Recept nélkül kapható gyógyszerek

Recept nélkül kapható gyógyszerek (2)

A gyógyszertárakban nagy mennyiségben kaphatóak olyan gyógyszerek és gyógyhatású termékek amelyeket orvosi rendelvény nélkül is meg tudunk vásárolni. Ezek közül néhány gyógyszertáron kívül is kapható. A tv reklámok tele vannak ezeknek a szereknek a reklámjaival.

Arról, hogy egy gyógyszer receptköteles-e a törzskönyvezési hatóság dönt. Ez Magyarországon az OGYI. Az utóbbi 15 évben azonban lehetséges egy gyógyszert központilag az EMA-n (vagy régi nevén EMEA) keresztül is regisztrálni és forgalomba hozni. Ebben az esetben a gyógyszer egész Európában engedélyezett.
A hatóságok alapos vizsgálatok és nagy mennyiségü adatok elemzése után jutnak arra az elhatározásra, hogy egy gyógyszer orvosi ellenörzés nélkül is szedhetö-e. Ezt elsösorban az határozza meg, hogy a gyógyszer mennyire biztonságos, azaz milyen hatással rendelkezik, melyek a mellékhatásai és ellenjavallatai.

Ez azonban elsösorban azokra vonatkozik akik egyébként egészségesek, nem szenvednek semmilyen krónikus betegségben és nem szednek más gyógyszereket. Ismert azonban, hogy gyakran szednek recept nélkül vásárolható gyógyszereket olyanok is akikre nézve ezeknek a gyógyszereknek a szedése súlyos következményekkel járhat. A hatóságok azért írják elö, hogy ezek a gyógyszerek kizárólag gyógyszertárakban kaphatók mert ott ellenörzött körülmények között kerül a gyógyszer eladásra. A vásárlónak megvan a lehetösége, hogy felvilágosítást kapjon a gyógyszerröl. Sajnos ez még legtöbbször a vásárló saját kezdeményezésére történik pedig a gyógyszertári szakembereknek minden esetben meg kellene gyözödniük arról, hogy akinek kiadják, illetve az aki szedni fogja nem kerül-e veszélybe a gyógyszer szedése következtében.

Nyugtalanít a gyógyszergyártók eröszakos és intenzív reklámpolitikája. Reklámjaikban a gyógyszerek pozitív tulajdonságai kerülnek elötérbe és a gyártók egy egyszerü szöveg mögé bújnak a felelösségrevonás elöl a felelösséget így a fogyasztókra hárítják. Ki ne ismerné a szlogent : "A kockázatokról és ellenjavallatokról kérdezze orvosát, gyógyszerészét".

Az alábbiakban összefoglaltam néhány gyógyszert, gyógyszercsoportot amelyek recept nélkül kaphatók, viszont nem minden esetben szedhetök következmények nélkül. A gyógyszerek felsorolásán kívül összeszedtem a legfontosabb ellenjavallatokat, mellékhatásokat és gyógyszerkölcsönhatásokat és az ehhez tartozó tanácsot is.

 Fájdalomcsillapítók

Az úgynevezett gyulladáscsökkentö fájdalomcsillapítók a legnépszerübb recept nélkül kapható gyógyszerek. Nap mint nap látjuk a tv reklámokban, hogy milyen gyorsan csillapítják a fejfájást, izületi, izom és menstruációs fájdalmat. A következö gyógyszerek tartoznak ebbe a csoportba:

Diclofenac - ALGOPLAST, vOLTAREN,
Naproxen - ALEVE
Ibuprofen - ADVIL, ALGOFLEX, DOLGIT, IBUMAX, HUMA-PROFEN, HUMA-IBUPROFEN, IBUSTAR, MELFEN, NEUROFEN, SPEDIFEN, SOLPAFLEX, NUROFEN,
Acetylszalicylsav - ASPIRIN, ALKA-SELTZER, ASA EP 100MG, ASPRO, ASS+C, ASTRIX, COLFARIT, KALMOPYRIN, CORDYSAL

Hatásuk:
Legfontosabb hatásuk a fájdalomcsillapító hatás és gyulladáscsökkentök de a lázat is csillapítják. Az acetylszalicylsav gátolja a vérben a trombociták egymáshoz tapadását. Ezzel megelözzük a vérrögök kialakulását ami érelmeszesedés esetén a beszükült ereket elzárhatja és szívinfarktushoz vagy agyi infarktushoz vezethet.

Ezen kívül azonban megakadályozzák a vesén keresztül a folyadék távozását a szervezetböl. Ez föleg akkor fontos, ha valaki magas vérnyomásban, szívelgyengülésben vagy vesemüködési zavarban szenved. Ha a folyadék a szervezetben felhalmozódik akkor nö a vérnyomás, kezelt és beállított vérnyomás ismét emelkedhet, a szív terhelése nö ami a szív csökkent mükódéséhez és a folyadék további felhalmozódásához vezethet és a szívmüködés további gyengülése a vese csökkent müködéséhez vezet. Szívelgyengülesben szenvedök már akár 24 órán belül is annyi vízet tarthatnak vissza ezen gyógyszerek szedése esetén, hogy akár kórházba is kerülhetnek.

Tanács:
Magas vérnyomás esetén ne szedje ezeket a gyógyszereket 2 hétnél tovább orvosi ellenörzés nélkül.
Szívelgyengülésben és vesemüködési zavarban szenvedök esetén ezek a gyógyszerek orvosi ellenörzés nélkül ellenjavalltak. Ha mégis szükség van rá akkor javasolt a testsúlyt minden reggel megmérni és ha egyik napról a másikra 1-2 kg-mal emelkedik akkor a gyógyszer szedését abba kell hagyni és az orvost értesíteni kell. A folyadékfelhalmozódás a szervezetben jelentkezhet nehézlégzésben vagy fáradékonyságban is. Ezek a betegek a paracetamolt minden gond nélkül szedhetik.
Ezek a tünetek egyébként egészséges idös (> 75 év) embereknél is jelentkezhetnek mert a szervezet alkalmazkodóképessége már nem olyan rugalmas.

Mellékhatásuk:
Legfontosabb mellékhatásuk, hogy gyomorpanaszokat okozhatnak. Ez a hatásukkal függ össze és nem csak akkor fordul elö ha valaki szájon át veszi be, hanem kúp vagy krém formájában való használatkor is jelentkezhet valamint nem függ a dózistól sem, a gyermekaszpirin éppen olyan káros mint a felnöttadag. Ez a mellékhatás összeadódik más ugyanilyen mellékhatással rendelkezö gyógyszerek gyomorkárosító hatásával. Ezért ne szedjen orvos tudta nélkül NSAID típusú gyulladáscsökkentö fájdalomcsillapítókat ha a következö gyógyszerek valamelyikét szedi :
- depresszióban használt gyógyszerek az úgynevezett SSRI antidepresszánsok mint például a paroxetine, fluoxetine, fluvoxamine, sertraline, (es)citalopram és venlafaxine
- mellékvesekéreghormonok tartós szedése mint például a cortisone, hydrocortisone, prednisolon, prednison
- véralavadásgátlók : acetylsalicylsav (Aspirin), acenocumarol (Syncumar), clopidogrel (Plavix).
Több ilyen gyógyszer együttes szedése a gyomor károsodásához és egy esetleges vérzés súlyos kimeneteléhez vezethet. Javasolt ilyenkor gyomorvédö gyógyszer mint az omeprazole vagy pantoprazole szedése.

Acetylszalicylsav nagyon súlyos allergiát okozhat. Akinél ez valaha fellépett annál javasolt minden alkalommal körültekintönek lenni, ha bármilyen NSAID típusú gyulladáscsökkentö fájdalomcsillapítót szeretne szedni.

Minden ebbe a csoportba tartozó fájdalomcsillapítóról ismert, hogy tartós szedése szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet. Ebböl a szempontból a naproxen tünik a legbiztonságosabbnak. Az acetylsalicylsav ebböl a szempontból egy kivétel, mert a véralvadásgátló elönyös hatása felülmúlja a hátrányos hatását.

Meglévö asztmát súlyosbíthatják és asztmás rohamot válthatnak ki. Ha ön asztmás és NSAID szedése alatt asztmás roham alakul ki vagy a szokottnál súlyosabbnak tünik akkor annak elképzelhetö oka az NSAID gyulladáscsökkentö fájdalomcsillapító. 

Tanács:
Gyomor, bél és nyelöcsö panaszok esetén ezeknek a gyógyszereknek a használata ellenjavallt, illetve csak egy a gyomort védö gyógyszerrel együtt tanácsos szedni. Ez az idös (> 75 év) emberekre is vonatkozik.
Bélgyulladásban szenvedök panaszait súlyosbíthatják ezért az ö esetükben sem javasolt tartósan folyamatosan szedni.

Gyógyszerkölcsönhatások:
Az ibuprofen nem szedhetö együtt a véralvadásgátlás céljából szedett acetylszalicylsavval. Az ibuprofen ugyanis ugyanarra a helyre kötödik ahova az acetylszalicylsav ülne és ezáltal megakadályozza a hatását. Az ibuprofen tartós szedése ezetén az acetylszalicylsav teljesen hatástalan és nem akadályozza meg a szív- és érrendszeri komplikációk kialakulását.
Mint a fentiekben is olvashatta ezek a fájdalomcsillapítók gyengítik a vérnyomáscsökkentök, vízhajtók és szívgyógyszerek hatását.

Az NSAID fájdalomcsillapítók csökkentik bizonyos gyógyszerek vesén keresztül történö kiválasztását. Ez az adott gyógyszer felhalmozódásához vezethet a szervezetben. A lítium (amit mániás depresszióban) vagy a metotrexát (amit reumában és egyes daganatos betegségekben szednek) esetében ez súlyos mellékhatásokhoz és akár halálhoz is vezethet. 

Tanács:
Ha Ön acetylszalicylsavat szed a véralvadásgátlás céljából akkor ne szedjen ibuprofen tartalmú fájdalomcsillapítót. A diclofenac  és meloxicam hatóanyagú fájdalomcsillapítóról ismert, hogy nem rendelkezik ezzel a gyógyszerkölcsönhatással.
Ha ön magas vérnyomásban, szívebetgségben vagy vesemükódési zavarban szenved ne szedje ezeket a gyógyszereket orvosi ellenörzés nélkül.
A paracetamol minden esetben egy jó alternatív.

Ha ön lítumot vagy metotrexátot szed soha ne szedjen ilyen fájdalomcsillapítót az orvosa tudta nélkül. Ha mégis szükség van az NSAID fájdalomcsillapítóra, ami reumában nem kizárt, akkor fontos, hogy az orvos ezeknek a gyógyszereknek a vérszintjét figyelemmel kövesse.

Kalcium, magnézium és vas tartalmú gyógyszerek, táplálékkiegészítök.

Ezek a viszonylag ártalmatlannak tünö készítmények is okzohatnak problémákat ha nem megfelelöen alkalmazzák öket. A klacium, a magnézium és a vas ugyanis képes bizonyos gyógyszereket megkötni és megakadályozni, hogy felszívódjanak. Így más gyógyszerekkel egyútt szedve azok hatástalanná válnak.
Ide tartoznak a különbözö magnézium és calciumtartalmú gyomorsavlekötök (Almagel, Antagel, Rennie, Maalox) és vitaminkészítmények is. 

A következö gyógyszerekkel léphetnek kölcsönhatásba:

Antibiotikumok:
doxycyclin, minocyclin, tetracyclin
norfloxacin, ciprofloxacin,
Pajzsmirigyhormon
Csontritkulásban használt gyógyszerek:
alendronic acid
Gombafertözésben használt gyógyszerek (csak szájon át):
itraconazole, ketoconazole
Szívbetegségben használt gyógyszerek:
digoxin

Továbbá a kalcium megakadályozza a vas felszívódását is.
A vas pedig a Parkinzon kórban használt dopamin hatását csökkenti.

Tanács:
Természetesen lehet ezeket a gyógyszereket együtt szedni megfelelö szabályok betartása mellett.
A kalcium, vas vagy magnézium tartalmú gyógyszert legalább 2 órával a másik gyógyszer után kell bevenni!
Egy antibiotikum kúra esetén, ami nem tart 1-2 hétnél tovább, választhatjuk azt a megoldást is, hogy a kúra idején nem szedjük a kalcium, vas vagy magnézium tartalmú gyógyszert.

Fogyasztótabletta

Az Alli mellékhatásairól, ellenjavallatairól és más gyógyszerek hatását befolyásoló hatásáról itt olvashat.

Vitaminok

A vitaminok közül a K vitamin csökkenti a véralvadásgátló acenocumarol (Syncumar) hatását.
Ezért nagyon fontos betartani az étkezési szokásokat és kérje ki orvosa véleményét mielött egy vitaminkészítményt vagy bármilyen tápszert, táplálékkiegészítöt szeretne szedni.

Orbánfü készítmények

Az orbáncfüvet (Hypericum perforatum) a depresszió enyhe formáiban, pánikbetegségben és alvászavarokban használják.
Kevesek tudják azonban, hogy a májban serkenti azoknak az enzimeknek a müködését amelyek résztvesznek más gyógyszerek lebontásában, kiürülésében is. Ez azt jelenti, hogy ezek a gyógyszerek gyorsabban kerülnek lebontásra, a hatásuk csökken vagy teljesen elmarad.

A következö gyógyszerek esetén jelentös ez a hatás:
Egyes nyugtatók és altatók: alprazolam (XANAX, FRONTIN), midazolam (DORMICUM)
Véralvadásgátlók : acenocumarol
Fogamzásgátlók : közti vérzések léphetnek fel és a fogamzásgátló megbízhatósága is kérdéses.
Szervátültetetteknél használt gyógyszerek : pl. ciclosporin, tacrolimus
Schizofréniában használt gyógyszerek : aripiprazol, quetiapine,
Szívgyógyszerek : digoxin
Leukémiában használt gyógyszerek : dasatinib, erlotinib, gefitinib, imatinib, lapatinib, nilotinib, sunitinib
HIV fertözésben és AIDS-ben használt gyógyszerek : antiretrovirale és proteázgátló szerek
Theophyllin
Kinidin 

Tanács
Ezeknek a gyógyszereknek a száma jelentös ezért mindig tanácsos elöször utánanézni hogy együtt szedhetö-e azokkal a gyógyszerekkel amelyeket Ön esetleg szed illetve konzultáljon orvosával, ha orbancfüvet szeretne szedni. Az orvos ezt figyelembe tudja venni a dózis beállításakor. Akkor is fontos ez az információ, ha a gyógyszerek várt hatása elmarad. Az orbáncfü készítmény szedésével ne álljon le a nélkül, hogy orvosát tájékoztatta volna. Az orbáncfü szedésének leállása után kb 2 héttel megjelenhetnek a gyógyszerek mellékhatásai a túladagolás jeleként.

Gyomorsavtermelödést csökkentö gyógyszerek

Nem olyan régen megjenetek a pantoprazole hatóanyagtartalmú készítmények is a recept nélkül kapható gyógyszerek között.
Ezek a Controloc, Pantoloc, Acida, Acidotto Stomacid, Pazolexa nevü készítmények.

A pantoprazole megemeli a gyomortartalom pH-ját aminke következtében egyes gyógyszerek felszívódása zavart szenved.
Ezek például:
Gombafertözésben használt: ketoconazole, itraconazole
Ebben az esetben szénsavtartalmú üdítövel kell a gyógyszert bevenni.
A posaconazole esetén azonban a kaombináció elkerülendö.
Ugyanez a tanács a cefuroxim antibiotikum esetén.
Egyes leukémiában és HIV fertözésben használt gyógyszerek felszívódása is zavart szenvedhet a pantprazole-lal együtt szedve.
Ebben az esetben kérje ki orvosa tanácsát, vagy tájékoztassa kezelörovosát.

2009. máj. 31., vasárnap 16:13

Alli - Új fogyasztó kapszula??

Írta:

Az Alli hatóanyaga az orlisztát nem új gyógyszer. Néhány évvel ezelött a Roche cég Xenical néven már engedélyeztette és kizárólag orvosi rendelvényre még mindig kapható. A GSK cég most Alli néven engedélyeztette a 60mg-os vény nélkül is kiadható formáját. A Xenical 120 mg orlisztátot tartalmaz.

Hogyan hat az olisztát?
Az orlisztát a bélben megakadályozza a zsír felszívódását azáltal, hogy a zsírt lebontó enzimekhez kötödik és megakadályozza, hogy a zsír a felszívódásra alkalmas komponensekre szakadjon. Így a táplálékban található zsír nem szívódik fel és a széklettel távozik a szervezetböl.

Kiknek javasolt az orlisztát?
Azok a 18 évfeletti felnötteknek a BMI-je 28 vagy ennél magasabb.

Mikor ne szedjük az orlisztátot?

  • 18 év alatt. Ilyenkor a szervezet még növekedésben van, a fogyókúra kizárólag orvosi ellenörzés mellett javasolt, ezen kívül az orlisztát nem vizsgált 18 év alatt és nem ismert sem a hatása sem pedig az esetleges káros hatásai ebben az életkorban.
  • Terhesség alatt.
  • Szoptatás alatt. Nem ismert ugyanis, hogy az orlisztát megjelenik-e az anyatejben.
  • Bizonyos betegségek esetén mint például epebetegségek, IDS (irritábilis bél szindróma), krónikus és akut hasmenés, olyan kórképekben amikor valamilyen tápanyag nem szívódik fel rendesen.
  • Vesebetegség esetén csak orvosi javaslatra és ellenörzés mellett szedje.
  • Bizonyos gyógyszerekkel nem lehet az orlisztátot együtt szedni. Ilyen például a ciklopsorin, fogamzásgátló tabletta és hashajtók.

Milyen gyógyszerekkel nem lehet együtt szedni az orlisztátot?
A ciklosporin hatása nagy mértékben csökkenhet ami egy szervátültetettnél életveszélyes is lehet.
A fogamzásgátló hatása is csökkenhet abban az esetben, ha hasmenés lép fel az orlisztát szedése esetén. Ilyenkor kiegészítö védekezö módszerekre lehet szükség mint például óvszer használata.
Hashajtókkal együtt szedve az orlisztát hashajtó hatása miatt a hasmenés súlyosbodhat.
Pajzsmirigybetegségben alkalmazott pajzsmirigyhormonok szedése esetén csak orvosi javaslatra és elleörzés mellet szedje mert a beállított kezelést az Alli felboríthatja és a pajzsmirigyhormon hatása csökkenhet.
Epilepsziában szedett gyógyszerek alkalmazása esetén is csak orvosi javaslatra és ellenörzés mellett szedje az Allit mert ezeknél a betegeknél az epilepsziás rohamok néhány esetben vagy újra megjelentek vagy a rohamok sürüsége fokozódott. Az Alli csökkentheti a lamotrigine és nátrium valproát hatását.

Mellékhatásai
Az esetek legnagyobb részében hasmenés léphet fel mert a fel nem szívódott zsír a széklettel kiürül és zsíros folyékony hasmenést okozhat. Ez függ attól is, hogy az efogyasztott étel mennyi zsíradékot tartalmazott.
Zsírban oldódó vitaminok, (A,E,D és K vitamin) felszívódása zavart szenvedhet ezért a pótlásukra szükség van.

Adagolás
Ne feledje, hogy a kedvezö hatás elérése érdekében kalóriaszegény diétát kell tartani, ha lehet egy dietetikus segítségével valamint a rendszeres testmozgást is be kell vezetni a napi programjába. E nélkül a gyógyszer önmagában nem fogja meghozni a várt hatást!!

naponta 3-szor 1 kapszula étkezés közben, de maximum 1 órával étkezés után kell bevenni. Abban az esetben, ha az étel egyáltalán nem tartalmaz zsíradékot akkor a kapszula bevétel is felesleges. Abban az esetben, ha az étel sok zsíradékot tartalmaz akkor eröteljes zsíros hasmenés várható.

12 hét után nem hozza meg a kívánt hatást akkor nincsen értelme a gyógyszert tovább szedni.

A gyógyszerhez tartozik egy kiegészítö program is amit a gyártó az alábbi internteoldal segítségével bocsájtja a gyógyszert szedök rendelkezésére.

Itt találja a gyógyszer alkalmazási elöíratát valamint az Emea (európai gyógyszerengedélyezési hatóság) tájékoztóját.

Tájékoztató a nyilvánosság számára

Alkalmazási elöírat

Oldalunk cookie-kat használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Bővebben