal, hogy porinhaláció helyett aerozolt írjon fel.

Cukorbetegség
Köptetök, köhögéscsillapító szirupok tartalmazhatnak cukrot. Egyre több olyan készítmény van amelyik édesítöszerel készül cukor helyett. Cukorbetegek is használhatnak cukortartalmú köptetöket ha a cukrotartalmát beleszámítják az étrendjükbe ezért tájékoztatnunk kell a cukorbetegeket a szirupok cukortartalmáról.

Fenylketonúria
Azok a köptetök amelyek aszpartamot mint édsítöszert tartalmaznak ellenjavalltak azon betegek részére akik fenyketonúriában szenvednek. Az ö számukra cukortartalmú köptetöt kell javasolnunk.

Köhögés COPD-ben vagy asztmában
Egy vírusos fertözés súlyosbíthatja a nehézlégzést, fulladás is gyakrabban jelentkezhet. Asztmás betegek esetén ilyenkor tanácsos a gyógyszerelést ehhez az állapothoz igazítani. Ha a beteg megfelelöen van tájékoztatva, akkor saját maga is képes erre. Ha ez 2 napon belül nem hoz javulást akkor mégis orvoshoz kell forduljon. Ha az asztmás beteg erre nem képes akkor orvoshoz kell küldeni.
COPD betegeknél a köhögés és slijm meglévö tünetek. Egy légúti fertözés esetén megnövekedhet a slijmtermelés, a slijm sürübb lesz és a légutak nyálkahártyája is megduzzad.
Nem szelektív bétablokkolók súlyosbíthatják a meglévö asztmát.

Köhögés szívelégtelenségben
Elégtelen szívmüködésben szenvedö betegeknél (akik például vízhajtót + RAAS-gátlót + digoxint szednek) a köhögés a szív dekompanzációjának egyik tünete lehet. Ebben az esetben a köhögés föleg éjszaka, fekvó helyzetben jelentkezik. E mellett a betegek fáradtak és fulladnak és éjszaka gyakran felülnek, mert ez enyhíti a tüneteket.
Másrészt kalcium antagonisták is súlyosbíthatják a szívelégtelenséget ami köhögésben nyilvánulhat meg.

Köhögés reflux és gyomorégés esetén
Fekvö helyzetben köhögés léphet fel, ha a gyomortartalom visszafolyásakor az a légutakba kerül. Ezt megelözendö az ágy fejrészét meg kell emelni valamint egy savlekötöt vagy H2-receptor antagonistát tanaçsolhatunk. Ha ez nem hoz javulást akkor küldjük a beteget orvoshoz.

Köhögés immunoszupresszívát, onkolítikumot vagy HIV-gátlók szedök esetén
Ezeknek a betegeknél az immunrendszer müködése csökkent és egy egyszerü, ártalmatlan fertözés is súlyos következményekkel járhat. ezeket a betegeket orvoshoz kell küldeni.

Tünetek

Megkülönböztetünk száraz köhögést és produktív, slijmtermeléssel járó köhögést.
A köhögés az elején inkább száraz majd a fertözés elörehaladtával egyre produktívabbá válik. Bakteriális fertözés esetén inkább mint vírusfertözés esetén.
Sok esetben arról panaszkodnak a betegek, hogy a slijm nem szakad fel és ennek elösegítésére kérnek gyógyszert.

Mikor küldjük a beteget/tanácsot kéröt orvoshoz?
Ha a köhögés mellett a beteg súlyos betegnek érzi magát
Ha a köhögés mellkasi fájdalommal jár föleg belégzéskor
6 hónapnál fiatalabb csecsemök köhögése esetén
Ha a köhögés 2 hétnél tovább tart
Rozsdabarna köpet felköhögésekor vagy vér felköhögésekor
Ha a köhögés nehézlégzéssel jár együtt
Ha a köhögés sipolással jár együtt
Múlni nem akaró éjszakai köhögés esetén
Ha a köhögés valószínüleg gyógyszermellékhatás eredménye
Ha a száraz köhögés nem reagál a köhögéscsillapító gyógyszerekre és 1-2 héten belül nem szünik.
Ha a köhögést valószínüleg krónikus bronchitis/asztma okozta és lázzal jár.
75 évnél idösebbeket köhögéssel és lázzal (azonnal)
Lázzal járó köhögés esetén amelyik kezeles esetén 2 nap után nem javul
Ha a rekedtség 2 hétnél tovább tart
Köhögés esetén amelyik sipoló belégzéssel jár együtt
Azon betegeket akik immunszupresszánsokat, onkolitikumokat vagy HIV-gátlókat szednek

Tanácsok köhögés esetén.
Az öngyógyszerelés idötartama:
Ha a köhögés 2 hét múlva sem múlik akkor tanácsos a beteget orvoshoz küldeni attól függetlenül, hogy a beteg használt-e recept nélkül is kapható gyógyszert. COPD-ben, asztmában valamint szív- és érrendszeri betegségben szenvedöket 5 nap után már orvoshoz kell küldeni.

Tanácsok:
Elegendö folyadék fogyasztása: (föleg meleg italok) enyhítheti a köhögéses tüneteket. A megfázás és köhögés esetén tanácsos napi 2 liter folyadékot fogyasztani a szokásos folyadékfogyasztáson felül.
Ha a beteg csak slejmet, nyákot köhög fel akkor nem szükséges köptetö vagy köhögéscsillapító gyógyszert adni. A torok nedvesentartására, "kenésére" lehet egy kiskanál mézet javasolni.
Az influenzával vagy megfázással együttjáró köhögés majdnem mindig száraz köhögés amelyet a beteg úgy írhat le, hogy a slejm nem akar felszakadni. Ilyenkor a köptetök nem segítenek.
Rozsdabarna és véres köpet felköhögése esetén a beteget orvoshoz kell küldeni. Ha a köpet sárga vagy sárgászöld akkor nem szükséges a beteget orvoshoz küldeni. Korábban úgy tartották, hogy ilyenkor mindig bakteriális felülfertözödésröl van szó. Legtöbbször ilyenkor is egy vírusfertözésröl van szó. A köhögéshez társuló egyéb tünetek határozzák meg, hogy milyen tanácsot adjunk.
A száraz köhögést általában vírus okozza (megfázás, influenza). A vírusos fertözés 2 héten belül magától elmúlik. Száraz kóhögés esetén a nem szünö köhögési inger a légútakat károsíthatja, irritálhatja és ettöl a köhögés nem múlik. Csillapítására köhögéscsillapítót adhatunk. fontos, hogy a beteg ha csak lehet ne krákogjon, köhögjön.
Ha a slejm nehezen szakad fel de a beteg nem lázas vagy beteg akkor ebben az esetben is lehet egy köhögéscsillapító gyógyszert adni.
Dohányzás: súlyosbítja a köhögést és köhögést okozhat a tüdö irritálásával. Ha a köhögés visszatér vagy rosszabbodik akkor javasolhatjuk a betegnek, hogy szokjon le a dohányzásról. Ha a beteg kész leszokni a dohányzásról akkor figyelmeztetni kell, hogy a dohányzás abbahagyása után elöször rosszabbodhatnak a köhögési tünetek a csillószörös nyálkahártya öntisztulása miatt.

Javasolt gyógyszerek

Recept nélkül kapható gyógyszerek

Általánosságban elmondható, hogy a köptetök klinikai hatásáról kevés ismert pedig a legtöbbjük nagy mennyiségebn és már nagyon régóta használt szerek.
Hogy megfázásban és influenzában fellépö köhögésben mi a teendö azt a Megfázás és influenza címszó alatt találja.
Száraz köhögésben amelyben nincsen vagy csak kevés slejm szabadul fel és a betegnek nincsen nehézlégzése akkor köhögéscsillapító valamint köhögést enyhítö szereket adhatunk.
Noszkapin, dextromethorphan és pentoxyverine köhögéscsillapítók. Elsö választandó szer a noszkapin mivel noszkapinnak van a legkevesebb mellékhatása. A köptetök közül a kakukkfü és a fehérmályva kivonata külön vagy kombinálva az elsö választandó szer. Terhességben is nyugodtan fogyaszthatók.
Mucolytikumok azaz slejmoldók közül az acetylcysteine, broomhexine és carbocisteine javasolható. Ezek a slejm viszkozitását csökkentik, de a hatékonysága megfázásban és influenzában sohasem bizonyított. Megfázás és influenza majdnem mindig száraz köhögéssel jár amiben a mucolytikumok nem hatásosak ezért nincsen értelme megfázásban és influenzában javasolni. Kizárólag olyan esetekben hatásos, ahol sürü viszkózus slejm ürül, mint például COPD-ben.

Receptköteles gyógyszerek

Éjszaka jelentkezö köhögésben az orvos codeint írhat fel. Ez egy opioid alkaloid, fájdalomcsillapító és köhögéscsillapító hatása van. Éhgyomorra bevéve fél órán belül hat, a hatás maximális 1-2 óra múlva és kb 4 órán keresztül tart. Hatással lehet a koncentrációra és a reakcióidöre ezért óvatosságot igényel autóvezetés közben. Az esetleg jelentkezö székrekedés miatt nem tanácsos 2-3 napnál hosszabb ideig alkalmazni.

Gyermekek esetén noszkapin javasolt. Promethazint is adhatunk, de ezt ne adjuk 1 éves kor alatt mert megnóvelheti a bölcsöhalál esélyét.

Elsösorban választandó gyógyszerek:

Köhögéscsillapító szerek

Noscapine
Ne használjuk: túlérzékenységben
Adagolás szájon át :
felnöttek és 12 évnél idösebb gyermekek esetén : 15-30 mg 3-4-szer naponta
gyermekek:
3-6 éves: 7,5 mg 2-4-szer naponta
6-12 éves: 15 mg 2-4-szer naponta
A hatás kezdete/tartama: a hatás 30-60 percen belül lép fel és körülbelül 4 órán keresztúl tart.
Terhesség/szoptatás: nyugodtan használható
Mellékhatások: ritkán hányinger, szédülés és enyhe álmosság

Köptetök

Kakukkfüszirup/kivonat és/vagy Fehérmályvaszirup/kivonat
Adagolás:
felnöttek: 8-15 ml 3-6-szor naponta
gyermekek: 5-10 ml 3-6-szor naponta
A hatás kezdete/tartama: a hatás azonnali
Terhesség/szoptatás: nyugodtan használható

Másodsorban választandó gyógyszerek:

Köhögéscsillapítók

Dextromethorphan
Ne használjuk: túlérzékenységben, légzési panaszokban, asztmatikus köhögésben, májmüködési zavarokban
Adagolás:
felnöttek és 12 évnél idösebb gyermekek:
10-20 mg 3-4 óránként, maximum 120 mg naponta
A hatás kezdete/tartama: a hatás 30-60 percen belül kezdödik és 5-6 órán keresztül tart.
Terhesség/szoptatás: terhesség és szoptatás alatt használható. Ne használjuk közvetlenül szülés elött.
Mellékhatások: álmosság, szédülés, fejfájás, gyomor- bélpanaszok mint hányinger. Neuropsychiatriai tünetek (félelem, hallucináció, rémálom, szédülés, pánikrohamok). Hosszantartó használata enyhe hozzászokást eredményezhet. ELófordulhat visszaélés ami néhány esetben halálos kimentelü volt.

Mucolytikumok

Acetylcysteine
Ne használjuk: túlérzékenységben, gyomor- és bélpanaszokban
Adagolás:
felnöttek és 7 évnél idösebb gyermekek:
200 mg 3-szor naponta vagy 600mg 1-szer naponta, ha lehet reggel
gyermekek:
2-7 éves: 200 mg 2-szer naponta
2 évnél fiatalabb: 100 mg 2-szer naponta
Mindig feloldva kell bevenni!
Terhesség/szoptatás: terhesség és szoptatás alatt használható.
Mellékhatások: héha gyomorpanaszok

Bromhexine
Ne használjuk: túlérzékenységben, gyomor- és bélpanaszokban
Adagolás:
felnöttek és 10 évnél idösebb gyermekek:
4-16 mg 3-szor naponta vagy 600mg 1-szer naponta, ha lehet reggel
gyermekek:
1-5 éves: 2-4 mg 3-szer naponta
5-10 éves: 4-8 mg 3-szer naponta
Terhesség/szoptatás: terhesség alatt használható. Szoptatás alatt ne javasoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások: héha gyomorpanaszok, szédülés, izzadás

Carbocisteine
Ne használjuk: túlérzékenységben, gyomor- és bélpanaszokban
Adagolás:
felnöttek:
750 mg 3-szor naponta
gyermekek:
3-5 éves: 100 mg 3-4-szer naponta
5-12 éves: 200 mg 3-4-szer naponta
12 éves kortól: 300-375 mg 3-4-szer naponta
Terhesség/szoptatás: terhesség és szoptatás alatt használható.
Mellékhatások: héha gyomorpanaszok

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2009. február 16., hétfő 18:00

Köhögés

Írta:

Mi a köhögés?

A köhögés egy reflex, ami akkor lép fel, ha a légutakat valami izgatja. Az irritáció oka lehet:

  • egy vírusos fertőzés;
  • asztma;
  • dohányzás;
  • gyógyszerek mellékhatása;

A köhögésnek tulajdonképpen védő szerepe van: gondoskodik arról, hogy idegen részecskék a légutakból eltávozzanak. Kétféle köhögést különböztetünk meg.

Száraz köhögés

Száraz köhögés esetén alig termelődik nyák, vagy slejm a légutakban. A száraz köhögés oka legtöbbször vírusos fertőzés.

Nyáktermelődéssel járó köhögés

Ebben az esetben köhögés alatt nyák, vagy slejm jön fel a légutakból.

Mit tehet ön a köhögés ellen?

Száraz köhögés

Ha nem fullad, akkor használhat dextromethorphant tartalmazó, vagy ha ez nem eredményez tünetmentességet, akkor pentoxyverine tartalmú készítményt. Ezek a készítmények fékezik a köhögésközpont működését. Dextromethorphan használható terhesség alatt, de a szülést közvetlenül megelőző időszakban már ne használjuk. Pentoxyverint ne használjuk terhesség alatt. Egyik gyógyszert se használjuk szoptatás alatt. Ezek a gyógyszerek nem használhatók bizonyos betegségekben, és néhány más gyógyszerrel együtt sem. Kérje ki először gyógyszerésze véleményét.

Nyáktermelődéssel járó köhögés

Nem bebizonyított, hogy a köptetők meggyorsítanák a köhögési tünetek elmúlását. A torokfájdalmakat enyhítheti Fehér mályva sziruppal, Kakukkfűsziruppal, vagy ennek a kettőnek a keverékével esetleg Édesgyökér kivonattal. Különböző, ezeket a hatóanyagokat tartalmazó, cukorkák szopogatásával enyhítheti a felső légutak érzékenységét. A slejm felköhögésének védő szerepe van, így köptető és köhögéscsillapító szerek kombinációja nem igazán szerencsés, mivel a köhögéscsillapító szer megakadályozza a felszakadó slejm felköhögését.

Milyen esetekben jobb, ha orvoshoz fordul?

Egy egyszerű köhögéssel nem kell orvoshoz fordulnia. Ha a köhögése 2 hét után sem enyhülne, akkor javasolt, hogy kikérje orvosa tanácsát.

Néhány esetben jobb, ha azonnal orvoshoz fordul:

  • Ha a köhögés mellet nagyon betegnek is érzi magát.
  • Ha köhögés mellett belégzéskor mellkasi fájdalmat is érez.
  • 6 hónapnál fiatalabb csecsemők esetén.
  • Ha köpete vért, vagy rozsdaszínű nyákot tartalmaz.
  • Fulladás esetén.
  • Sípoló köhögés esetén.
  • Ha éjszaka gyakran kell köhögnie, fáradtság gyötri és fullad.
  • Ha több mint 1 hete száraz köhögése van és a fent említett szerek nem segítenek.
  • Súlyos, nem múló dohányos köhögés esetén, amelyik magas lázzal jár ( 39 °C felett).
  • Ha láza van, slejmet köhög fel és a köhögés 2 nap után nem enyhül.
  • Ha nagyon betegnek érzi magát, láza van, és úgy érzi, hogy a slejmet nem tudja felköhögni, mert le van tapadva.
  • 2 hétnél tovább tartó rekedtség esetén.
  • Ha 75 évnél idősebb és láza van.
  • Ha olyan gyógyszert használ amelyiknek ismerten száraz köhögés lehet a mellékhatása (például captopril, enalapril, fosinopril, lisinopril).

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

Oldalunk cookie-kat használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Bővebben