Menstruációs panaszok (2)

2014. szeptember 06., szombat 15:14

Részletesen a menstruációs panaszokról

Írta:

Betegtájékoztató : Menstruációs panaszok

Kinek lesz a tanács vagy gyógyszer?

25 évnél fiatalabb hölgyeknél fellépö fájdalmas menstruáció esetén legtöbbször primer dysmenorrhoearól van szó. Ha a fájdalmas mensturáció a 25. vagy 30. életév után jelentkezik jelentösebb cikluszavarok nélkül akkor secunder dysmenorrhoearól beszélünk. Ebben az esetben legtöbbször valamilyen oka van a fájdalomnak.

IUD (spirál használata) : spirál esetén a menstruációs fájdalom erösödik. A levonorgestrel spirál kivételével a vérzés is erösödhet.
Gyulladás : (pevic inflammatory disease). Ez lehet heveny vagy idült. A heveny gyulladást baktériumok okozzák a petevezetékben, súlyos fájdalommal, lázzal és hüvelyi váladékozással jár együtt. A fájdalom az alhasban keletkezik. Felléphet a menstruációtól függetlenül is és ekkor összetéveszthetö a vakbélgyulladással. Idült gyulladás esetén a fájdalom kevésbé fájdalmas, periódikusan jelentkezhet és erösödhet nemi közösülés esetén.
Myoma : legtöbbször tünetmentes, de okozhat panaszokat is. A vérzés erösödhet és hosszabb ideig is eltarthat valamint a fájdalom is erösödhet.
Endiometriózis : ekkor az endometrium az anyaméhen kívül is megtalálható. A szövetek a méh külsö falára vagy a petevezetékekre is rátapadhat vagy máshol a hasüregben is megtalálható. Az endometriumszövet érzékeny a hormonális változásokra és minden hónapban egy kicsit növekszik, majd leválik és vérzik. Ez fájdalmas lehet azokon a helyeken ahol az endometriumszövet megtalálható.Körülbelül egy héttel a menstruáció elött már elkezdödik a fájdalom és a fájdalom felléphet az alhasban és a deréktájékon is.
Mióta állnak fenn a panaszok/tünetek?

Milyen panaszai vannak a tanácsot kérönek?

A tünetek röviddel a menstruáció elött és alatt lépnek fel vagy kb. 2 héttel a menstruáció elött?
Dysmneorrhoea a menstruáció elött rövid idövel és a menstruáció alatt lép fel. A fájdalom legtöbbször görcsös és a combokba és a derékbe sugárzik ki. Általében már az elsö menstruációtol kezdve rendszeresen fellép a menstruáció alatt, ekkor primer dysmenorrhoearól van szó. A premenstruációs syndróma tünetei egyre erösödnek 2 héttel a menstruáció elött és a menstruáció megindulásával egyre javulnak.

Próbált már valamit a menstruációs panaszok ellen?

Fogamzásgátló használata javíthatja a menstruációs panaszokat.
Amennyiben az alábbiakban felsorolt tanácsok és kezelés ellenére a panaszok a meghatározott idön belül nem javultak vagy esetleg súlyosbodtak akkor a tanácsot kéröt a háziorvoshoz kell küldeni.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Számolnunk kell azzal, hogy a tanaçsot kérö esetleg más vény nélküli vagy vényköteles gyógyszereket szed amelyek kölcsönhatásba léphetnek az öngyógyszerelésre használt gyógyszerekkel.
A pajzsmirigy fokozott vagy csökkent müködése következtében is felléphetnek menstruációs panaszok.
Egy nem jól beállított cukorbetegség esetén a menstruációs ciklus is zavart szenvedhet.
A fogamzásgátlók szabályozzák a ciklust és legtöbbször enyhítik a vérzést és a fájdalmat is.
NSAID'k is okozhatnak menstruációs zavarokat.
A mellékvese betegségek és mellékvesehormonok szedése (corticoszteroidok) is okzohatnak menstruációs zavarokat.
Súlyos fertözések mint tuberculózis vagy Pfeiffer a mnestruáció kimaradásához is vezethetnek.
Ha NAID-t szeretnénk javasolni akkor ez problémát okozhat mivel NSAID'k kölcsönhatásba léphetnek más gyógyszerekkel valamint nem minden betegségben javasolt a szedésük.
NSAID kölcsönhatásba léphet a következö gyógyszerekkel : RAAS-gátlók, Béta-blokkolók, vízhajtók, kumarinok, methotrexát, lítium, corticoszteroid, ciclosporin, acetazolamid, szerotonin reuptake gátlók, trazodon.
Ha egy beteg RAAS-gátlót, vízhajtót vagy béta-blokkolót szed akkor javasoljuk, hogy az NSAID-t csak rövid ideig és a lehetö legalacsonyabb dózisban mivel az NSAID ezeknek a gyógyszereknek a hatását csökkenti. Szívelegynegülésben inkább ne javasoljunk NSAID-t. Ha egy RAAS-gátló és egy vízhajtó együttes szedésekor az NSAID hatására a testsúly rövid idön belül megnö és a beteg nehézlégzésben szenved akkor az a decompenzáció jele lehet és az NSAID szedését azonnal abba kell hagyni.
NSAID megnöveli a vérzés kockázatáta és a gyomornyálkahártyasérüléshez vezethet ami megnöveli a gyomorvérzés kozkázatát. Ezért ne jevasoljuk NSAID hosszan tató szedését olyan betegeknél akik kumarinszármazékot szednek. Tanácsolja a betegnek, hogy ha néha NSAID-t szed akkor azt jelentse a kezelöorvosánál.
Olyan betegek akik methotrexátot vagy lítiumot szednek nem szedhetnek NSAID-t öngyógyítás céljából mert az NSAID ezeknek a gyógyszereknek a mennyiségét megnöveli a vérben.
Corticoszteroidok megnövelhetik a gyomornyálkahártya sérülés kockázatát.
NSAID megnöveli a ciclosporin mérgezö hatását. Ciclosporinkezelés alatt nem szabad NSAID-t öngyógyítás céljából szedni.
Acetazolamid megnöveli a szalicylátok toxikus hatását. Más NSAID szedhetö az acetazolamiddal együtt.
Szerotonin reuptake gátlók és trazodon megnövelik a gyomorvérzés kockázatát NSAID-vel együtt szedve. Ebben az esetben NSAID nem szedhetö öngyógyítás céljából.
NSAID gyomorpanaszkat okozhat ezért olyan betegeknek ne javasoljuk öngyógyítás céljára akik gyomorpanaszokkal küszködnek.
NSAID hatására az asztma és COPD is rosszabbodhat, nehézlégzés és asztmás rohamok léphetnek fel. A beteget tájékoztatni kell egy esetleges asztmás roham kockázatáról. Ha a beteg korábban már egy asztmás rohamot kapott egy NSAID-töl akkor a továbbiakban ne javasoljuk.

Tünetek

Menstruációs panaszok Premenstruációs szindróma
- fájdalom az alhasban, legtöbbször görcsökkel és állandó tompa fájdalommal a derék tájon
- hányinger, hányás, néha hasmenés
- fejfájás, fárdatság, ingerlékenység idegesség
- néha szédülés

- psychotikus panaszok, érzelmi labilitás, hirtelen ingerlékenység és depressziós panaszok.
- a mellek fájdalmas duzzadása
- kellemetlen puffadás a hasban, ami esetleg fejfájásal társul, vízvisszatartás és egyértelmü testsúlynövekedés
- börproblémák (pattanások, akné)

Az alhasban érezhetö fájdalom, hányinger, hányás és hasmenés a menstruáció alatt felszabaduló prosztaglandinok hatása

Mikor küldjük a betegek az orvoshoz?

Minden olyan esetben ami eltér az évek óta megszokott ciklustól, mint például
Súlyos fájdalom középtájon és/vagy köztivérzés
Olyan fájdalmas menstruáció esetén amelyik a 25. életév után kezdödött.
Erös és/vagy hosszantartó és/vagy rendszertelen vérzés
Olyan fájdalom esetén amelyik a menstruáció elött már megvolt és a menstruációval súlyosbodik.
Ha a panaszok lázzal járnak
Hirtelen fellépö erös hasi fájdalom esetén amelyik esetleg a menstruáció kimaradásával jár (méhenkívüli terhesség)
Ha a fájdalom minden hónapban erösebb lesz
Ha a fájdalom eltér a megszokottól

Tanácsok

Ha a fájdalom a megfelelö adagban szedett fájdalomcsillapító ellenére 1-2 nap után sem enyhül annyira, hogy elviselhetö legyen akkor a beteget orvoshoz kell küldeni

A menstruációs fájdalom enyhítésére javasoljuk, hogy a beteg:

eleget pihenjen és kapcsolódjon ki
Ha a fájdalom a derékba is kisugárzik akkor testgyakorlatok enyhíthetnek a derékfájáson. Például négykézláb állásban a hátat felváltva homorítani és domborítani
tegyen egy melegítö palackot a derékra vagy a hasra
vegyen egy meleg fürdöt
a deréktáj maszírozása is segíthet
A premenstruációs szindróma tüneteinek enyhítésére a következö tanácsok adhatók:

Sószegényen étkezzen, hogy a vizenyöképzödés esélyét és a vízvisszatartást csökkentsük.
rendszeresen sportoljon
Mérsékelten fogyasszon cukrot és más szénhidrátot a PMS idöszakban. OLyan rövidebb idöszakok amikor a nö több szénhidrátot fogyaszt hozzájárulhat a testsúlynövekedéshez. Cukorban gazdag táplálék összefüggésbe hozható a PMS-sel.
csökkentse a stresszhez vezetö tényezöket illetve tanulja meg a stressz kezelését.

Javasolt gyógyszerek

Recept nélkül kapható gyógyszerek

Primer dysmenorrhoea esetén javasolhatunk fájdalomcsillapítót. Diclofenac, ibuprofen vagy naproxen használata esetén a nök 80%-nál csökken a fájdalom primer dysmenorrhoea esetén. Menstruációs fájdalom esetén dcilofenac, ibuprofen és naproxen az elsö választandó szerek.
A paracetamol elönye, hogy nem irritálj a gyomrot, de kevésbé hatásos menstruációs fájdalom esetén, ezért nem az elsö választandó szer.
Acetylsalicylsav és carbasalátcalcium a nök 30%-nál csökkenti a menstruációs fájdalmat.
Az NSAID a leghatásosabb, ha mindjárt a panaszok megjelenésekor kezdi a beteg szedni és egészen addig folyamatosan használja amíg a panaszok megvannak. Legtöbbször 2-3 napon át.
Secunder dysmenorrhoea vagy menorrhagia esetén ha más elváltozás nincsen a tünetek mögött akkor a gyógyszertárban nyugodtan javasolhatunk egy NSAID-t a tünetek enyhítésére.
Premenstruációs szindrómában nincsen olyan hatásos gyógyszer amelyik recept nélkül kapható lenne.

Vényköteles gyógyszerek

Ha egy NSAID nem elég hatásos akkor primer dysmenorrhoeaban felírható egy fogamzásgátló. A nök 80-90%-ban enyhülnek a menstruációs panaszokra primer dysmenorrhoeaban a fogamzásgátló hatására. Egy második generzációs Sub-50 fogamzásgátló az elsö választandó szer. Ezek ethinylestradiolt tartalmaznak levonorgestrellel, norethisteronnal vagy lynestrenollal kombinálva és állandó összetételben.
Súlyos esetben felhelyezhetö a levonorgestrel spirál vagy etonorgestrel implantátum helyezehetö el a karba.
A fiziológiástól eltérö hüvelyi vérzés esetén az orvos egy progesztagént, fogamzásgátlót, egy NSAID-t vagy egy antifibrinolítikumot írhat fel.
A PMS enyhe formájában az életmódra vonatkozó tanácsok, diéta vagy fogamzásgátló segíthet.
Ha ez nem segít akkor fluoxetine vagy sertraline hatásos lehet. PMS-ben már néhány nap után hatnak ezek a szerek és egy ciklus után már biztos a hatás. Szedhetöek szakasosan is. A luteális szakaszban lehet kezdeni szedni a menstruációs vérzés megjelenéséig. ez csökkentheti a mellékhatások egy részét.

Nem javasolt gyógyszerek

Kaphatóak PMS panaszok ellen pyridoxin és az esti kankalin olaj (fájdalmas mellekre). Ezekröl a szerekröl egyáltalán nem bebizonyított, hogy hatásosak PMS-ben.

Elsö választandó gyógyszerek

Diclofenac
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : diclofenacra vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 14 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 25 mg, majd szükség esetén 12,5-25 mg 4-6 óránként, maximum 75 mg-ig naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 1 óra / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Ibuprofen
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : ibuprofenre vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 12 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 400 mg, majd szükség esetén 200-400 mg 4-6 óránként, maximum 1200 mg-ig naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 30-60 perc / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Naproxen
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : naproxenre vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 12 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 275 mg 2-3-szor naponta, szükség esetén kezdöadag 550 mg maximum 825 mg-ig naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 1 órán belül / 7-12 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Második választandó szerek

Acetylsalicylsav/carbasalátcalcium
Carbasalátcalcium az acetylsalicylsav vízben jól oldódó formája. Újabb vizsgálatok azonban kimutatták, hogy mindkét forma egyformán károsítja a gyomornyálkahártyát.
Analgetikus, antipyretikus és magasabb dózisban antiinflammatórikus hatása van.
Ne használjuk : acetylsalicylsavra vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra), röviddel foghúzás elött (a vérzés tovább tart), gyermekeknél vírusfertözés esetén mint például megfázás vagy bárányhimlÓ ( Reye szindróma esélye miatt)
Adagolás:
acetylsalicylsav: felnöttek : 500-1000 mg alkalmanként, szükség esetén 4 óránként, maximum 4 gram naponta.
gyerekek 12-15 év : 320-500 mg alkalmanként, maximum 2 gram naponta.
carbasalátcalcium: felnöttek : 600-1200 mg alkalmanként, szükseg esetén 4 óránként, maximum 4,8 gram naponta.
gyerekek 12-15 év: 400-600 mg alkalmanként, maximum 2,4 gram naponta.
Interakciók: Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama: 30 perc / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok, néha túlérzékenységi reakciók

Paracetamol
Analgetikus, antipyretikus, gyenge antiinflammatórikus hatás
Ne használjuk : túlérzékenység esetén, vese- és májelégtelenségben
Adagolás :
szájon át:
felnöttek: 500-1000 mg alkalmanként, általában 1-1,5 gramm naponta, szükség esetén maximum 4000 mg naponta, minimum 4 óra az adagok között.
gyermekek: 12-15 év: 500 mg szüksés esetén 4-6-szor naponta
rectálisan:
felnöttek: 500-1000 mg alkalmanként, szükség esetén maximum 4000 mgnaponta, legalább 6 óra legyen az adagok között.
12-15 év: 500-1000 mg szükség esetén 2-3-szor naponta.
A hatás kezdete/tartama : 15-30 perc / 4-6 óra
Terhesség/szoptatás : használható napi 2 grammig. Orvoshoz kell küldeni ha ez nem lenne elegendö.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

2009. február 16., hétfő 22:01

Menstruációs panaszok

Írta:

Mik a menstruációs panaszok?

A hölgyek többségénél a menstruáció a következő tünetek valamelyikével járhat:

  • Közvetlenül a menstruáció előtt: fokozott ingerlékenység, fáradtság, érzékeny mellek, puffadtság érzése, testsúly növekedés.
  • A menstruáció alatt: hasi görcsök, fejfájás néha hányinger és hányás.

A hölgyek felénél a menstruáció fájdalmakkal jár. Egy hölgy a tízböl a menstruáció első napjaiban még otthon is marad olyan súlyosak a panaszai.

  • 14 és 18 év között a legerősebbek a hasi görcsök.
  • Fogamzásgátló szedése alatt, valamint az első gyermek születése után enyhülnek a panaszok.
  • Vannak olyan nők akiknek csak a 25. életévük után lesznek menstruációs panaszai. Ennek különböző okai lehetnek, mint pl. egy gyulladás vagy egy polip. Ez együtt járhat hasi görcsökkel, vagy kellemetlen alhasi fájdalmakkal. A fájdalom a menstruáción kívül is felléphet. Néha a fájdalom egy héttel a menstruáció elött kezdődik, majd egyre erősödik a menstruációval. Szeretkezés alatt is felléphetnek hasi fájdalmak.
  • Egy spirál erősítheti a menstruációs fájdalmat és fokozhatja a vérvesztést is. Ez utóbbi nem vonatkozik a levonorgestrel tartalmú spirálra.

Más, a menstruációs ciklussal összefüggö panaszok:

  • Fájdalmak az ovuláció környékén, a ciklus 14. napja körül az alhasban. Ez általában néhány perctöl néhány óráig tarthat.
  • Túlzott és rendszertelen vérzés. Az ok lehet egy betegség, de lehet a spiráltól is. Leggyakrabban az ok a közeledő változó kor.
  • A menstruáció kimaradása. Az ok lehet egy esetleges terhesség, de stressz, túl gyors fogyás, túl sok testmozgás, hormonzavar vagy túlsúlyosság is okozhatja.
  • Menstruáció elötti tünetegyüttes (PMS= PreMenstruális Szindróma): főleg a menstruáció elött jelenik meg. A tünetek főleg lelki panaszok (érzékenység, ingerlékenység vagy depresszió), fájdalmas mellek, puffadtság érzése, testsúlynövekedés, vizenyő vagy bőrproblémák. Ha a menstruáció beindult, hamar eltűnnek a panaszok is.

Mit tehet ön a menstruációs panaszok ellen?

A hasi görcsök enyhítése érdekében:

  • Ne erőltesse túl magát, és gondoskodjon megfelelő kikapcsolódásról;
  • Helyezzen egy meleg melegítő palackot a hasára, vagy a derekára;
  • Vegyen egy meleg fürdőt;

Ha a dereka is fáj:

  • Végezzen ellazító gyakorlatokat. Álljon négykézláb és lassan válatkozva homorítsa, majd gömbölyítse a hátát;
  • Maszíroztassa meg a derekát;

Ha főleg a menstruáció előtt vannak panaszai, (PMS) próbálja ki a következőket:

  • Egyen sótlanul, ezzel megakadályozhatja a folyadékvisszatartást a szervezetében.
  • Gondoskodjon elegendő testmozgásról.
  • Kerülje a stresszes helyzeteket és tanuljon meg különböző módszereket, hogy miként kezelje azokat.

Mit tehet önért a gyógyszerésze?

Ha sokat szenved alhasi görcsöktöl és a fenti tanácsok nem segítenek, akkor használhat fájdalomcsillapítót.

A legtöbb esetben enyhülnek a hasi görcsök, ha egy diclofenac, ibuprofen vagy naproxen tartalmú gyógyszert vesz be. Néhány esetben segít a acetylsalicylsav is. Ha érzékeny a gyomra, akkor job ha paracetamolt használ. Ez főleg enyhe menstruációs fájdalmakra jó. Menstruáció előtti tünetekre kapható például pyridoxine (B6 vitamin), de a hatása tudományosan nem bebizonyított.

Milyen esetekben jobb ha az orvoshoz fordul?

A következő esetekben kérje ki orvosa tanácsát:

  • Ha a menstruáció körüli panaszai eltérnek a megszokottól.
  • Ha a ciklus közepén vérzik és erős fájdalmat érez az ovuláció környékén (kb. 14 nappal a menstruáció első napjától számítva).
  • Erős, hosszantartó, vagy rendszertelen vérzés esetén.
  • Ha a menstruációja a 25. életév után válik fájdalmassá.
  • Egy kellemetlen fájdalom esetén, amelyik a menstruáció kezdetén lép fel és a menstruáció elörehaladtával egyre erősödik.
  • Ha a fenti panaszok mellett még láza is van.
  • Hirtelen fellépő erős hasi fájdalom esetén.
  • Ha a fájdalom minden hónapban egyre erősebb lesz.
  • Ha a fájdalom eltér a megszokottól.
  • Ha a menstruáció 2 hónapnál hosszabb ideig nem jelentkezik.
  • Ha úgy érzi, hogy panaszai a menstruáció előtti tünetegyüttessel vannak összefüggésben.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

Oldalunk cookie-kat használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Bővebben