Székrekedés (2)

2014. szeptember 06., szombat 15:24

Részletesen a székrekedésröl

Írta:

Betegtájékoztató: Székrekedés

Kinek a részére lesz a tanács illetve a gyógyszer?

Hogy mit tanácsoljunk székrekedés esetén meghatározza az, hogy kinek lesz a tanács. Egy hosszabb ideje székrekedéssel küzdö gyermeket a háziorvoshoz kell küldeni. Néhány esetben nem adhatunk gyermeknek hashajtót öngyógyszerelés céljából.
Terhesség alatt sokszor jelentkeznek szorulásos tünetek. Nem mindegyik hashajtó alkalmazható terhességben.Olyan hashajtó amelyik a beleket irritálja az anyaméhet is irrtálhatja ezért ezeknek a hashajtóknak a használata ellenjavallt terhességben.
Idös korban a székrekedés egy gyakran jelentkezö panasz. Idös emberek kevesebbet mozognak, a fogazatuk hiányos vagy müfogsoruk van és ezért a rostokban gazdag ételeket nehezebben tudják megrágni, kevés folyadékot fogyasztanak (gyakran vízhajtót szednek), kevesebbet esznek és sokszor olyan gyógyszereket szednek amelyek mellékhatásként székrekedést okoznak.

Mióta állnak fenn a székrekedéses panaszok?

A székrekedés gyakran fokozatosan súlyosbodik. Sokszor hetekig, hónapokig is vár a beteg amíg segítségért fordul. Nem feltétlenül szükséges, hogy az embernek minden nap legyen széklete. 2 napig nem jelentkezö széklet esetén nincsen szükség hashajtóra.
Fontos azonban, hogy a székelés menetében jeletnkezö változásokra odafigyeljünk. Föleg a súlyosbodó és nem múló változások jelentösek. Egy két hete meglévö változás esetén javasolt háziorvoshoz menni.
A kemény széklet mellett felléphet aranyér vagy fisszúra (repedés az ánuszban) is. Ettöl a székelés kifejezetten fájdalmas lehet. Nagy az esélye, hogy a beteg tudatosan, vagy tudat alatt a a székelési inger ellenére a székletürítést visszatartja a fájdalomtól való félelmében. Ettöl a széklet még szárazabb és keményebb lesz ami a székletürítést tovább nehezíti.

Próbált már valamit a székrekedés ellen?

Gyakran a rostokban szegény táplálkozás az oka a székrekedésnek. Kérdezzen rá, hogy a beteg elegendö rostos táplálékot fogyaszt-e. Mint például teljes kiörlésü lisztböl sütött kenyér és péksütemény, friss zöldség és gyümölcs. Legalább néhány napig kell rostokban gazdag táplálékot fogyasztani ahhoz, hogy eredménye legyen. Továbbá kérdezzen rá, hogy a beteg rendszeresen mozog-e és hogy elegendö folyadékot fogyaszt-e.
Azt a beteget aki már néhány napja hashajtót használ eredmény nélkül a háziorvoshoz kell küldeni.
Ha a beteg az alábbiakban felsoroltakat már mind kipróbálta illetve alkalmazta eredmény nélkül akkor a beteget a háziorvoshoz kell küldeni.

Milyen más gyógyszereket szed a tanácsot kérö?

Számolnunk kell azzal a lehetöséggel, hogy a beteg aki székrekedésre szeretne gyógyszert venni vagy tanácsot kérni más gyógyszereket is szed. Ezek a gyógyszerek kölcsönhatásba léphetnek egy nem vényköteles gyógyszerrel is.
Számos gyógyszer szorulást okozhat mellékhatásként.

Tünetek

A megszokottnál ritkább székletürítés a hasban és/vagy az ánuszban jelentkezö fájdalommal vagy a nélkül.
A székrekedés együtt járhat hasi fájdalommal, puffadással és néha hányinger. Ritka esetben a székrekedés olyan súlyos, hogy a beleket teljesen elzárja (bélelzáródás vagy ileus). Az elzáródás görcsös fájdlommal jelentkezik és puffadt hassal és hányással jár (a hányadék béltartalmat is tartalmazhat, sárgás-zöld színü és széklet szagú). Ilyen tünetek megjelenésekor bélelzáródásra gyanakodhatunk és azonnali orvosi beavatkozást igényel, a beteget azonnal orvoshoz kell küldeni.
Az ánuszban levö repedések valamint a nem visszanyomható aranyér székelés esetén különösen nagy fájdalommal járhat.

Kemény, száraz széklet
A széklet szinde minden esetben kemény és száraz, kivéve a paradoxális hasmenés esetén ami szintén a székrekedés egy formája. Ebben az esetben a kemény széklet megakadt a vastagbélben, de mellette folyékony béltartalom átjuthat ami hasmenéses, folyékony széklet formájában jelentkezik.

Ingerrel vagy inger nélkül nem sikerül székletet üríteni
A széklet lehet annyira kemény és olyan vastag, hogy lezárja a vastagbelet és ilyenkor nagyon nehéz a székletürítés. De ilyenkor jelentkezhet székelési inger. A paradoxális hasmenés esetén nem jelentkezik székelési inger.

Véres széklet
Székrekedés esetén megjelenhet vér a székletben. Ez legtöbbször aranyérr vagy az ánusz berepedésére (=fisszúra) utal. A vér a WC papíron látható. Az élénkpiros vér ilyenkor a széklet tetején jelentkezik (nem keveredik a széklettel) vagy cseppek formájában a WC-ben. Néha a fájdalom a székelés alatt jelentkezik. Ha a székrekedés annak következtében keletkezett, hogy a beteg aranyér vagy anális fisszúra miatt a székletet visszatartotta akkor a beteget orvoshoz kell küldeni.
Ha a vér a széklettel keveredik és ettöl a széklet sötét színü akkor is orvoshoz kell küldeni a beteget, ez egy krónikus bélgyulladásra vagy bélrákra utalhat.

Mikor küldjük a beteget orvoshoz?

Gyermekek
Székrekedéses gyermeket amelyiknél a székrekedéses tünetek nem javulnak táplálkozási tanácsok vagy hashajtó szörp hatására.

Felnöttek
- Ha a székelési rend megváltozik annak ellenére, hogy a táplálkozási vagy más körülmények változatlanok.
- Görcsös fájdalommal, hányással és puffadással járó székrekedéses panaszok esetén
- Ha a széklettek kevert vért jelenik meg a székletben
- Ha az alsónemüben vagy a pelenkában gyakran barna elszínezödés jelenik meg vagy kisebb mennyiségü, híg, vízszerü széklet (paradoxális hasmenés)
- Székrekedést mellékhatásként okozó gyógyszerek szedése esetén
- Ha a beteg néhány napja eredmény nékül hashajtót használ
- Olyan székrekedés esetén amelyik azért jött létre mert a beteg aranyér vagy anális fisszúra miatt a székletét visszatartja

Tanács

- Ha a székrekedésnek nincsen más szervi oka akkor a táplálkozási tanácsok ( rostokban gazdag étel, elegendö folyadékbevitel) és elegendö mzogás néhány napon belül javíthat az állapoton. Kórülbelül 2 hétig tart amíg a székrekedés ilyen módon megoldódik.
- Heveny székrekdés esetén (néhány napig nincsen széklet) és fájdalmas székelés miatt kialakuló székrekedés esetén tanácsoljunk egy hashajtó használatát néhány napon keresztül.
- Csak azok a hashajtók amelyek a széklet mennyiségét növelik meg a belekben javasolhatóak hosszabb ideig tartó használatra de itt is fontos tudni, hogy az életmód és táplálkozási szokásokon történö változtatás szükséges egy normális székelési ritmus kialakulásához. Ezért ezek a szereket sm tanácsos hosszabb ideig öngyógyszerelésre használni.
- Azt a beteget amelyik náhány nap után a hashajtókra nem reagál orvoshoz kell küldeni.

Legfontosabb tanács a táplálkozási szokások és az életmód változtatás, hogy a belek mozgását elösegítsük és a széklet megfelelö képlékennyé váljon. Fontos a rostokban gazdag ételek fogyasztása. Néhány jótanács: fehérkenyér és péksütemény helyett fogyasszon teljes kiörlésü lisztböl készült kenyeret és péksüteményt, fehér rizs helyett barna rizs fogyasztása javasolt, az étel tartalmazzon elegendö zöldséget, gyömölcsöt, hüvelyeseket (borsó, bab).
Ha ez nem segítene javasolhatjuk, hogy keverjen (nem tisztított) korpát az ételhez vagy egy rostokban gazdag gyülölcsital fogyasztását. A korpát beletehetjük például joghurtba (3-szor naponta 1 evökanállal, ha a széklet túl híggá válik akkor 1 vagy 2 evökanállal). Tanácsolja a betegnek, hogy e mellé minden alkalommal igyon meg egy pohár vizet. Ezt a javasolt 6-8 pohár víz mellé. Szárított szilva és hashajtó szörp is javasolható.
A rostokban gazdag ételek az elején puffadást és gázképzödést okozhatnak. Javasolja ezért, hogy a változtatásokat fokozatosan vezesse be. Különösen fontos a reggeli, ez indítja be ugyanis a bélmozgásokat.
Az étrendre vonatkozó tanácsok mellett az elegendö folyadék fogyasztása is nagyon fontos a normális székelési ritmus kialakulásához. Javasoljon naponta minimum 1,5-2 liter folyadék fogyasztását (6-8 pohár).
Továbbá elegendö testmozgás, például sétálás, biciglizés vagy sportolás is elösegíti a székletürítést.
Fontos, hogy székletét ne tartsa vissza. Azonnal menjen a wc-re, ha érzi a székelési ingert és nyugodtan, ne siessen a székletürítéssel. Inger nélkül túl sokáig a wc-n ülni nem tanácsos. Ebben az esetben ellazulnak a gátizmok és ez egyik oka az aranyér kialakulásának.
Gyermekek esetén ugyanezek a tanácsok érvényesek. A rostokban gazdag étrend mellet az elegendö mozgás

Javasolt gyógyszerek

Recept nélkül kapható gyógyszerek

Hatás szerint megkülönböztetünk:
- a széklet mennyiségét megnövelö szerek: Psyllium (HUSK), Sterculiagumi, korpa;
- a bélefalat ingerlö gyógyszerek : bisacodyl
- emollensenek : nátrium-dokuzát, nátriumlaurilsulfát
- ozmotikus hashajtók : laktulóz, szorbitol, magnéziumszulfát, magnéziumoxid, nátriumszulfát

Általánosan érvényes, hogy ismeretlen okból fennálló szorulás esetén mindig alkalmazhatunk egy klizmát vagy végbélkúpot. Szájon át alkalmazható hashajtók veszélyesek lehetnek súlyos székrekedéses panaszok esetén.
Heveny székrekedés esetén (nincsen széklet néhány napon keresztül) laktulóz az elsö választandó gyógyszer és bisacodyl a második választandó gyógyszer.
Laktulóz a bélben élö baktériumok által tejsavra és esetsavra bomlik. Ezek az anyagok folyadékot kötnek meg a belekben. Ettöl megnövekszik a béltartalom mennyisége ami megnöveli a vastagbél perisztaltikáját és a széklet puhább/képlékenyebb lesz. A hatás csak pár nap után lép fel.
A laktulóz terhesség és szoptatás esetén is elsö választandó gyógyszer székrekedés esetén, mivel majdnem mellékhatásmentes és jól dokumentált gyógyszer, sok tapasztalattal rendelkezünk az alkalmazásával kapcsolatban terhesség és szoptatás alatt, valamint terhesség alatt hosszan tartó alkalmazásra van szükség.
Idös embereknél az idült székrekedést a csökkent étvágy, csökkent szomjúságérzés és a kevesebb mozgás okozza. A panaszokat gyógyszerek is okozhatják. Idöseknél is a laktulóz az elsö választandó gyógyszer székrekedés esetén a széles alkalmazási területe és a miatt, és hogy majdnem mellékhatásoktól mentes.

A bisacodyl ingerli a bélfalat aminek a víz felszívódására és a sók kiválasztására van hatása. Ettöl megnö a belekben a folyadék mennyisége ami a belek perisztaltikáját megnöveli. A bisacodylnak is, mind minden bélfalat ingerlö hashajtónak görcsös hasi fájdalmak lehet a mellékhatása. Szájon át, reggel éhgyomorra bevéve 5 órán belül hat, este bevéve 10-12 órán belül.
3 napnál hosszabb ideig folyamatosan nem szabad szedni mert az a belek ellustulásához vezethet. Nagy az esélye ebben az esetben, hogy ha a beteg leáll a gyógyszer szedésével ismét visszatér a székrekedés és ez egy önmagát rontó folyamathoz vezethet. Krónikus szedés utáni leállás intenzív orvosi ellenörzés és segítség mellet lehet.
Fájdalommal járó székrekedés esetén a széklet beszorul a vastagbélbe és a székletürítés nem lehetséges. Ebben az esetben egy a szájon át adható hashajtót nem szabad adni mert ez a helyzetet csak súlyosbíthatja. A gyomor-, bélrendszerben levö nyomás csak tovább nö, de a bél elzáródása nem oldódik. A végbélen keresztül adható végbélkúp vagy klizma javasolt. Bisacodyl végbélkúp, nátriumlaurylszulfát klizma szorbitollal és nátriumdokuzát klizma az elsö választandó gyógyszerek.
A nátriumdokuzát és nátriumlaurylszulfoacetát emollensek csökkentik a felületi feszültséget a széklet felületén amitöl a széklet felpuhul és puha is marad. A nátriumlaurylszulfát klizma szorbitollal és nátriumdokuzát klizma a nagyobb volumenük miatt második választandó gyógyszerek fájdalommal járó székrekedésben. E mellet a fájdalommal járó székrekedésben a táplálkozási tanaçsok, elegendö folyadékbevitel és mozgás is nagyon fontos a székelés elöségítésére.
Ha az étrendi tanaçsok betartása ellenére a székrekedés visszatér akkor krónikus székrekedésröl van szó. Ez föleg idösebb embereknél lép fel akik kevesebbet mozognak és kevesebb folyadékot fogyasztanak. Ebben az esetben a psyllium, a sterculiagumi és a korpa az elsö választandó szerek.
A széklet mennyiségét megnövelö gyógyszerek úgy hatnak, hogy vízet kötnek meg és megduzzadnak a belekben. A megnövekedett béltartalom stimulálja a belek perisztaltikáját. A hashajtó hatás legtöbbször 1 napon belül fellép, de néha csak pár nap után ezért kevésbé alkalmasak heveny hashajtás céljára. Ezek a szerek hasonlítanak legjobban az élettani müködéshez amelyik a székletürítést szabályozza. Föleg akkor alkalmasak, ha a beteg a napi rostszükségletét a táplálékból nem tudja vagy akarja fedezni.
Fontos, hogy ezeker a szereke elegendö mennyiségü folyadékkal (15,-2 liter) vegyük be. A székletmennyiséget megnövelö szerek általában por formájúak amelyeket egy pohár vízben vagy gyümölcslében kell bevenni és az elkészítés után azonnal meg kell inni. Vannak olyan termékek amelyeket az ételbe lehet keverni de az elegendö folyadék fogyasztása ebben az esetben is elengedhetetlen. Ha nem elegendö folyadékkal vesszi be a beteg akkor az a széklet beszáradásához és ez egy teljes bélelzáródáshoz vezethet föleg olyan betegeknél akiknél a bélperisztaltika nem jól müködik például hashajtó hosszantartó helytelen használata vagy székrekedést okozó gyógyszer, pl morfin, krónikus alkalmazása következtében.

Receptköteles gyógyszerek

IBS esetén farmakoterápiának nincsen sok haszna. Székrekedés esetén vagy ha a székrekedés hasmenéssel váltakozik lehet székletmennyiséget megnövelö hashajtó felírása. Ha föleg hasmenéssel jár akkor loperamid adható. Ha föleg görcsök vannak akkor egy spazmolitikum adható, de ennek a hatása nem bizonyított.

Nem javasolt gyógyszerek

Antracénderivátumok kedvelt szerek a betegek között, sokan használják mert az emberek föleg természetes eredetü hashajtókat szeretnének a feltételezett biztonságosságuk miatt. Az antracénderivátumok mint az aloe-, rhamnus-, rheum-, és szennatermékek esetén azonban ez egyáltalán nem igaz. Súlyos bélgörcsöket okozhatnak. Mindenképpen kerülendö például szennaleveleket tea formájában elkészíteni. Ilyenkor szennigrin szabadul fel amelyik súlyos bélgörcsöket okozhat. Az antracénderivátumok hosszantartó használat esetén csökkentik a belek érzékenységét és károsítja a belek idegrendszerét aminek következtében a belek nem reagálnak a normális ingerekre.
Ricinusolajat kizárólag a belek teljes tisztítására használják például egy operáció vagy vizsgálat elött. Közönséges hashajtásra nem alkalmas, oxidálódik a szájban amitöl az íze nagyon rossz és hasi görcsöket okozhat.
Kenöanyagok mint a parafinolaj és a parafinemulzió nem ajánlottak mert tüdögyulladást okozhatnak akkor ha a beteg félrenyel és a parafinolaj vagy emulzió a légcsöbe jut. A parafinolaj vagy emulzió kifolyhat a végbélböl ami viszketést és az alsónemü elszennyezödését okzohatja. Parafinemulzió bevétel valamivel kellemesebb mint a parafinolajé. Hosszantartó szedése nem javasolt mert zsírban oldódó vitaminok felszívódását akadályozhatja.
Glicerineskúp öngyógyszerelésre azért nem alkalmas mert bevitel után fájdalmas és izgató hatásuk van.
Gyermekeknek ne adjunk hashajtókat öngyógyszerelésre!

Heveny székrekedés (pár napig nincsen széklet)

ELSÖ VÁLASZTANDÓ SZER

Laktulóz
Folyadékot köt meg ami serkenti a bélperisztaltikát. Ezen kívül ingerli a bélfalat.
Ne használjuk: hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás)
Adagolás szájon keresztül : felnötteknek:
- szirup: 15-30 ml egy adagban reggeli közben
- granulátum: 12-24 gram granulátum vízben feloldva és egy adagban meginni reggeli közben
A hatás kezdete/tartama : 24-48 órán belül
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatások : gázképzödés, szelek

MÁSODIK VÁLASZTANDÓ SZER

Bisacodyl (szájon át)
Ingerli a bélfalat és ez befolyásolja a víz felszívódását és a sók kiválasztását. Ez elönyös a belekbel levö folyadék mennyiségére és a belek perisztaltikájára.
Ne használjuk : hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás)
Adagolás szájon keresztül : felnötteknek:
1-2 tabletta/drazsé az 5 mg-os tablettából/drazséból. Rágás nélkül bevenni.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatása 5 órán belül kezdödik ha reggel éhgyomorra veszik be. 10-12 órán belül ha este veszik be.
Terhesség/szoptatás : Nem javasolt öngyógyszerelésre
Mellékhatások : ritkán enyhe hasi görcsök, hasmenés

Bisacodyl ( rektálisan)
Ingerli a bélfalat és ez befolyásolja a víz felszívódását és a sók kiválasztását. Ez elönyös a belekbel levö folyadék mennyiségére és a belek perisztaltikájára.
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés.
Adagolás rektálisan : felnötteknek:
1végbélkúp a 10 mg-os végbélkúpból.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatása 15-60 percen belül jelentkezik.
Terhesség/szoptatás : Nem javasolt öngyógyszerelésre
Mellékhatások : ritkán helyi irritáció, ritkán enyhe hasi görcsök, hasmenés

Fájdalmas székrekedés esetén

ELSÖ VÁLASZTANDÓ SZER

Bisacodyl ( rektálisan)
Ingerli a bélfalat és ez befolyásolja a víz felszívódását és a sók kiválasztását. Ez elönyös a belekbel levö folyadék mennyiségére és a belek perisztaltikájára.
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés.
Adagolás rektálisan : felnötteknek:
1végbélkúp a 10 mg-os végbélkúpból.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatása 15-60 percen belül jelentkezik.
Terhesség/szoptatás : Nem javasolt öngyógyszerelésre
Mellékhatások : ritkán helyi irritáció, ritkán enyhe hasi görcsök, hasmenés

Nátriumdokuzát klizma
Felpuhítja a székletet a felületi feszültség csökkentésével
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés.
Adagolás rektálisan : felnötteknek:
1 db 10 grammos klizma amiben 12 mg/g nátriumdokuzát van. A hatás elmaradása esetén még ugyanazon a napon vagy a következö napon megismételhetö.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 5-20 percen belül lép fel
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatás : enyhe helyi irritáció

Nátriumlaurylszulfát szorbitollal
Felpuhítja a székletet a felületi feszültség csökkentésével
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés.
Adagolás rektálisan : felnötteknek:
1 db 5 ml-es klizma amiben 9 mg nátriumlaurylsulfáttal és 625 mg szorbitollal.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 5-20 percen belül lép fel
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatás : enyhe helyi irritáció

MÁSODIK VÁLASZTANDÓ SZER

Nátriumdokuzát szorbitollal
Felpuhítja a székletet a felületi feszültség csökkentésével
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés.
Adagolás rektálisan : felnötteknek:
1 db 120 ml klizma amiben 1 mg/ml nátriumdokuzát és 250 mg/ml szorbitol van.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 15 percen belül lép fel
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatás : enyhe helyi irritáció

Nátriumfoszfát klizma
Vizet köt meg a belekben amitöl a béltartalom hígabb és a mennyisége nagyobb lesz.
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés, vesemüködés zavara és nátriumszegény diéta.
Adagolása rektálisan : felnötteknél
1 db 130 ml-es klizma amelyikben 60 mg dinátriumhidrogénfoszfát és 160 mg nátriumdihidrogénfoszfát van mililiterenként.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 15 percen belül lép fel
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatás : enyhe gyomor-, bélgörcsök

Az étrend változtatása ellenére visszatérö székrekedés

ELSÖ VÁLASZTANDÓ SZER

Plantago ovatakészítmény (Útifü)
Keveredik a béltartalommal, vizet vesz fel és puhítja a székletet. A béltartalom mennyiségének növekedésével megnö a bélperisztaltika.
Ne használjuk : Hirtelen fellépö hasi fájdalom esetén ( vakbélgyulladás, bélelzáródás)
Adagolás szájon át ; felnötteknek :
Naponta 1-3-szor 1 mérökanál, 1 méröpohár vagy 1 zacskó tartalmát 1 pohár vízben feloldva azonnal meginni. Ezután még egy pohar vizet inni.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 1 napon belül lép fel és néhány nap után optimális
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatások : kellemetlen érzés a has felsö részén, gázosodás, szelek. Néha allergiás reakciók ( asztma-szerü tünetekkel)

Sterculiagumi
Keveredik a béltartalommal, vizet vesz fel és puhítja a székletet. A béltartalom mennyiségének növekedésével megnö a bélperisztaltika.
Ne használjuk : Hirtelen fellépö hasi fájdalom esetén ( vakbélgyulladás, bélelzáródás). Figyelem! A szer 10 gramonként 2,4 gram sacharint tartalmaz
Adagolás szájon át ; felnötteknek :
Naponta 2-szer 1-2 mérökanál vagy 1 zacskó tartalmát 1 pohár vízben feloldva azonnal meginni. Ezután még egy pohar vizet inni.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 1 napon belül lép fel.
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatások : kellemetlen érzés a has felsö részén

Tisztított korpa
Keveredik a béltartalommal, vizet vesz fel és puhítja a székletet. A béltartalom mennyiségének növekedésével megnö a bélperisztaltika. Körülbelül 3-szor annyi rostot tartalmaz mint a tisztítatlan korpa.
Ne használjuk : Hirtelen fellépö hasi fájdalom esetén ( vakbélgyulladás, bélelzáródás). Glutént tartalmaz, ne használjuk gluténmentes díéta esetén lisztérzékenységben.
Adagolás szájon át ; felnötteknek :
Naponta 2-3-szor 1 mérökanállal az ételhez keverni, például joghurt. Ezután még egy pohar vizet inni.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 1 napon belül lép fel és néhány nap után optimális
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatások : átmenetileg puffadás, gázosodás, szelek.

2009. február 16., hétfő 22:21

Székrekedés

Írta:

Mi az a székrekedés?

Ha a székletürítés ritkább, mint ahogyan megszokta, akkor beszélünk székrekedésről. Székrekedésben a széklet kemény és száraz és a székletürítés nagy megerőltetésbe kerül, és sok fájdalommal jár. A székrekedést obstipációnak is hívjuk.

Az okai lehetnek például:

  • Kevés rostot tartalmazó táplálék.
  • Nem elegendő folyadék fogyasztása.
  • Nem elegendő testmozgás.
  • Túl hosszú időn keresztül visszatartott széklet. Ha az inger után a belek nem kezdenek el dolgozni, akkor egy idő után ‘ellustulnak’. Ilyenkor a széklet a bélben beszárad és megkeményedik. Ha ezek után erőlteti a székletürítést, akkor az aranyérhez, vagy a végbél záróizmának berepedéséhez vezethet.
  • Feszültség.
  • Eltérő étrend és táplálék, valamint idegen WC.
  • Hormonális változások terhesség alatt. Ráadásul a belekre gyakorolt nyomás terhesség alatt is okozhat székrekedést. Minden harmadik terhes nőnek székrekedése van.
  • Vannak olyan gyógyszerek, amelyeknek mellékhatásaként székrekedés lép fel. Például vas tartalmú készítmények, morfinszármazékok, depresszióban és psychózisban használt gyógyszerek.
  • Bizonyos betegségek is okozhatnak székrekedést, például bélgyulladás, irritábilis bél szindróma (IBS), cukorbetegség vagy rosszindulatú betegségek.

Mit tehet ön székrekedés esetén?

A következő tanácsokat kell követnie székrekedés esetén:

  • Tápláléka legyen gazdag rostokban. Például: korpás kenyér. Ha ez nem segítene, akkor próbálja meg a korpát joghurtban fogyasztani.
  • Friss zöldség, hüvelyesek (bab, borsó, lencse) és gyümölcs, legyen rendszeresen a táplálékában. Ezekben a termékekben lévő rostok gondoskodnak a belek megfelelő működéséről, és a képlékenyebb székletről.
  • Ne hagyja ki a reggelit, a reggelivel indul be a belek mozgása.
  • Rendszeresen igyon vizet (6-8 pohárral naponta).
  • Mozogjon eleget (séta, biciklizés).
  • Ha székelési ingere van, akkor ne tartsa vissza, ne sajnálja az időt a székelésre, de mégse üljön rajta túl sokáig abban az esetben sem, ha nem jön semmi. Ettől ugyanis ellazulnak a gátizmok, ami aranyér kialakulásához vezethet.
  • Gyermekeknél ugyanezek a tanácsok érvényesek: rostokban gazdag táplálék, sok folyadék és mozgás (játék a szabadban). Gyermekek esetében ne kezelje a székrekedést saját maga, hanem mindig forduljon orvoshoz.

Mit tehet önért a gyógyszerésze?

Ha az étrendjének összetevőit megváltoztatja, több folyadékot fogyaszt, és többet mozog, akkor a székrekedése néhány nap, vagy hét múlva valószínűleg elmúlik. Ha pár napja már nem volt széklete, fel van puffadva a hasa, és a székelés fájdalmas, akkor gyógyszertárban beszerezheti a következő készítmények egyikét.

Ha a székrekedés időszakos

  • Lactulose a bélben megköti a vizet, és ezáltal fellazítja a székletet. A széklet tömege is nagyobb lesz, ami a bélfal működését serkenti. Lactulose nem hat azonnal, csak néhány nap elteltével jelentkezik a hatása. Terhesség vagy szoptatás alatt is használható. Idősek esetén is lactulose az első választandó szer.
  • Bisacodyl tabletta vagy kúp. Ez az anyag ingerli a bélfalat. Ettől folyadék kerül a bélbe és ez a bélmozgást serkenti. A tabletta hatása 5-10 óra múlva lép fel, a kúp gyorsabban hat, 15-60 percen belül. Mivel ez a szer a bélfalat ingerli, így néha bélgörcsöket okozhat. Egy bisacodyl készítményt nem használhat három napnál hosszabb ideig. Ha hosszabb ideig használja, akkor megvan az esélye, hogy a bélfal hozzászokik és ellustul. Ennek székrekedés lehet a következménye, mivel a bél már nem tud magától működni.

Hosszantartó székrekedés esetén

  • Psyllium (útifűmag vagy maghéj), Sterculiagumi (Tragacantha), macrogol vagy korpa. Ezek a növényi termékek megduzzadnak a belekben, ami megnöveli a széklet mennyiségét. Ez nyomást gyakorol a belek nyomásingert érzékelő idegkészülékeire, és ezáltal fokozzák a bélmozgást. Nagyon fontos, hogy ezek mellé a készítmények mellé sok folyadékot fogyasszon: 1,5 – 2 liter naponta. Ellenkező esetben összecsomósodhat a bélben, és székrekedést, súlyosabb esetben a belek elzáródását okozhatja.

Megjegyzés: ha a székrekedés oka a fájdalmas székletürítés, akkor használhatja a hashajtó gyógyszert végbélkúp formájában. Bisacodyl végbélkúp egy órán belül hat.

Milyen esetekben jobb, ha orvoshoz fordul?

  • Ha a panaszok két hét után nem javulnának.
  • Ha a székrekedés az érzése szerint hosszan tart és rosszabbodik.
  • Ha fájdalmas hasgörcsei vannak, fel van puffadva, hányingere van és hány.
  • Ha vér van a székletben.
  • Ha a székrekedés ellenére rendszeresen egy barna csík jelenik meg az alsóneműn, a pelenkán, vagy ha híg, vízszerű székletürítése van.
  • Ha úgy gondolja, hogy a székrekedés valamilyen gyógyszer mellékhatása.
  • Ha váltakozva székrekedése és hasmenése van.
  • Ha a hashajtó pár nap múlva még mindig nem hat.
  • Ha úgy gondolja, hogy aranyere van, vagy berepedt a végbele.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

Oldalunk cookie-kat használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Bővebben