Administrator

Administrator

2014. szeptember 24., szerda 18:47

Sürgösségi fogamzásgátlás

Mikor van igazán szükség az esemény utáni tablettára?


Az esemény utáni fogamzásgátlás egy szükségmegoldás olyan esetekben amikor a terhesség kockázata egyértelmü és nem kívánatos. Erre a megoldásra nem mindig van szükség és a körülmények pontos ismeretében megakadályozhatjuk az esemény utáni tabletta szükségtelen használatát illetve tanácsolhatjuk amikor erre egyértelmüen szükség van.
Az esemény utáni tabletta nagy mennyiségü progeszteron (levonorgestrel) hormont tartalmaz amelynek hatása az ovuláció kitolásán alapul. Tehát az esemény utáni tabletta után is megtörténik az ovuláció, csak késöbb, kb 5 nappal a tabletta bevétele után. Használata utáni héten mindenképpen védekezni kell óvszerrel közösülés estén egy nemkívánatos terhesség megelözése érdekében.
A fogamzásgátló tabletta folyamatos szedésekor nem történik ovuláció. Amennyiben 1 vagy több tablettát késve vagy egyáltalán nem szed be akkor megnö az esély arra, hogy bekövetkezik az ovuláció és ezzel egy esetleges terhesség kockázata is amennyiben védekezés nélküli közösülésre került sor.
Azt, hogy milyen esetben kell tanácsolni az esemény utáni tablettát a következök határozzák meg:

  • Fogamzásgátló használata
  • Fogamzágátlás módszere
  • Fogamzásgátló tabletta esetén :
    • Minden tabletta idöben lett-e beszedve (12 órán belül)
    • Elfelejtett tabletta esetén ezeknek a száma
  • Védekezés nélküli szexuális közösülés idöpontja
  • Milyen rendszeres a ciklus ha nem használ fogamzásgátlót

Ha nem használ fogamzásgátlót

Ha ön fogamzásgátlót szed vagy használ

Szoptatás esetén

Esemény utáni tabletta

2014. szeptember 06., szombat 15:28

Részletesen a szénanátháról és allergiáról

Betegtájékoztató : Szénanátha és allergia

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer

Fontos tudnunk, hogy ki az akinek szüksége van a gyógyszerre illetve a tanácsra.
Az életkor (felnött, 6 év feletti vagy fiatalabb gyermek) is meghatározza, hogy melyik gyógyszert kell javasolnunk.
Amennyiben a családban már elöfordulnak allergiás eredetü betegségek, pl. asztma, allergiás ekcéma, szénanátha akkor nagyobb az allergiás rhinitis valószínüsége orrfolyásos és tüsszögéses panaszok esetén.

Mióta állnak fenn a tünetek/panaszok?

Az allergiás rhinitis az orrnyálkahártya allergiás reakció következtében fellépö gyulladása.
Két formáját különböztetjük meg : az évszaktól függö és az évszaktól független allergiás rhinitist. Az elsöt szénanáthának is hívjuk.
Kérdezzük meg a tanácsot kérötöl, hogy voltak-e már hasonló panaszai az elözö években, akkor mit használt és hogy hatásos volt-e.
Hogy meg tudjuk állapítani, hogy melyik formájáról van szó kérdezzük meg, hogy a tünetek hosszabb ideje megvannak már vagy csak esetenként jelennek meg.
Évszaktól függö allergiás rhinitis (szénanátha) esetén a megfázásos tünetek föleg tavasszal és nyáron jelentkeznek. Ismertetöjegye, hogy a panaszok elmúlnak és újra visszatérnek. A tünetek enyhébbek esös idöszakban.
Az évszaktól független allergiás rhinitisz kialakulását a hely határozza meg ahol az allergének nagy koncentrációban jelen vannak. Például tüsszögés egy olyan látogatás során ahol háziállatok vannak ( allergia a háziállatokra ) vagy eldugult orr alvás közben egy gyapjú takaró alatt (háziporatka allergia).

Próbált már valamit a szénanátha és allergia ellen?

Az érösszehúzó, dokongesztáns orrcseppeket nem szabad 5-7 napnál hosszabb ideig egyfolytában használni mert ez a tünetek súlyosbodásához vezethet a kezelés abbahagyása után. Ezért fontos megkérdeznünk, hogy milyen gyógyszereket próbált már a tanácsot kérö.
Amennyiben az alábbiakban felsorolt tanácsok és kezelés ellenére a panaszok a meghatározott idön belül nem javultak vagy esetleg súlyosbodtak akkor a tanácsot kéröt a háziorvoshoz kell küldeni.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Ez ebben az esetben nem jelentös.

Tünetek

Évaszktól függö allergiás rhinitis ( szénanátha) leggyakoribb tünetei : az orr viszketése, tüsszögés, orrfolyás de sokaknál a szemek, a szájpadlás vagy a fül viszketése is elöfordulhat.
Az évszaktól független allergiás rhinitisz esetén a szemek vagy a torok ritkán érintett. A betegek fele tüsszögésröl és orrfolyásról panaszkodik, második felük pedig eldugult orról. A szaglás és az ízérzés is csökkenhet.

Tüsszögés, az orr viszketése, orrfolyás
Az allergiás rhinitis nagyon hasonlít az egyszerü megfázásra, ezért nehéz megkülönböztetni a megfázástól. A különbség abban van, hogy az allergiás rhinitis hosszabb ideig tart és mindig visszatér. Megfázás esetén a tüsszögés és az orrfolyás pár nap múlva elmúlik, az víztiszta orrváladék színtelen maradhat vagy besürüsödik és zöld vagy sárga lesz. Az orrviszketés kizárólag a szénanáthára jellemzö.
A szénanátha alkalmával fellépö tüsszögés a nap folyamán erösödik és estére enyhül. ez azért van mert reggel es este a levegö nedvesebb és így kevesebb pollen van a levegöben. szeles és száraz idöben több pollen van a levegöben mint esös idöben.
Az évszaktól független allergiás rhinitiszben a tüsszögés gyakrabban jelentkezik nedves idöben és éppen a hideg hónapokban jelentkezik gyakrabban.

Megduzzadt orrnyálkahártya és fülfájás
Allergiás rhinitisben megduzzad az orr nyálkahártyája. Ha a duzzadás súlyos akkor elzáródhat az Eustachius-féle kürt és ennek eredményeként fülfájás is kialakulhat.

Vörös, viszketö és könnyezö szemek
Szenanáthában a szemek is irritálódhatnak. A szemek ilyenkor könnyeznek és viszketnek. A viszketés az allergiás conjuctivitis jellemzöje.

Viszketö szájpadlás és száraz köhögés
Az allergiás reakció eredményeképpen a nyálkahártyák irritálódhatnak a szájban a szájpadlás és a torokban ami száraz köhögéshez vezet. Ez gyakran gyermekeknél jelentkezik. Ilyenkor a gyermek köhög de nincsen nehézlégzés és sipoló köhögés.

Fejfájás
A nyálkahártyák duzzadása miatt a nyomás megnövekszik a melléküregekben ami fejfájásban nyilvánulhat meg.

Fulladás, nehézlégzés
A pollen átméröje túl nagy ahhoz, hogy a tüdökbe jusson, belégzésnél az orrban kiszürödik. Más alergének mint pl. a háziporatka mind a felsö légutakban levö mind a tüdönyálkahártyát irritálhatja és asztma alakulhat ki. Az allergiás rhinitiszben szenvedök 20%-nak van asztmája is és az asztma'sok 30-60%-nak van allergiás rhinitisze.

Fáradtság és általános rossz közérzet
Elsösorban gyerekeknél jelentkezik mert az éjszkai pihenést zavart szenved az eldugult orr és a köhögés miatt. Fáradtság kialakulhat a szervezetben lefolyó gyulladásos folyamatok miatt is.

Mikor küldjük a beteget/tanácsot kéröt orvoshoz?
Ha a beteg / tanácsot kérö a tüneteket súlyosnak ítéli meg és antihisztaminikumok nem vezetnek a apanaszok javulásához
Nehézlégzés és fulladás esetén (valószínüleg asztma)
Ha a szem nyálkahártyája begyullad, például egy másodlagos bekateriális felülfertözödés eredményeként (megduzzadt szemnyálkahártya és zavaros szemfolyadék)
Ha a panaszok csak a fej egy oldalán jelentkeznek.
Hiperreaktív rhinitis gyanúja esetén. Hyperreactív rhinitis, setén az allergén jelenléte nem kimutatható, idiopátiás rhinitis.
Nem múló fülfájás ;es fejfájás esetén
Gyermekeket akiknél a tünetek legelöször jelentkeznek.

Tanácsok szénanátha és allergia esetén.

Az allergiás rhinitist jól kezelhetö hosszú idön keresztül öngyógyszereléssel, föleg ha az allergia egy allergia vizsgálat segítségével már kimutatott. Minden esetre a recept nélkül kapható gyógyszernek javulást kell eredményeznie. A hatás betegenként és gyógyszerenként változó lehet. Javasolja a betegnek, hogy keresse fel a háziorvosát ha a hatás vagy javulás nem jelentkezik az alábbiakban megadott idön belül.

Gyógyszerek

A javulás várható ideje

Szájon keresztül szedhetö antihisztaminikumok

Bevétel után néhány órán belül

Azelastine orrspray

Használat után 15 percen belül

Kromoglicinsav orrspray

Évszaktól független allergiás rhinitisben a hatás 1-3 hét múlva jelentkezik, a hatás maximális 3-6 hét után. Szénanáthában a hatás azonnal érzékelhetö ha a szezon elött már elkezdjük a használatát. Más esetekben itt is csak 1-3 hét múlva kezd el hatni és a hatás 3-6 hét múlva maximális.

A legfontosabb tanács allergiás rhinitisben az allergének elkerülése.
Általános tanácsok :

a szemet ne dörzsöljük akkor sem, ha viszketnek. Dörzsölés a panaszokat súlyosbíthatja és hozzájárulhat a szem gyulladásához.
Langyos vízzel való mosás vagy a szemre helyezett nedves mosdókesztyü enyhítheti a panaszokat

Tanácsok az allergiás rhinitis különbözö formáiban:

Szénanáthában
A pollenek elkerülése csak részben lehetséges.

Ne dörzsöljük a szemet ha viszket, langyos vízzel való mosás vagy a szemre heleyezett nedves mosdókesztyü tanácsos
Napszemüveg viselésével kevesebb pollen jut a szembe
Kövesse a pollenjelentést a rádióban, teletexten vagy az interneten, így tud alkalmazkodni a napi helyzethez. Pollenjelentés
Nyáron tartsa a hálószobaablakot zárva
A lehetö legkevesebb ablakot és ajtót tartson nyitva egyszerre, így meg lehet akadályozni, hogy a pollenek nagy mennyiségben bejussanak a lakásba.
Menjen olyan helyre nyaralni ahol kevesebb pollen van jelen; a tengernél alacsony a pollen koncentrációja a levegöben; menjen olyan szezonban szabadságra amikor kevés pollen van a levegöben.
Ne saját maga nyírja a füvet
Háziporatkaallergiában
A lakás poratkamentesítésével kapcsolatban bövebben a Budai Allergiaközpont oldalán olvashat.

Padlószönyeg helyett sima, nedvesen tisztítható padlózat legyen a lakásban (linóleum, laminát, parketta)
Ne legyenek vastag függönyök a szobákban
Naponta szellöztessen alaposan
A levegö nedvességtartalma a lehetö legalacsonyabb legyen
Ne használjon gyapjúból vagy lúdtollból hanem szintetikus anyagból készült párnát és paplant.
Az allergének számára átjárhatatlan matrac és ágynemühuzatot használjon; a huzatot legalább kéthetente mossa ki 1 órán keresztül 60 °C-os vízben.
Hetente 2-3 alkalommal törölje le a felületeket nedves ruhával, akkor porszívózzon ha az ellergiás személy nincsen a közelben.
A gyermekek csak szintetikus anyagból készült plüss állatokat vigyenek magukkal az ágyba és ezeket rendszeresen kell mosni.
Ha az allergiás személy ezen kívül gyakran fullad akkor gondoskodjunk arról, hogy a közelében ne dohányozzon senki sem.
Háziállatokra való allergia esetén
Ha már bebizonyosodott, hogy az allergiát a háziállatok váltják ki akkor az állatok kerülése a legideálisabb megoldás. Haz ez nem lehetséges akkor a következöt tehetjük:

Sima felületü padlózat amelyet rendszeresen kell tisztítani
Ne engedjük a háziállatot a házba és semmiképpen sem a hálószobába
Fésülje az állat szörzetét rendszeresen
Mossa meg a kezét a háziállattal való érintkezés után

Javasolt gyógyszerek

Recept nélkül kapható gyógyszerek

A fenti tanácsok mellett néhány recept nélkül is kapható gyógyszerrel is enyhíthetjük a tüneteket. A következö gyógyszercsoportok tartoznak ide: antihisztaminikumok, kromoglicinsav, dekongesztáns orrcseppek és orrspray mint pl. xylometazolin és oxymetazolin.
Hogy melyik gyógyszert javasoljuk az a tünetektöl függ.

Elsösorban választandó gyógyszerek:
Viszketö orr, tüsszögés és orrfolyás esetén: elsö választandó szerek a nem szedatív antihisztaminok azelastine ( orrcsepp vagy spray), cetirizine és loratadine (orálisan). Ha könnyezö és viszketö szemek is társulnak a tünetekhez akkor cetirizine és loratadine az elsö választandó szer. Az azelastine, cetirizine és a loratadine hatása hamar jelentkezik és attól függöen, hogy milyen gyakran jelentkeznek a tünetek bizonyos idöközökben használható.
Antihisztaminikumok: föleg az orrviszktésben, orrfolyásban és tüsszögés esetén hatásos. Nem hat azonban eldugult orr esetén. Ez utóbbi föleg a nem évszakfüggö allergia esetén lép fel. Szájon át alkalmazott antihisztaminikum a szempanaszok esetén is jó hatású. Az orrcseppben és orrsprayben levö azelastine nem hat a szempanaszokra mert ez inkább helyileg az orrnyálkahártyán fejti ki a hatását. Ha a rhinitisz szempanaszokkal jár együtt akkor az antihisztaminikumok szájon át történö alkalmazása javasolt. Azelastine, cetirizine és loratadine használható naponta a szénanátha idöszakban. A gyors hatásuk miatt javasolható abban az esetben is ha a betegnek csak esetenként vannak panaszai. Javasoljuk a tablettákat 1-2 órával az allergén (pollen) behatás elött bevenni, pl reggel felkelés után. Az orrcsepp és orrspray egy negyedórával elötte használható. Utólag alkalmazott antihisztaminikum kevésbé hatásos.

Másodsorban választandó gyógyszerek:
Viszketö orr, tüsszögés és orrfolyás esetén:
Kromoglicinsav: megakadályozza a masztociták szétesését és a hisztamin és más mediátorok felszabadulását a sejtekböl. Ez a gyógyszer megelözésre alkalmas és bármelyik életkorban alkalmazható. Megakadályozza mind a korai mind a késöi allergiás reakciót. Alig hat a heveny tünetekre és ugyanúgy mint az antihisztaminikumok nem hat az orrdugulásban. Jóval az allergénnel (pollennel) történö találkozás elött el kell kezdeni a használatát és amíg az allergének jelen vannak használni kell. A védelemnek folyamatosnak kell lennie és ezért naponta 4-6 alaklommal kell az orrsprayt használni.
Szénanátha esetén (= évszaktól függö allergiás rhinitisz) ugyanolyan hatásos mint az antihisztaminikumok. Azonnal hat, ha az allergiaszezon kezdete elött elkezdjük a használatát majd az egész szezonban végig kell használni. Ha a szezon kezdete után kezdjük el használni akkor a hatás csak 1-3 hét múlva jlentkezik és a hatás 3-6 hét múlva maximális.
Nem szezonfüggö allergiás rhinitiszben a tüneteket 20-30%-kal csökkenthetök. Itt is a hatás 1-3 hét múlva jelentkezik és a hatás 3-6 hét múlva maximális. Ebben az idöszakban dekongesztáns orrcseppek illetve orrspray használata szükséges lehet. A megfelelö hatás elérése érdekében szükséges, hogy a kromoglicinsavat az orr egész nyákahártyájára felvigyük ezért az orrspray elönyben részesül az orrcsppel szemben. Tanácsoljuk, hogy lélegezzen a beteg az orron keresztül a spray bevitele alatt, ezzel is a kromoglicinsav jobb eloszlását segíthetjük elö. Orrdugulás esetén elöször javasolt egy dekongesztáns orrcsepp vagy spray használata. A hatás 3-4 órán keresztül tart. Kromoglicinsav orrspray mellett szemcsepp formájában is kapható. Ha az antihisztaminikumok nem eléggé hatásosak a szempanaszokkal együttjáró szénanátha esetén akkor kromoglicinsav szemcsepp javasolható.
Terhesség és szoptatás alatt javasolható a kromoglicinsav.

Orrdugulás esetén:
Javasolhatunk dekongesztáns orrcseppet vagy orrsprayt mint például xylometazolin vagy oxymetazolin. Kizárólag rövid ideig alkalmazhatók (maximum 5 nap) és a lehetö legritkábban alkalmazzuk, pl. csak esténként, hogy az alvást megkönnyítsük. ha 5 napnál hosszabb ideig alkalmazzák akkor az orrnyálkahártya megduzzad és éppen ez okoz orrdugulást. ez rebound congestio-nak hívjuk.
A megduzzadt nyálkahártyák következtében ellépö fejfájás esetén ideiglenesen javasolhatjuk, ha e mellett kromoglicinsav vagy antihisztaminikumot is el kezdünk alkalmazni.

Receptköteles gyógyszerek

Antihisztaminikumok: azelastine szemcsepp, levocabastine orrspray vagy szemcsepp helyi kezelésre. Hatásuk megegyezik a fent említett antihisztaminokkal, a betegek általában jól viselik és szisztémás mellékhatások nem várhatóak.
Corticosteroidok: helyileg az orrban (beclometasone, budesonide, fluticason és mometason) alkalmazhatóak, ha antihisztaminikum és kromoglicinsav nem eléggé hatásosak. Középsúlyos és súlyos allergiás rhinitiszben hatásosabbak mint az antihisztaminikumok és a kromoglicinsav. Mellékhatásaik: az orrnyákahártya irritációaja és tússzögéses roham közvetlenül az alkalmazás után.

Allergiás rhinitiszben

Elsösorban választandó gyógyszerek:
Azelastine (csak akkor, ha nincsenek szempanaszok)
Ne használjuk : azelastinra való túlérzékenység esetén
Adagolás nazálisan : felnöttek és gyermekek 6 éves kortól: 10mg/ml orrspray 2-szer naponta egy adag mindegyik orrlyukba
A hatás kezdete/tartama : heveny tünetek esetén 15 percen belül és 12 órán át tart.
Terhesség/szoptatás : ne javasoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : égetö csípö érzés az orrban és keserü íz a szájban közvetlenül az alkalmazás után

Cetirizine
Adagolás orálisan : felnöttek : 1-szer naponta estenként 10 mg
gyermekek 6 éves kortól : 5 mg 2-szer naponta
gyermekek 2-6 éves : 2,5 mg 2-szer naponta
vese- és májelégtelenségben a dózis felezése tanácsos
A hatás kezdete/tartama : a hatás néhány órán belül jelentkezik és 24 órán át tart.
Terhesség/szoptatás : ne javasoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : álmosság, fejfájás, szájszárazság és szédülés. Általában enyhe és hamar elmúlik.

Loratadine
Ne használjuk : súlyos májelégtelenségben
Adagolás nazálisan : felnöttek és gyermekek 12 éves kortól: 10mg 1-szer naponta lehetöleg evés elött
Gyermekek 2-12 éves:
30 kg alatt : 5 mg 1-szer naponta
30 kg felett : 10 mg 1-szer naponta
A hatás kezdete/tartama : a hatás néhány órán belül jelentkezik és 24 órán át tart.
Terhesség/szoptatás : ne javasoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : ritkán hányinger, gyomorfájdalom, fejfájás, fáradtság, étvágynövekedés és börkiütés

Másodsorban választandó gyógyszerek:
Kromoglicinsav
Ne használjuk : benzalkóniumklorid allergia esetén, lágy kontaktlencsék esetén a szemcsepp ellenjavallt.
Adagolás nazálisan :
felnöttek és gyermekek : 20 mg/ml orrspray, 1 adag mindegyik orrlyukba 3-4 óránként, 40 mg/ml 1 adag mindegyik orrlyukba 6-8 óránként.
szembe : 20 mg/ml szemcsepp 1-2 csepp mindegyik szembe 4-6-szor naponta.
A hatás kezdete/tartama : a hatás 3-4 órán keresztül. Szénanátha esetén (= évszaktól függö allergiás rhinitisz) azonnal hat, ha az allergiaszezon kezdete elött elkezdjük a használatát majd az egész szezonban végig kell használni. Ha a szezon kezdete után kezdjük el használni akkor a hatá csak 1-3 hét múlva jlentkezik és a hatás 3-6 hét múlva maximális.
Nem szezonfüggö allergiás rhinitiszben a hatás 1-3 hét múlva jelentkezik és a hatás 3-6 hét múlva maximális.
Megfelelö hatás fenntartása érdekében állandóan használni kell
Terhesség/szoptatás : nyugodtan használható
Mellékhatások : enyhe, múló csípö érzés az orrnyálkahártyán közvetlenül az alkalmazás után

Orrdugulás esetén

Elsösorban választandó gyógyszerek
Xylometazolin
Ne használjuk : xylometazolin vagy más orrspray vagy orrcsep túlérzékenység esetén
Adagolás nazálisan :
felnöttek és gyermekek 6 éves kortól:
1 mg/ml orrcsepp 2-3-csepp mindegyik orrlyukba 1-3-szor naponta maximum 6-szor naponta
1 mg/ml orrspray 1 adag mindegyik orrlyukba 1-3-szor naponta maximum 6-szor naponta
2-6 éves gyermekek :
0,5 mg/ml orrcsepp 1-2-csepp mindegyik orrlyukba 1-2-szor naponta maximum 3-szor naponta
0,5 mg/ml orrspray 1 adag mindegyik orrlyukba 1-2-szor naponta maximum 3-szor naponta
A hatás kezdete/tartama : a hatás néhány percen belül jelentkezik és 6-8 órán át tart.
Terhesség/szoptatás : nyugodtan használható
Mellékhatások : múló égetö érzés. csípö érzés, száraz nyálkahártya érzés az orrban, tüsszögés. Ritkán szisztémás hatások mint szapora szívverés. Hosszantartó vagy gyakori használata hozzászokáshoz vezet és krónikus orrduguláshoz vezethet.

Oxymetazolin
Ne használjuk : oxymetazolin vagy más orrspray vagy orrcsep túlérzékenység esetén
Adagolás nazálisan :
felnöttek és gyermekek 6 éves kortól:
0,5 mg/ml orrcsepp 2-3-csepp mindegyik orrlyukba 1-3-szor naponta maximum 6-szor naponta
0,5 mg/ml orrspray 1-2 adag mindegyik orrlyukba 1-3-szor naponta maximum 6-szor naponta
2-6 éves gyermekek :
0,25 mg/ml orrcsepp 1 csepp mindegyik orrlyukba 2-3-szor naponta maximum 6-szor naponta
Ne használjuk 5 napnál hosszabb ideig egyfolytában
A hatás kezdete/tartama : a hatás néhány percen belül jelentkezik és 6-8 órán át tart.
Terhesség/szoptatás : ne javasoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : múló égetö érzés. csípö érzés, száraz nyálkahártya érzés az orrban, tüsszögés. Ritkán szisztémás hatások mint szapora szívverés. Hosszantartó vagy gyakori használata hozzászokáshoz vezet és krónikus orrduguláshoz vezethet.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2014. szeptember 06., szombat 15:24

Részletesen a székrekedésröl

Betegtájékoztató: Székrekedés

Kinek a részére lesz a tanács illetve a gyógyszer?

Hogy mit tanácsoljunk székrekedés esetén meghatározza az, hogy kinek lesz a tanács. Egy hosszabb ideje székrekedéssel küzdö gyermeket a háziorvoshoz kell küldeni. Néhány esetben nem adhatunk gyermeknek hashajtót öngyógyszerelés céljából.
Terhesség alatt sokszor jelentkeznek szorulásos tünetek. Nem mindegyik hashajtó alkalmazható terhességben.Olyan hashajtó amelyik a beleket irritálja az anyaméhet is irrtálhatja ezért ezeknek a hashajtóknak a használata ellenjavallt terhességben.
Idös korban a székrekedés egy gyakran jelentkezö panasz. Idös emberek kevesebbet mozognak, a fogazatuk hiányos vagy müfogsoruk van és ezért a rostokban gazdag ételeket nehezebben tudják megrágni, kevés folyadékot fogyasztanak (gyakran vízhajtót szednek), kevesebbet esznek és sokszor olyan gyógyszereket szednek amelyek mellékhatásként székrekedést okoznak.

Mióta állnak fenn a székrekedéses panaszok?

A székrekedés gyakran fokozatosan súlyosbodik. Sokszor hetekig, hónapokig is vár a beteg amíg segítségért fordul. Nem feltétlenül szükséges, hogy az embernek minden nap legyen széklete. 2 napig nem jelentkezö széklet esetén nincsen szükség hashajtóra.
Fontos azonban, hogy a székelés menetében jeletnkezö változásokra odafigyeljünk. Föleg a súlyosbodó és nem múló változások jelentösek. Egy két hete meglévö változás esetén javasolt háziorvoshoz menni.
A kemény széklet mellett felléphet aranyér vagy fisszúra (repedés az ánuszban) is. Ettöl a székelés kifejezetten fájdalmas lehet. Nagy az esélye, hogy a beteg tudatosan, vagy tudat alatt a a székelési inger ellenére a székletürítést visszatartja a fájdalomtól való félelmében. Ettöl a széklet még szárazabb és keményebb lesz ami a székletürítést tovább nehezíti.

Próbált már valamit a székrekedés ellen?

Gyakran a rostokban szegény táplálkozás az oka a székrekedésnek. Kérdezzen rá, hogy a beteg elegendö rostos táplálékot fogyaszt-e. Mint például teljes kiörlésü lisztböl sütött kenyér és péksütemény, friss zöldség és gyümölcs. Legalább néhány napig kell rostokban gazdag táplálékot fogyasztani ahhoz, hogy eredménye legyen. Továbbá kérdezzen rá, hogy a beteg rendszeresen mozog-e és hogy elegendö folyadékot fogyaszt-e.
Azt a beteget aki már néhány napja hashajtót használ eredmény nélkül a háziorvoshoz kell küldeni.
Ha a beteg az alábbiakban felsoroltakat már mind kipróbálta illetve alkalmazta eredmény nélkül akkor a beteget a háziorvoshoz kell küldeni.

Milyen más gyógyszereket szed a tanácsot kérö?

Számolnunk kell azzal a lehetöséggel, hogy a beteg aki székrekedésre szeretne gyógyszert venni vagy tanácsot kérni más gyógyszereket is szed. Ezek a gyógyszerek kölcsönhatásba léphetnek egy nem vényköteles gyógyszerrel is.
Számos gyógyszer szorulást okozhat mellékhatásként.

Tünetek

A megszokottnál ritkább székletürítés a hasban és/vagy az ánuszban jelentkezö fájdalommal vagy a nélkül.
A székrekedés együtt járhat hasi fájdalommal, puffadással és néha hányinger. Ritka esetben a székrekedés olyan súlyos, hogy a beleket teljesen elzárja (bélelzáródás vagy ileus). Az elzáródás görcsös fájdlommal jelentkezik és puffadt hassal és hányással jár (a hányadék béltartalmat is tartalmazhat, sárgás-zöld színü és széklet szagú). Ilyen tünetek megjelenésekor bélelzáródásra gyanakodhatunk és azonnali orvosi beavatkozást igényel, a beteget azonnal orvoshoz kell küldeni.
Az ánuszban levö repedések valamint a nem visszanyomható aranyér székelés esetén különösen nagy fájdalommal járhat.

Kemény, száraz széklet
A széklet szinde minden esetben kemény és száraz, kivéve a paradoxális hasmenés esetén ami szintén a székrekedés egy formája. Ebben az esetben a kemény széklet megakadt a vastagbélben, de mellette folyékony béltartalom átjuthat ami hasmenéses, folyékony széklet formájában jelentkezik.

Ingerrel vagy inger nélkül nem sikerül székletet üríteni
A széklet lehet annyira kemény és olyan vastag, hogy lezárja a vastagbelet és ilyenkor nagyon nehéz a székletürítés. De ilyenkor jelentkezhet székelési inger. A paradoxális hasmenés esetén nem jelentkezik székelési inger.

Véres széklet
Székrekedés esetén megjelenhet vér a székletben. Ez legtöbbször aranyérr vagy az ánusz berepedésére (=fisszúra) utal. A vér a WC papíron látható. Az élénkpiros vér ilyenkor a széklet tetején jelentkezik (nem keveredik a széklettel) vagy cseppek formájában a WC-ben. Néha a fájdalom a székelés alatt jelentkezik. Ha a székrekedés annak következtében keletkezett, hogy a beteg aranyér vagy anális fisszúra miatt a székletet visszatartotta akkor a beteget orvoshoz kell küldeni.
Ha a vér a széklettel keveredik és ettöl a széklet sötét színü akkor is orvoshoz kell küldeni a beteget, ez egy krónikus bélgyulladásra vagy bélrákra utalhat.

Mikor küldjük a beteget orvoshoz?

Gyermekek
Székrekedéses gyermeket amelyiknél a székrekedéses tünetek nem javulnak táplálkozási tanácsok vagy hashajtó szörp hatására.

Felnöttek
- Ha a székelési rend megváltozik annak ellenére, hogy a táplálkozási vagy más körülmények változatlanok.
- Görcsös fájdalommal, hányással és puffadással járó székrekedéses panaszok esetén
- Ha a széklettek kevert vért jelenik meg a székletben
- Ha az alsónemüben vagy a pelenkában gyakran barna elszínezödés jelenik meg vagy kisebb mennyiségü, híg, vízszerü széklet (paradoxális hasmenés)
- Székrekedést mellékhatásként okozó gyógyszerek szedése esetén
- Ha a beteg néhány napja eredmény nékül hashajtót használ
- Olyan székrekedés esetén amelyik azért jött létre mert a beteg aranyér vagy anális fisszúra miatt a székletét visszatartja

Tanács

- Ha a székrekedésnek nincsen más szervi oka akkor a táplálkozási tanácsok ( rostokban gazdag étel, elegendö folyadékbevitel) és elegendö mzogás néhány napon belül javíthat az állapoton. Kórülbelül 2 hétig tart amíg a székrekedés ilyen módon megoldódik.
- Heveny székrekdés esetén (néhány napig nincsen széklet) és fájdalmas székelés miatt kialakuló székrekedés esetén tanácsoljunk egy hashajtó használatát néhány napon keresztül.
- Csak azok a hashajtók amelyek a széklet mennyiségét növelik meg a belekben javasolhatóak hosszabb ideig tartó használatra de itt is fontos tudni, hogy az életmód és táplálkozási szokásokon történö változtatás szükséges egy normális székelési ritmus kialakulásához. Ezért ezek a szereket sm tanácsos hosszabb ideig öngyógyszerelésre használni.
- Azt a beteget amelyik náhány nap után a hashajtókra nem reagál orvoshoz kell küldeni.

Legfontosabb tanács a táplálkozási szokások és az életmód változtatás, hogy a belek mozgását elösegítsük és a széklet megfelelö képlékennyé váljon. Fontos a rostokban gazdag ételek fogyasztása. Néhány jótanács: fehérkenyér és péksütemény helyett fogyasszon teljes kiörlésü lisztböl készült kenyeret és péksüteményt, fehér rizs helyett barna rizs fogyasztása javasolt, az étel tartalmazzon elegendö zöldséget, gyömölcsöt, hüvelyeseket (borsó, bab).
Ha ez nem segítene javasolhatjuk, hogy keverjen (nem tisztított) korpát az ételhez vagy egy rostokban gazdag gyülölcsital fogyasztását. A korpát beletehetjük például joghurtba (3-szor naponta 1 evökanállal, ha a széklet túl híggá válik akkor 1 vagy 2 evökanállal). Tanácsolja a betegnek, hogy e mellé minden alkalommal igyon meg egy pohár vizet. Ezt a javasolt 6-8 pohár víz mellé. Szárított szilva és hashajtó szörp is javasolható.
A rostokban gazdag ételek az elején puffadást és gázképzödést okozhatnak. Javasolja ezért, hogy a változtatásokat fokozatosan vezesse be. Különösen fontos a reggeli, ez indítja be ugyanis a bélmozgásokat.
Az étrendre vonatkozó tanácsok mellett az elegendö folyadék fogyasztása is nagyon fontos a normális székelési ritmus kialakulásához. Javasoljon naponta minimum 1,5-2 liter folyadék fogyasztását (6-8 pohár).
Továbbá elegendö testmozgás, például sétálás, biciglizés vagy sportolás is elösegíti a székletürítést.
Fontos, hogy székletét ne tartsa vissza. Azonnal menjen a wc-re, ha érzi a székelési ingert és nyugodtan, ne siessen a székletürítéssel. Inger nélkül túl sokáig a wc-n ülni nem tanácsos. Ebben az esetben ellazulnak a gátizmok és ez egyik oka az aranyér kialakulásának.
Gyermekek esetén ugyanezek a tanácsok érvényesek. A rostokban gazdag étrend mellet az elegendö mozgás

Javasolt gyógyszerek

Recept nélkül kapható gyógyszerek

Hatás szerint megkülönböztetünk:
- a széklet mennyiségét megnövelö szerek: Psyllium (HUSK), Sterculiagumi, korpa;
- a bélefalat ingerlö gyógyszerek : bisacodyl
- emollensenek : nátrium-dokuzát, nátriumlaurilsulfát
- ozmotikus hashajtók : laktulóz, szorbitol, magnéziumszulfát, magnéziumoxid, nátriumszulfát

Általánosan érvényes, hogy ismeretlen okból fennálló szorulás esetén mindig alkalmazhatunk egy klizmát vagy végbélkúpot. Szájon át alkalmazható hashajtók veszélyesek lehetnek súlyos székrekedéses panaszok esetén.
Heveny székrekedés esetén (nincsen széklet néhány napon keresztül) laktulóz az elsö választandó gyógyszer és bisacodyl a második választandó gyógyszer.
Laktulóz a bélben élö baktériumok által tejsavra és esetsavra bomlik. Ezek az anyagok folyadékot kötnek meg a belekben. Ettöl megnövekszik a béltartalom mennyisége ami megnöveli a vastagbél perisztaltikáját és a széklet puhább/képlékenyebb lesz. A hatás csak pár nap után lép fel.
A laktulóz terhesség és szoptatás esetén is elsö választandó gyógyszer székrekedés esetén, mivel majdnem mellékhatásmentes és jól dokumentált gyógyszer, sok tapasztalattal rendelkezünk az alkalmazásával kapcsolatban terhesség és szoptatás alatt, valamint terhesség alatt hosszan tartó alkalmazásra van szükség.
Idös embereknél az idült székrekedést a csökkent étvágy, csökkent szomjúságérzés és a kevesebb mozgás okozza. A panaszokat gyógyszerek is okozhatják. Idöseknél is a laktulóz az elsö választandó gyógyszer székrekedés esetén a széles alkalmazási területe és a miatt, és hogy majdnem mellékhatásoktól mentes.

A bisacodyl ingerli a bélfalat aminek a víz felszívódására és a sók kiválasztására van hatása. Ettöl megnö a belekben a folyadék mennyisége ami a belek perisztaltikáját megnöveli. A bisacodylnak is, mind minden bélfalat ingerlö hashajtónak görcsös hasi fájdalmak lehet a mellékhatása. Szájon át, reggel éhgyomorra bevéve 5 órán belül hat, este bevéve 10-12 órán belül.
3 napnál hosszabb ideig folyamatosan nem szabad szedni mert az a belek ellustulásához vezethet. Nagy az esélye ebben az esetben, hogy ha a beteg leáll a gyógyszer szedésével ismét visszatér a székrekedés és ez egy önmagát rontó folyamathoz vezethet. Krónikus szedés utáni leállás intenzív orvosi ellenörzés és segítség mellet lehet.
Fájdalommal járó székrekedés esetén a széklet beszorul a vastagbélbe és a székletürítés nem lehetséges. Ebben az esetben egy a szájon át adható hashajtót nem szabad adni mert ez a helyzetet csak súlyosbíthatja. A gyomor-, bélrendszerben levö nyomás csak tovább nö, de a bél elzáródása nem oldódik. A végbélen keresztül adható végbélkúp vagy klizma javasolt. Bisacodyl végbélkúp, nátriumlaurylszulfát klizma szorbitollal és nátriumdokuzát klizma az elsö választandó gyógyszerek.
A nátriumdokuzát és nátriumlaurylszulfoacetát emollensek csökkentik a felületi feszültséget a széklet felületén amitöl a széklet felpuhul és puha is marad. A nátriumlaurylszulfát klizma szorbitollal és nátriumdokuzát klizma a nagyobb volumenük miatt második választandó gyógyszerek fájdalommal járó székrekedésben. E mellet a fájdalommal járó székrekedésben a táplálkozási tanaçsok, elegendö folyadékbevitel és mozgás is nagyon fontos a székelés elöségítésére.
Ha az étrendi tanaçsok betartása ellenére a székrekedés visszatér akkor krónikus székrekedésröl van szó. Ez föleg idösebb embereknél lép fel akik kevesebbet mozognak és kevesebb folyadékot fogyasztanak. Ebben az esetben a psyllium, a sterculiagumi és a korpa az elsö választandó szerek.
A széklet mennyiségét megnövelö gyógyszerek úgy hatnak, hogy vízet kötnek meg és megduzzadnak a belekben. A megnövekedett béltartalom stimulálja a belek perisztaltikáját. A hashajtó hatás legtöbbször 1 napon belül fellép, de néha csak pár nap után ezért kevésbé alkalmasak heveny hashajtás céljára. Ezek a szerek hasonlítanak legjobban az élettani müködéshez amelyik a székletürítést szabályozza. Föleg akkor alkalmasak, ha a beteg a napi rostszükségletét a táplálékból nem tudja vagy akarja fedezni.
Fontos, hogy ezeker a szereke elegendö mennyiségü folyadékkal (15,-2 liter) vegyük be. A székletmennyiséget megnövelö szerek általában por formájúak amelyeket egy pohár vízben vagy gyümölcslében kell bevenni és az elkészítés után azonnal meg kell inni. Vannak olyan termékek amelyeket az ételbe lehet keverni de az elegendö folyadék fogyasztása ebben az esetben is elengedhetetlen. Ha nem elegendö folyadékkal vesszi be a beteg akkor az a széklet beszáradásához és ez egy teljes bélelzáródáshoz vezethet föleg olyan betegeknél akiknél a bélperisztaltika nem jól müködik például hashajtó hosszantartó helytelen használata vagy székrekedést okozó gyógyszer, pl morfin, krónikus alkalmazása következtében.

Receptköteles gyógyszerek

IBS esetén farmakoterápiának nincsen sok haszna. Székrekedés esetén vagy ha a székrekedés hasmenéssel váltakozik lehet székletmennyiséget megnövelö hashajtó felírása. Ha föleg hasmenéssel jár akkor loperamid adható. Ha föleg görcsök vannak akkor egy spazmolitikum adható, de ennek a hatása nem bizonyított.

Nem javasolt gyógyszerek

Antracénderivátumok kedvelt szerek a betegek között, sokan használják mert az emberek föleg természetes eredetü hashajtókat szeretnének a feltételezett biztonságosságuk miatt. Az antracénderivátumok mint az aloe-, rhamnus-, rheum-, és szennatermékek esetén azonban ez egyáltalán nem igaz. Súlyos bélgörcsöket okozhatnak. Mindenképpen kerülendö például szennaleveleket tea formájában elkészíteni. Ilyenkor szennigrin szabadul fel amelyik súlyos bélgörcsöket okozhat. Az antracénderivátumok hosszantartó használat esetén csökkentik a belek érzékenységét és károsítja a belek idegrendszerét aminek következtében a belek nem reagálnak a normális ingerekre.
Ricinusolajat kizárólag a belek teljes tisztítására használják például egy operáció vagy vizsgálat elött. Közönséges hashajtásra nem alkalmas, oxidálódik a szájban amitöl az íze nagyon rossz és hasi görcsöket okozhat.
Kenöanyagok mint a parafinolaj és a parafinemulzió nem ajánlottak mert tüdögyulladást okozhatnak akkor ha a beteg félrenyel és a parafinolaj vagy emulzió a légcsöbe jut. A parafinolaj vagy emulzió kifolyhat a végbélböl ami viszketést és az alsónemü elszennyezödését okzohatja. Parafinemulzió bevétel valamivel kellemesebb mint a parafinolajé. Hosszantartó szedése nem javasolt mert zsírban oldódó vitaminok felszívódását akadályozhatja.
Glicerineskúp öngyógyszerelésre azért nem alkalmas mert bevitel után fájdalmas és izgató hatásuk van.
Gyermekeknek ne adjunk hashajtókat öngyógyszerelésre!

Heveny székrekedés (pár napig nincsen széklet)

ELSÖ VÁLASZTANDÓ SZER

Laktulóz
Folyadékot köt meg ami serkenti a bélperisztaltikát. Ezen kívül ingerli a bélfalat.
Ne használjuk: hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás)
Adagolás szájon keresztül : felnötteknek:
- szirup: 15-30 ml egy adagban reggeli közben
- granulátum: 12-24 gram granulátum vízben feloldva és egy adagban meginni reggeli közben
A hatás kezdete/tartama : 24-48 órán belül
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatások : gázképzödés, szelek

MÁSODIK VÁLASZTANDÓ SZER

Bisacodyl (szájon át)
Ingerli a bélfalat és ez befolyásolja a víz felszívódását és a sók kiválasztását. Ez elönyös a belekbel levö folyadék mennyiségére és a belek perisztaltikájára.
Ne használjuk : hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás)
Adagolás szájon keresztül : felnötteknek:
1-2 tabletta/drazsé az 5 mg-os tablettából/drazséból. Rágás nélkül bevenni.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatása 5 órán belül kezdödik ha reggel éhgyomorra veszik be. 10-12 órán belül ha este veszik be.
Terhesség/szoptatás : Nem javasolt öngyógyszerelésre
Mellékhatások : ritkán enyhe hasi görcsök, hasmenés

Bisacodyl ( rektálisan)
Ingerli a bélfalat és ez befolyásolja a víz felszívódását és a sók kiválasztását. Ez elönyös a belekbel levö folyadék mennyiségére és a belek perisztaltikájára.
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés.
Adagolás rektálisan : felnötteknek:
1végbélkúp a 10 mg-os végbélkúpból.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatása 15-60 percen belül jelentkezik.
Terhesség/szoptatás : Nem javasolt öngyógyszerelésre
Mellékhatások : ritkán helyi irritáció, ritkán enyhe hasi görcsök, hasmenés

Fájdalmas székrekedés esetén

ELSÖ VÁLASZTANDÓ SZER

Bisacodyl ( rektálisan)
Ingerli a bélfalat és ez befolyásolja a víz felszívódását és a sók kiválasztását. Ez elönyös a belekbel levö folyadék mennyiségére és a belek perisztaltikájára.
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés.
Adagolás rektálisan : felnötteknek:
1végbélkúp a 10 mg-os végbélkúpból.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatása 15-60 percen belül jelentkezik.
Terhesség/szoptatás : Nem javasolt öngyógyszerelésre
Mellékhatások : ritkán helyi irritáció, ritkán enyhe hasi görcsök, hasmenés

Nátriumdokuzát klizma
Felpuhítja a székletet a felületi feszültség csökkentésével
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés.
Adagolás rektálisan : felnötteknek:
1 db 10 grammos klizma amiben 12 mg/g nátriumdokuzát van. A hatás elmaradása esetén még ugyanazon a napon vagy a következö napon megismételhetö.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 5-20 percen belül lép fel
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatás : enyhe helyi irritáció

Nátriumlaurylszulfát szorbitollal
Felpuhítja a székletet a felületi feszültség csökkentésével
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés.
Adagolás rektálisan : felnötteknek:
1 db 5 ml-es klizma amiben 9 mg nátriumlaurylsulfáttal és 625 mg szorbitollal.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 5-20 percen belül lép fel
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatás : enyhe helyi irritáció

MÁSODIK VÁLASZTANDÓ SZER

Nátriumdokuzát szorbitollal
Felpuhítja a székletet a felületi feszültség csökkentésével
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés.
Adagolás rektálisan : felnötteknek:
1 db 120 ml klizma amiben 1 mg/ml nátriumdokuzát és 250 mg/ml szorbitol van.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 15 percen belül lép fel
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatás : enyhe helyi irritáció

Nátriumfoszfát klizma
Vizet köt meg a belekben amitöl a béltartalom hígabb és a mennyisége nagyobb lesz.
Ne használjuk : hányás vagy ismeretlen eredetü hasi panaszok esetén, hirtelen fellépö hasfájás esetén (vakbélgyulladás, bélelzáródás), proctitis (= a rectum gyulladása), colitis ulcerosa vagy gyomor-, bélvérzés, vesemüködés zavara és nátriumszegény diéta.
Adagolása rektálisan : felnötteknél
1 db 130 ml-es klizma amelyikben 60 mg dinátriumhidrogénfoszfát és 160 mg nátriumdihidrogénfoszfát van mililiterenként.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 15 percen belül lép fel
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatás : enyhe gyomor-, bélgörcsök

Az étrend változtatása ellenére visszatérö székrekedés

ELSÖ VÁLASZTANDÓ SZER

Plantago ovatakészítmény (Útifü)
Keveredik a béltartalommal, vizet vesz fel és puhítja a székletet. A béltartalom mennyiségének növekedésével megnö a bélperisztaltika.
Ne használjuk : Hirtelen fellépö hasi fájdalom esetén ( vakbélgyulladás, bélelzáródás)
Adagolás szájon át ; felnötteknek :
Naponta 1-3-szor 1 mérökanál, 1 méröpohár vagy 1 zacskó tartalmát 1 pohár vízben feloldva azonnal meginni. Ezután még egy pohar vizet inni.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 1 napon belül lép fel és néhány nap után optimális
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatások : kellemetlen érzés a has felsö részén, gázosodás, szelek. Néha allergiás reakciók ( asztma-szerü tünetekkel)

Sterculiagumi
Keveredik a béltartalommal, vizet vesz fel és puhítja a székletet. A béltartalom mennyiségének növekedésével megnö a bélperisztaltika.
Ne használjuk : Hirtelen fellépö hasi fájdalom esetén ( vakbélgyulladás, bélelzáródás). Figyelem! A szer 10 gramonként 2,4 gram sacharint tartalmaz
Adagolás szájon át ; felnötteknek :
Naponta 2-szer 1-2 mérökanál vagy 1 zacskó tartalmát 1 pohár vízben feloldva azonnal meginni. Ezután még egy pohar vizet inni.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 1 napon belül lép fel.
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatások : kellemetlen érzés a has felsö részén

Tisztított korpa
Keveredik a béltartalommal, vizet vesz fel és puhítja a székletet. A béltartalom mennyiségének növekedésével megnö a bélperisztaltika. Körülbelül 3-szor annyi rostot tartalmaz mint a tisztítatlan korpa.
Ne használjuk : Hirtelen fellépö hasi fájdalom esetén ( vakbélgyulladás, bélelzáródás). Glutént tartalmaz, ne használjuk gluténmentes díéta esetén lisztérzékenységben.
Adagolás szájon át ; felnötteknek :
Naponta 2-3-szor 1 mérökanállal az ételhez keverni, például joghurt. Ezután még egy pohar vizet inni.
A hatás kezdete/tartama : a hashajtó hatás 1 napon belül lép fel és néhány nap után optimális
Terhesség/szoptatás : Minden gond nélkül használható
Mellékhatások : átmenetileg puffadás, gázosodás, szelek.

2014. szeptember 06., szombat 15:22

Részletesen az aknéról

Betegtájékoztató : Pattanásos bör

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer?

Akné leggyakrabban 14 és 25 év között fordul elö.
Nagyon ritkán fordul elö csecsemöknél és kisgyermekeknél. Ha ebben az életkorban elöfordul akkor a beteget orvoshoz kell küldeni, androgén hormon termelö daganat lehet a háttérben.
Abban az esetben is orvoshoz kell küldeni a neteget, ha az akné csak felnött korban jelentkezik elöször. Ilyenkor egy daganat mellett gondolni kell esetleges gyógyszermellékhatásokra.

Mióta állnak fenn a panaszok/tünetek?

Az akné egy idült betegség ami évekig eltarthat.

Próbált már valamit a akné ellen?

Sok kozmetikum és recept nélkül kapható termék van forgalomban akné ellen amelyeknek egy részénél a hatás nem bizonyított. Legtöbbször keratolytikumot tartalmaznak alacsony koncentrációban és/vagy fertötlenítöszert. Ha a hasznos tanácsok követése pl. benzoylperoxid használata a higiéniás elöírások betartásával 3 hónap múlva sem hozott javulást akkor a beteget orvoshoz kell küldeni

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

A következö gyógyszerek súlyosbítják az aknét vagy aknét okozhatnak a felsö börréteg elszarusodásának elösegítésével. Vannak olyan tényezök amelyek az egyik betegnél az akné javulását másnál pedig az akné súlyosbodását idézik elö, például fogamzásgátlás vagy terhesség.
Anabolikus szteroidok illegálisan beszerezhetök sportiskolákban vagy interneten keresztül.

Tünetek

Komedók vagy miteszerek
Az elszarusodott felsö hámréteg és faggyú keverékéböl álló csomócska. Ha a pórus zárva van akkor a miteszer fehér, ha a pórus nyitva van akkor a komedo pigmenttöl feketére színezödött. A komedók a legfontosabb ismertetöjelei az aknénak. Miteszerek jelenléte nélkül nem beszélhetünk aknéról.

Pattanások
A pattanások vörös kiemelkedések a börön. Lehetnek egyenletesen vörösek vagy lehet egy fehér gennyes pont a tetején ami bakteriális felülfertözödésre utal. Pattanások esetén a gyulladás a bör legfelsö rétegében van.

Ciszták
A ciszták a börben mélyebben fekvö gyulladás. Mint nagy pattanás láthatók a felszínen. Bör alatti faggyúfelhalmozódást levált hámsejtekkel keveredve a szötüszöben faggyúcisztának hívjuk. Nem reped meg vagy gyullad be. Egy lapos és elasztikus megvastagodás a bör alattaminek az átméröje 2,5 cm is lehet, vagy nagyobb, de nem fájdalmas.

Az akné súlyosságát tekintve az akné 3 formáját különböztetjük meg:
Enyhe : miteszerek és néhány pattanás
Középsúlyos : miteszerek, több pattanás és enyhe hegesedés
Súlyos : miteszerek és pattanások mellett ciszták és jelentös hegesedés is jelen van.

Mikor küldjük a beteget az orvoshoz?

Az akné súlyos formájában ami a bör gyulladásával jár, helyi kezelés ebben az esetben nem elegendö.
Ha 3 hónapon keresztül tartó öngyógyítás nem hozott javulást.
Csecsemök és 10 évnél fiatalabb gyermekek esetén
Ha egy felnött nönél hirtelen súlyos akné alakul ki. Hirtelen kialakuló súlyos akné egy felnött nönél hormontermelö daganat tünete lehet.
Ha az akné lázzal és izületi panaszokkal jár együtt. Ezek a nagyon ritka acne fluminans tünetei lehetnek ami orális corticosteroid kezelést igényel.
Ha csak pattanások vannak jelen miteszerek nélkül. Miteszerek az akné jellegzetes tünetei. Ha ezek nincsenek jelen, csak pattanások akkor elképzelhetö, hogy rosacearól van szó, vagy egy gyógyszerek által kiváltott allergiás reakcióról. Rosacea föleg középkorúaknál jelentkezik, kizárólag az arcon vörösség, pattanások jelennek meg, de miteszerek nélkül.
Ha az akné valószínüleg gyógyszer mellékhatásaként lépett fel.
Ha egy nö akinek aknés problémái vannak és e mellett fogamzásgátlót is szeretne szedni.

Kezelés

Az akné hosszadalmas, türelmes és következetes kezelést igényel. Felvilágosítás és a beteg motiválása a cél elérése érdekében elengedhetetlen. A kezelés elején ugyanis átmentileg rosszabodhat az akné. A javulás hetek esetleg hónapok múlva jelentkezik. Javasoljuk a kezelést minimum 3 hónapon keresztül folytatni és csak azután lehet az eredményt megítélni.

Tanácsok akné setén

Gyözze meg a beteget'a következö tévhitek ellekezöjéröl: akné nem alakul ki bizonyos ételektöl, ha valaki ritkán mosakodik vagy sexuális szokásoktól.
Derítse ki, hogy milyen okokra vezethetö vissza az akné kialakulása : pl. zsíros vagy olajos kozmetikumok, gyógyszerek, mint pl. a fogamzásgátló. Tanácsolja az ilyen kozmetikumok mellözését és a fogamzásgátlóval kapcsolatban tanácsolja, hogy a beteg keresse fel orvosát.
A bört rendszeresen kell tisztítani, de ne többször mint 2x naponta. Ne használjon túl meleg vízet és használjon pH semleges mosdószert. Chloorhexidintartalmú tisztítószereket használhatunk ha pattanások is jelen vannak. Javasoljunk vízalapú kozmetikumokat.
Fekete, nyitott komedók és érett pattanások fellazítás után óvatosan eltávolíthatók. Fehér, zárt komedókat és nagy pattanásokat nem szabad kinyomni. Ha nem megfelelöen történik a pattanás vagy komedo kinyomása akkor a tartalmát befelé nyomhatjuk és a gyulladás még nagyobb lesz.
A napfény csökkenti a gyulladást és javítja az aknét, de a nedves melegnek nincsen pozitív hatása az aknéra. A szolárium jótékony hatása az aknéra kétséges. Túlzott napfény és szolárium megnöveli a börrák kialakulásának veszélyét és ezért ne tanácsoljuk.
Javasolhatunk egy kezelést a kozmetikusnál
Recept nélkül kapható akné elleni gyógyszert javasoljuk minimum 3 hónapon keresztül használni. A szert az egész arcra fel kell vinni és más heleykre is ahol az akné elöfordul és nem csak a pattanásokra vagy a miteszerekre. Figyelmeztesse a beteget, hogy ne várjon túl gyors eredményt. Benzoylperoxydot például 6 héten keresztül kell használni amíg valamilyen eredmény jelentkezik és csak 3 hónap múlva lehet biztosat mondani a kezelés eredményéröl.
Javasolt gyógyszerek
Recept nélkül kapható gyógyszerek

A keratolytikumok benzoylperoxid és salicylsav feloldják a bör felsö hámrétegét és ezért hatásosak aknéban. A bör megtisztítása után vigyük fel az egész arcra vagy más testrészre ahol az akné jelen van, és ne csak a pattanásokra. Az elsö napokon vörösödés és irritáció léphet fel. A beteget figyelmeztetnünk kell erre mert különben esetleg túl korán abbahagyja a kezelést. Hogy az irritáció esélyét csökkenthessük tanácsolhatjuk a kezelést kisebb mennyiségekkel kezdeni vagy esetleg másnaponta használni. Ha a szert jól viseli a beteg akkor néhány nap vagy hét után 2x naponta lehet használni esetleg magasabb koncentrációban kipróbálható. Ha a vörösödés vagy irritáció hetek múlva sem múlik akkor ez ok lehet a szer abbahagyására.
Benzoylperoxyd
Keratolytikus, csökkenti a gyulladásos tüneteket. Ezen kívül bakteriosztatikus a P. acne baktériumra. Használható a túlsúlyban miteszerekböl álló aknéban és a pattanásokkal is járó aknéban is. 1-2% az esély a túlérzékenységi reakcióra. A kezelés elején irritáció léphet fel vörösödés és égetö fájdalom formájában. Nyugodtan használható terhességben és szoptatás alatt. Benzoyl[eroxyd és tretionid kémialag összeférhetetlen. Ha a két szer egymás mellett írja fel az orvos akkor a tretinoin krémet este és a benzoylperoxydot reggelente kell használni. Benzoylperoxyd foltokat hagyhat a ruházaton, fehérít.
Szalicylsav
Hatása keratolytikus. A hatás függ a koncentrációtól és a gyógyszerformától. Nagy felületeken való alkalmazásakor szalicylsav mérgezés léphet fel. Föleg komedók esetén használjuk, a hatása a gyulladásos tünetekre kissebb. Használható terhesség és szoptatás alatt kisebb területeken és ha a bör nem sérült.
Chloorhexidin
Széles spektrumú baktericid hatású szer. A fertötlenítöszerek közé tartozik. A P. acne érzékeny a chloorhexidinre. Felületes börgyulladásokban elönyt élvez a helyileg használható antibiotikumokkal szemben. Chloorhexidinoldat, krém és folyékony szappan van forgalomban. A chloorhexidintartalmú tisztítószerek zsírtalanítják a bört és csökkentik a bórön található baktériumok számát. Használható terhességben és szoptatásban.

Nem javasolt gyógyszerek

Resorcinol enyhén keratolytikus. A hatása nem bebizonyított, Alkalmazása aknéban idejét múlt.
Hexachlorofént mint börfertötlenítöt használták de a toxikus hatása miatt már nem használják.
Kén enyhén keratolytikus. A kén alkalmazása aknéban is idejét múlt.

Elsösorban válsztandó gyógyszer

Benzoylperoxid
Ne használjuk : benzoylperoxydra való túlérzékenység esetén
Adagolás : felnöttek és gyermekek a pubertás kortól : komedo és pattanások esetén : kezdje a kezelést 5%-os géllel, vigye fel a gélt esténként a börre, ne maszírozza be. Néhány nap után vigye fel 2x naponta. Ha 3 hét múlva még mindig nincsen javulás és jól viseli a gélt akkor megpróbálhatja a 10% gélt használni.
Terhesség / szoptatás : használható
Mellékhatások : a bör irritációja, túlérzékeynségi reakciók. Fehéríti a textíliát, ruházatot, ágynemüt és a szemöldököt. Javasolja régi ruházat és ágynemü használatát ami nem baj, ha foltos lesz.

Másodsorban választandó gyógyszerek

Chloorhexidin
Ne használjuk : chloorhexidinre való túlérzékenység esetén
Adagolás : felnöttek és gyermekek a pubertás kortól : pattanások esetén : kétszer naponta mossa meg a bört a 4%-os folyékony szappannal.
Terhesség / szoptatás : használható
Mellékhatások : a bör irritációja

Szalicylsav
Ne használjuk : szalicylsavra való túlérzékenység esetén
Adagolás : felnöttek és gyermekek a pubertás kortól : komedók esetén : 2%-os alkoholos oldatot vagy 5%-os krémet egyszer - kétszer naponta vigye fel a börre.
Terhesség / szoptatás : használható
Mellékhatások : a bör irritációja, nagyobb felületeken alkalmazva szalicylsavmérgezést okozhat. Az oldat alkoholt tartalmaz és gyúlékony.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2014. szeptember 06., szombat 15:14

Részletesen a menstruációs panaszokról

Betegtájékoztató : Menstruációs panaszok

Kinek lesz a tanács vagy gyógyszer?

25 évnél fiatalabb hölgyeknél fellépö fájdalmas menstruáció esetén legtöbbször primer dysmenorrhoearól van szó. Ha a fájdalmas mensturáció a 25. vagy 30. életév után jelentkezik jelentösebb cikluszavarok nélkül akkor secunder dysmenorrhoearól beszélünk. Ebben az esetben legtöbbször valamilyen oka van a fájdalomnak.

IUD (spirál használata) : spirál esetén a menstruációs fájdalom erösödik. A levonorgestrel spirál kivételével a vérzés is erösödhet.
Gyulladás : (pevic inflammatory disease). Ez lehet heveny vagy idült. A heveny gyulladást baktériumok okozzák a petevezetékben, súlyos fájdalommal, lázzal és hüvelyi váladékozással jár együtt. A fájdalom az alhasban keletkezik. Felléphet a menstruációtól függetlenül is és ekkor összetéveszthetö a vakbélgyulladással. Idült gyulladás esetén a fájdalom kevésbé fájdalmas, periódikusan jelentkezhet és erösödhet nemi közösülés esetén.
Myoma : legtöbbször tünetmentes, de okozhat panaszokat is. A vérzés erösödhet és hosszabb ideig is eltarthat valamint a fájdalom is erösödhet.
Endiometriózis : ekkor az endometrium az anyaméhen kívül is megtalálható. A szövetek a méh külsö falára vagy a petevezetékekre is rátapadhat vagy máshol a hasüregben is megtalálható. Az endometriumszövet érzékeny a hormonális változásokra és minden hónapban egy kicsit növekszik, majd leválik és vérzik. Ez fájdalmas lehet azokon a helyeken ahol az endometriumszövet megtalálható.Körülbelül egy héttel a menstruáció elött már elkezdödik a fájdalom és a fájdalom felléphet az alhasban és a deréktájékon is.
Mióta állnak fenn a panaszok/tünetek?

Milyen panaszai vannak a tanácsot kérönek?

A tünetek röviddel a menstruáció elött és alatt lépnek fel vagy kb. 2 héttel a menstruáció elött?
Dysmneorrhoea a menstruáció elött rövid idövel és a menstruáció alatt lép fel. A fájdalom legtöbbször görcsös és a combokba és a derékbe sugárzik ki. Általében már az elsö menstruációtol kezdve rendszeresen fellép a menstruáció alatt, ekkor primer dysmenorrhoearól van szó. A premenstruációs syndróma tünetei egyre erösödnek 2 héttel a menstruáció elött és a menstruáció megindulásával egyre javulnak.

Próbált már valamit a menstruációs panaszok ellen?

Fogamzásgátló használata javíthatja a menstruációs panaszokat.
Amennyiben az alábbiakban felsorolt tanácsok és kezelés ellenére a panaszok a meghatározott idön belül nem javultak vagy esetleg súlyosbodtak akkor a tanácsot kéröt a háziorvoshoz kell küldeni.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Számolnunk kell azzal, hogy a tanaçsot kérö esetleg más vény nélküli vagy vényköteles gyógyszereket szed amelyek kölcsönhatásba léphetnek az öngyógyszerelésre használt gyógyszerekkel.
A pajzsmirigy fokozott vagy csökkent müködése következtében is felléphetnek menstruációs panaszok.
Egy nem jól beállított cukorbetegség esetén a menstruációs ciklus is zavart szenvedhet.
A fogamzásgátlók szabályozzák a ciklust és legtöbbször enyhítik a vérzést és a fájdalmat is.
NSAID'k is okozhatnak menstruációs zavarokat.
A mellékvese betegségek és mellékvesehormonok szedése (corticoszteroidok) is okzohatnak menstruációs zavarokat.
Súlyos fertözések mint tuberculózis vagy Pfeiffer a mnestruáció kimaradásához is vezethetnek.
Ha NAID-t szeretnénk javasolni akkor ez problémát okozhat mivel NSAID'k kölcsönhatásba léphetnek más gyógyszerekkel valamint nem minden betegségben javasolt a szedésük.
NSAID kölcsönhatásba léphet a következö gyógyszerekkel : RAAS-gátlók, Béta-blokkolók, vízhajtók, kumarinok, methotrexát, lítium, corticoszteroid, ciclosporin, acetazolamid, szerotonin reuptake gátlók, trazodon.
Ha egy beteg RAAS-gátlót, vízhajtót vagy béta-blokkolót szed akkor javasoljuk, hogy az NSAID-t csak rövid ideig és a lehetö legalacsonyabb dózisban mivel az NSAID ezeknek a gyógyszereknek a hatását csökkenti. Szívelegynegülésben inkább ne javasoljunk NSAID-t. Ha egy RAAS-gátló és egy vízhajtó együttes szedésekor az NSAID hatására a testsúly rövid idön belül megnö és a beteg nehézlégzésben szenved akkor az a decompenzáció jele lehet és az NSAID szedését azonnal abba kell hagyni.
NSAID megnöveli a vérzés kockázatáta és a gyomornyálkahártyasérüléshez vezethet ami megnöveli a gyomorvérzés kozkázatát. Ezért ne jevasoljuk NSAID hosszan tató szedését olyan betegeknél akik kumarinszármazékot szednek. Tanácsolja a betegnek, hogy ha néha NSAID-t szed akkor azt jelentse a kezelöorvosánál.
Olyan betegek akik methotrexátot vagy lítiumot szednek nem szedhetnek NSAID-t öngyógyítás céljából mert az NSAID ezeknek a gyógyszereknek a mennyiségét megnöveli a vérben.
Corticoszteroidok megnövelhetik a gyomornyálkahártya sérülés kockázatát.
NSAID megnöveli a ciclosporin mérgezö hatását. Ciclosporinkezelés alatt nem szabad NSAID-t öngyógyítás céljából szedni.
Acetazolamid megnöveli a szalicylátok toxikus hatását. Más NSAID szedhetö az acetazolamiddal együtt.
Szerotonin reuptake gátlók és trazodon megnövelik a gyomorvérzés kockázatát NSAID-vel együtt szedve. Ebben az esetben NSAID nem szedhetö öngyógyítás céljából.
NSAID gyomorpanaszkat okozhat ezért olyan betegeknek ne javasoljuk öngyógyítás céljára akik gyomorpanaszokkal küszködnek.
NSAID hatására az asztma és COPD is rosszabbodhat, nehézlégzés és asztmás rohamok léphetnek fel. A beteget tájékoztatni kell egy esetleges asztmás roham kockázatáról. Ha a beteg korábban már egy asztmás rohamot kapott egy NSAID-töl akkor a továbbiakban ne javasoljuk.

Tünetek

Menstruációs panaszok Premenstruációs szindróma
- fájdalom az alhasban, legtöbbször görcsökkel és állandó tompa fájdalommal a derék tájon
- hányinger, hányás, néha hasmenés
- fejfájás, fárdatság, ingerlékenység idegesség
- néha szédülés

- psychotikus panaszok, érzelmi labilitás, hirtelen ingerlékenység és depressziós panaszok.
- a mellek fájdalmas duzzadása
- kellemetlen puffadás a hasban, ami esetleg fejfájásal társul, vízvisszatartás és egyértelmü testsúlynövekedés
- börproblémák (pattanások, akné)

Az alhasban érezhetö fájdalom, hányinger, hányás és hasmenés a menstruáció alatt felszabaduló prosztaglandinok hatása

Mikor küldjük a betegek az orvoshoz?

Minden olyan esetben ami eltér az évek óta megszokott ciklustól, mint például
Súlyos fájdalom középtájon és/vagy köztivérzés
Olyan fájdalmas menstruáció esetén amelyik a 25. életév után kezdödött.
Erös és/vagy hosszantartó és/vagy rendszertelen vérzés
Olyan fájdalom esetén amelyik a menstruáció elött már megvolt és a menstruációval súlyosbodik.
Ha a panaszok lázzal járnak
Hirtelen fellépö erös hasi fájdalom esetén amelyik esetleg a menstruáció kimaradásával jár (méhenkívüli terhesség)
Ha a fájdalom minden hónapban erösebb lesz
Ha a fájdalom eltér a megszokottól

Tanácsok

Ha a fájdalom a megfelelö adagban szedett fájdalomcsillapító ellenére 1-2 nap után sem enyhül annyira, hogy elviselhetö legyen akkor a beteget orvoshoz kell küldeni

A menstruációs fájdalom enyhítésére javasoljuk, hogy a beteg:

eleget pihenjen és kapcsolódjon ki
Ha a fájdalom a derékba is kisugárzik akkor testgyakorlatok enyhíthetnek a derékfájáson. Például négykézláb állásban a hátat felváltva homorítani és domborítani
tegyen egy melegítö palackot a derékra vagy a hasra
vegyen egy meleg fürdöt
a deréktáj maszírozása is segíthet
A premenstruációs szindróma tüneteinek enyhítésére a következö tanácsok adhatók:

Sószegényen étkezzen, hogy a vizenyöképzödés esélyét és a vízvisszatartást csökkentsük.
rendszeresen sportoljon
Mérsékelten fogyasszon cukrot és más szénhidrátot a PMS idöszakban. OLyan rövidebb idöszakok amikor a nö több szénhidrátot fogyaszt hozzájárulhat a testsúlynövekedéshez. Cukorban gazdag táplálék összefüggésbe hozható a PMS-sel.
csökkentse a stresszhez vezetö tényezöket illetve tanulja meg a stressz kezelését.

Javasolt gyógyszerek

Recept nélkül kapható gyógyszerek

Primer dysmenorrhoea esetén javasolhatunk fájdalomcsillapítót. Diclofenac, ibuprofen vagy naproxen használata esetén a nök 80%-nál csökken a fájdalom primer dysmenorrhoea esetén. Menstruációs fájdalom esetén dcilofenac, ibuprofen és naproxen az elsö választandó szerek.
A paracetamol elönye, hogy nem irritálj a gyomrot, de kevésbé hatásos menstruációs fájdalom esetén, ezért nem az elsö választandó szer.
Acetylsalicylsav és carbasalátcalcium a nök 30%-nál csökkenti a menstruációs fájdalmat.
Az NSAID a leghatásosabb, ha mindjárt a panaszok megjelenésekor kezdi a beteg szedni és egészen addig folyamatosan használja amíg a panaszok megvannak. Legtöbbször 2-3 napon át.
Secunder dysmenorrhoea vagy menorrhagia esetén ha más elváltozás nincsen a tünetek mögött akkor a gyógyszertárban nyugodtan javasolhatunk egy NSAID-t a tünetek enyhítésére.
Premenstruációs szindrómában nincsen olyan hatásos gyógyszer amelyik recept nélkül kapható lenne.

Vényköteles gyógyszerek

Ha egy NSAID nem elég hatásos akkor primer dysmenorrhoeaban felírható egy fogamzásgátló. A nök 80-90%-ban enyhülnek a menstruációs panaszokra primer dysmenorrhoeaban a fogamzásgátló hatására. Egy második generzációs Sub-50 fogamzásgátló az elsö választandó szer. Ezek ethinylestradiolt tartalmaznak levonorgestrellel, norethisteronnal vagy lynestrenollal kombinálva és állandó összetételben.
Súlyos esetben felhelyezhetö a levonorgestrel spirál vagy etonorgestrel implantátum helyezehetö el a karba.
A fiziológiástól eltérö hüvelyi vérzés esetén az orvos egy progesztagént, fogamzásgátlót, egy NSAID-t vagy egy antifibrinolítikumot írhat fel.
A PMS enyhe formájában az életmódra vonatkozó tanácsok, diéta vagy fogamzásgátló segíthet.
Ha ez nem segít akkor fluoxetine vagy sertraline hatásos lehet. PMS-ben már néhány nap után hatnak ezek a szerek és egy ciklus után már biztos a hatás. Szedhetöek szakasosan is. A luteális szakaszban lehet kezdeni szedni a menstruációs vérzés megjelenéséig. ez csökkentheti a mellékhatások egy részét.

Nem javasolt gyógyszerek

Kaphatóak PMS panaszok ellen pyridoxin és az esti kankalin olaj (fájdalmas mellekre). Ezekröl a szerekröl egyáltalán nem bebizonyított, hogy hatásosak PMS-ben.

Elsö választandó gyógyszerek

Diclofenac
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : diclofenacra vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 14 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 25 mg, majd szükség esetén 12,5-25 mg 4-6 óránként, maximum 75 mg-ig naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 1 óra / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Ibuprofen
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : ibuprofenre vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 12 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 400 mg, majd szükség esetén 200-400 mg 4-6 óránként, maximum 1200 mg-ig naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 30-60 perc / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Naproxen
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : naproxenre vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 12 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 275 mg 2-3-szor naponta, szükség esetén kezdöadag 550 mg maximum 825 mg-ig naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 1 órán belül / 7-12 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Második választandó szerek

Acetylsalicylsav/carbasalátcalcium
Carbasalátcalcium az acetylsalicylsav vízben jól oldódó formája. Újabb vizsgálatok azonban kimutatták, hogy mindkét forma egyformán károsítja a gyomornyálkahártyát.
Analgetikus, antipyretikus és magasabb dózisban antiinflammatórikus hatása van.
Ne használjuk : acetylsalicylsavra vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra), röviddel foghúzás elött (a vérzés tovább tart), gyermekeknél vírusfertözés esetén mint például megfázás vagy bárányhimlÓ ( Reye szindróma esélye miatt)
Adagolás:
acetylsalicylsav: felnöttek : 500-1000 mg alkalmanként, szükség esetén 4 óránként, maximum 4 gram naponta.
gyerekek 12-15 év : 320-500 mg alkalmanként, maximum 2 gram naponta.
carbasalátcalcium: felnöttek : 600-1200 mg alkalmanként, szükseg esetén 4 óránként, maximum 4,8 gram naponta.
gyerekek 12-15 év: 400-600 mg alkalmanként, maximum 2,4 gram naponta.
Interakciók: Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama: 30 perc / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok, néha túlérzékenységi reakciók

Paracetamol
Analgetikus, antipyretikus, gyenge antiinflammatórikus hatás
Ne használjuk : túlérzékenység esetén, vese- és májelégtelenségben
Adagolás :
szájon át:
felnöttek: 500-1000 mg alkalmanként, általában 1-1,5 gramm naponta, szükség esetén maximum 4000 mg naponta, minimum 4 óra az adagok között.
gyermekek: 12-15 év: 500 mg szüksés esetén 4-6-szor naponta
rectálisan:
felnöttek: 500-1000 mg alkalmanként, szükség esetén maximum 4000 mgnaponta, legalább 6 óra legyen az adagok között.
12-15 év: 500-1000 mg szükség esetén 2-3-szor naponta.
A hatás kezdete/tartama : 15-30 perc / 4-6 óra
Terhesség/szoptatás : használható napi 2 grammig. Orvoshoz kell küldeni ha ez nem lenne elegendö.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

2014. szeptember 06., szombat 15:11

Részletesen a korpásodásról

Betegtájékoztató korpásodás

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer?

A csecsemökor után ritkán fordul elö korpásodás vagy seborrhoea gyermekkorban. A korpásodás a pubertáskor idején kezdödik és föleg a tizenévesek és fiatal felnöttek esetében okoz problémákat.
Csecsemöknél a seborrhoea egy korai formája a koszmó fordul elö. A seborrhoea késöbb 18 és 40 év között fordul elö gyakrabban és 50 év után csökken az elöfordulása. Általános iskolás gyermekek esetén gondolni kell egy esetleges tetvességre. A serkék a hajon hasonlítanak a korpához azzal a különbséggel, hogy ezek nehezen eltávolíthatók a hajszálról.

Mióta állnak fenn a tünetek/panaszok?

Derítse ki, hogy mióta állnak fenn a panaszok és hogy ezek összefüggésben vannak-e az évszakkal vagy az idöjárással.
Nyáron a korpásodás javul mert a magasabb hömérséklet. magasabb páratartalom és az UVB sugárzás elönyös hatással van a korpásodásra.

Próbált már valamit korpásodás ellen?

Ha a beteg illetve tanácsot kérö saját elmondása szerint már használt korpásodás elleni sampont akkor derítse ki, hogy mennyi ideig illetve milyen gyakran. A sampont legalább 5 percig a fejbörön kell hagyni a megfelelö hatás elérése érdekében.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Béta-blokkolók mint atenolol, metoprolol és propranolol okozhatnak psoriázis szerü börelváltozásokat.

Tünetek

Levált hámréteg (korpa) a fejbörön

Viszketés

A korpa nem csak a fejbörön hanem más helyeken is jelen van

Zsíros korpa és bevonat a csecsemö fejbörén Levált hámréteg (korpa) a fejes hajbörön
Szürkésfehér levált hámsejtek, korpa a fejbörön ami viszketéssel is járhat. A tetvek serkéi sokszor megtévesztöen hasonlítanak a korpára de nem távolíthatóak el könnyen a fejbörröl vagy fésülhetö ki a hajból. Tetvesség leggyakrabban általános iskolás gyermekek körében jelentkezik.

Viszketés
Viszketés a túlzott hámrétegképzödés következménye. Kaparás és vakarás a bör sérüléséhez és irritációhoz valamint a bór gyulladásához vezethet.

Egyéb helyeken jelentkezö korpásodás
Seborrhoeában a korpa sárgás és zsíros. A bör vörös és gyulladt és néha egy kemény réteg is megjelenhet a fejbörön. A hajas fejbörön kívül máshol is megjelenhet, például a külsö hallójáratban, a szemöldökön, az arcon, a mellkason középen és a háton. Psoriazisban az arc nem érintett, de a hajas fejbör igen, e mellett a térdek, a könyök és néha a külsö hallójárat.

Zsíros korpa és bevonat a csecsemö fejbörén
A csecsemö életének elsö hónapjaiban megjelenhet a fejbörön a seborrhoea egy korai formája amit koszmónak is nevezünk. A hámsejtekböl álló zsíros lerakódás sárgás színü.

Milyen esetekben küldjük a beteget / tanácsot kéröt az orvoshoz?
Ha a bör gyulladt, például a vakarás következtében
Ha a korpásodás mellett hajhullás is jelentkezik. Egyszerü korpásodás nem jár hajhullással, ha hajhullás is jelentkezik akkor valami más betegség lehet a háttérben, például pszoriázis.
Ha a hámlás ezüstös színü és más testrészeken is megtalálható akkor elképzelhetö, hogy a betegnek pszoriázisa van.
Ha az alábbiakban ismertetett kezelés 6 hét után nem hoz semmilyen javulást.

Tanácsok korpásodás esetén

Korpásodás elleni samponnal 2 hét után javulás kell hogy fellépjen korpásodás és seborrhoea-ás börgyulladás esetén. Hat hétig is eltarthat amíg az eredmény optimális lesz. Ha hat hét múlva a korpásodás nem múlik el a kropásodás elleni sampon megfelelö használata ellenére sem akkor lehet, hogy más börbetegségröl van szó, ebben az esetben orvoshoz kell irányítani a beteget.

Nyugtassuk meg a beteget / tanaçsot kéröt, a korpásodás ártalmatlan elváltozás amelyik mindenkinél a kor elöre haladtával enyhébb formát ölt. A korpásodás nem okoz hajhullást és nem fertözö.
Korpásodás és seborrhoea jól reagál az UV-sugárzásra, a napsütést ki kell használni.
Mossa meg gyakran a haját, ha lehet naponta egy kímélö samponnal. A fejbör maszírozása csökkenti a hámleválást. A sampont és szappant jól le kell öblíteni a fejbörröl mert a hátramaradó sampon és szappan a fejbört irritálhatja.
Ha az eredmény nem kielégítö akkor meg lehet próbálni gyógyszeres korpásodás elleni sampont. Elsö választandó szer egy cinkpyrithion tartalmú sampon. Ha ezt a beteg / tanaçsot kérö már próbálta akkor ketokonazol sampont 10 mg/g próbálhatunk. Ezeket a korpásodás elleni szereket kezdetben kétszer hetente majd egyszer hetente használjuk.
Különbözö hajápolószereket mint zselé, hab vagy lakk szabad használni. Ezeknek nincsen hatása a kezelésekre.
Ha a korpásodás visszatér a korpásodás elleni samponnal való mosás abbahagyása után akkor újra korpásodás elleni sampont kell használni. Mossa a haját olyan gyakran ami szükséges ahhoz, hogy a korpásodás ne térjen vissza, esetleg felváltva egy közönséges samponnal.
Csecsemöknél a koszmót babaolajjal vagy olivaolajjal felpuhíthatjuk és utánna óvatosan egy játékkártyával le lehet kapirgálni. A lekaparás könnyebben megy, ha az olajat egy éjszakan keresztül a fejbörön hagyjuk. A koszmó idövel magától is elmúlik.

Javasolt gyógyszerek

Recept nélkül kapható szerek

Az összes korpásodás elleni samponra vonatkozik, hogy a hajat elöször egy közönséges samponnal kell megmosni és jól leöblíteni mielött a gyógysampont használjuk. Ezután a gyógysampont alaposan bele kell dörzsölni a fejbörbe és legalább 5 percig rajta kell hagyni, hogy jól beszívódjon a börbe mielött leöblítjük.
Cink-pyrithiont a fejbör korpásodása és más testrészeken megjelenö seborrhoea esetén alkalmazzuk. Cink-pyrithion gátolja a fokozott hámképzödést és a baktériumok és gombák szaporodását. Az elsö 2 héten hetente két alkalommal kell használni, de lehet gyakrabban is. Ezután a hatástól függöen hetente egyszer használhatjuk. Mellékhatások ritkák: a bör irritációja. 2 éves kortól használható. A cink-pyrithion különbözö korpásodás elleni samponok hatóanyaga 10 mg/ml és 20 mg/ml koncentrációban.
Ketoconazole az imidazol csoportba tartozó gombásodás elleni szer. Korpásodás ellen, seborrhoeaban és más gombás fertözésekben külsöleg használjuk. Hatásos és kevés mellékhatással rendelkezik. A börön égetö érzés, viszketés, irritáció és kontaktdermatitisz jelentkezhet. A sampon használatakor zsíros vagy száraz haj, hajhullás és a haj elszínezödése.
Felnöttek esetén a börön alkalmazott ketoconazole nem mutatható ki a vérben. Csecsemök részére nem javasolt, 12 kortól alkalmazható. A 20 mg/g koncentrációjú sampon vény nélkül kapható.
Szelénszulfid csökkenti a faggyúképzödést és a gombásodást. Seborrhoea-ban, pityriasis versicolor esetén és gombás fertözödésben alkalmazható. Seborrhoea-ban kevésbé hatásos és több mellékhatással rendelkezik mint a ketoconazole ezért ez az utóbbi az elsö választandó szer. Ne használjuk gyulladt vagy sérült börfelületen. Az elsö 2 héten kétszer használjuk hetente majd két hétig hetente egyszer majd szükség esetén. Szelénszulfid hatására a haj egy idö után zsíros lesz; ezen kívül kellemeten szaga van. A szelénszulfid fémtérgyakat megtámadhatja ezért javasoljuk a betegnek, hogy az ékszereit vegye le a kezelés elött. Nagyon hosszú ideig vagy gyakori alkalmazás során és sérült börön való alkalmazás után krónikus szelénmérgezés állhat fel amelynek a tünetei: a kilégzett levegö fokhagyma szagú, fémíz érzése, fogyás, hányás, hasfájás, gyengeség, izzadtság és remegés.

Receptköteles gyógyszerek

A seborrhoea súlyos formájában a fenti szerek mellé kortikoszteroidot lehet alkalmazni. Legtöbbször egy elsö vagy másod osztályú kortikioszteroid elegendö.

Nem javasolt gyógyszerek

Kátrány csökkenti a felsö hámréteg sejtjeineknagyságát és számát és ezáltal a felsö hámréteg vastagságát. Enyhén helyi irritáló hatású. Seborrhoeaban és korpásodásban alkalmazzák de kevésbé hatásos mint a ketoconazole és több a mellékhatása is. A kátrány fényérzékenységet, túlérzékenységet és irritációt okozhat. A terhesség elsö 3 hónapjában nem alkalmazható. A terhesség második felében valamint szoptatás alatt csak nagyon ritkán, kis mennyiségben és csak kis területen alkalmazható. nem kizárt, hogy a kátrány rákkeltö hatású.
Szalicylsav keratolitikus, gyulladáscsökkentö, antibakteriális és gombaölö hatású. Keratolitikumok mint a szalicylsav kevésbé hatásosak korpásodásban mint a ketoconazole és a fent említett szerek. Szalicylsav ketoconazollal való kombinációja a gyógyszer elszínezödéséhez vezethet ezért a két szer egy termékben való alkalmazása nem javasolt. Az ok valószínüleg a ketoconazole lebomlása a szalicylsav hatására.

Elsö sorben választandó szerek:

Cink-pyrithion
Ne használjuk: túlérzékenység esetén
Adagolás: a börön: az elsö 2 héten hetente 2x majd hetente 1x. Elöször mossuk meg a hajat egy közönséges samponnal, öblítsük le jól a hajat. Majd dörzsöljük be a cink-pyrithion sampont jól a fejbörbe és legalább 5 percig hagyjuk rajta, hogy jól beszívódjon a börbe. Ezután öblítsük ki jól a hajból.
A hatás kezdete/tartama: azonnal el kezd hatni.
Terhesség/szoptatás : nyugodtan alkalmazható

Ketoconazole
Ne használjuk: túlérzékenység esetén
Adagolás: a börön: az elsö 4 héten hetente 2x majd hetente 1x. Elöször mossuk meg a hajat egy közönséges samponnal, öblítsük le jól a hajat. Majd dörzsöljük be a cink-pyrithion sampont jól a fejbörbe és legalább 5 percig hagyjuk rajta, hogy jól beszívódjon a börbe. Ezután öblítsük ki jól a hajból. Ha a beteg gyakrabban szeretne hajat mosni megteheti egy kímélö samponnal, ilyenkor azonban tanácsos a ketoconazole sampont hetente 3x vagy 4x használni mert gyakoribb hajmosás esetén a ketoconazole gyengébben hat. A kezelést a tünetek megszünéséig kell folytatni.
A hatás kezdete/tartama: azonnal el kezd hatni.
Terhesség/szoptatás : ne javasoljuk öngyógyszerelésre terhesség alatt, de nyugodtan használható szoptatás alatt.

Másod sorban választandó szerek

Szelénszulfid
Ne használjuk: gyulladt vagy sérült börön, ne kerüljön a szembe
Adagolás: a börön: az elsö 2 héten hetente 2x majd hetente 1x 2 héten keresztúl ezután szükség szerint. Fém ekszereket és hajcsatokat javasolt eltávolítani használat elött. A szelénszulfid sampont használat elött alaposan fel kell rázni. Elöször mossuk meg a hajat egy közönséges samponnal, öblítsük le jól a hajat. Majd dörzsöljük be a cink-pyrithion sampont jól a fejbörbe és legalább 5 percig hagyjuk rajta, hogy jól beszívódjon a börbe. Ezután öblítsük ki jól a hajból.
A hatás kezdete/tartama: azonnal el kezd hatni.
Terhesség/szoptatás : nyugodtan alkalmazható

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2014. szeptember 06., szombat 15:07

Részletesen a köhögésröl

Betegtájékoztató: Köhögés

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer

Fontos tudnunk, hogy kinek lesz a gyógyszer illetve, hogy kihez tartoznak a panaszok. Az életkor meghatározhatja, hogy mik lehetnek a kiváltó okok illetve, hogy melyik gyógyszereket javasoljuk.
6 hónapnál fiatalabb köhögö csecsemöket valamint 75 évnél idösebbeket akiknek a köhögésen kívül lázuk is van orvoshoz kell küldeni.
Terhesség és szoptatás meghatározhatja, hogy mely gyógyszereket javasoljuk.
Köhögö dohányosoknak szinte minden esetben krónikus bronchitiszük van és az egyetlen hatásos tanács amit adhatunk, hogy szokjanak le a dohányzásról.

Mióta állnak fenn a tünetek/panaszok?

Egy ártalmatlan köhögés legtöbbször magától is elmúlik. 2 hétnél tovább fennálló köhögéssel a beteget orvoshoz kell küldeni.

Együtt jár-e a köhögés más tünetekkel mint például láz, rekedtség, fulladás fizikai megeröltetés esetén, fájdalom köhögéskor, fájdalom a mellkasban belégzéskor vagy orrfolyás?
Láz : Ha a köhögés 38°C-nál magasabb lázzal jár akkor valószínüleg légúti gyulladásról van szó. Amennyiben a tünetek 48 órán belül nem enyhülnének vagy ha légzési zavarok lépnének fel akkor orvoshoz kell fordulni. 75 évnél idösebbeket akiknek láza van azonnal orvoshoz kell küldeni, náluk nagyobb az esély tüdögyulladásra.
Rekedtség : Ha a rövid ideje fennálló köhögés rekedtséggel jár együtt akkor valószínüleg a hagszallagok vírusos gyulladásáról van szó. A rekedtség nem kezelhetö gyógyszeresen, a legfontosabb, hogy a beteg ne köhögjön és a hangszallagokat kímélje, nem suttogjon vagy köszörülje a torkát.
Fulladás fizikai megeröltetés esetén : A beteget orvoshoz kell küldenünk, súlyos légúti fertözésröl, egy asztma vagy elégtelen szívmüködés súlyosbodásáról lehet szó.
Fájdalom köhögéskor : Elöl a mellkas közepén levö fájdalom köhögéskor nem ad okot az aggódalomra, máshol jelentkezö fájdalom esetén orvoshoz kell fordulni.
Fájdalom a mellkasban belégzéskor : Ez a fajta fájdalom többnyire a mellkas oldalán vagy hátul jelentkezik, tüdöelváltozásra utalhat, orvoshoz kell küldenünk a beteget.
Orrfolyás : Megfázásra vagy allergiás rhinitisre utalhat. Lásd Allergiás rhinitis fejezetet.
Éjszaka jelentkezö köhögés : Oka lehet száraz köhögés megfázás vagy influenza esetén, asztma vagy allergia toll vagy gyapjú ágynemüre, reflux panaszok vagy elégtelen szívmüködés is okozhat éjszakai köhögést. A beteg ilyenkor fullad, egyenesen ül az ágyban és gyomorégésröl is panaszkodik. Ezekben az esetekben a beteget orvoshoz kell küldeni.

Próbált-e már valamit a köhögés ellen?

Ha betegünk az alábbiakban felsorolt tanácsokat már mind kipróbálta és a köhögés nem múlik esetleg rosszabbodik akkor tanácsos orvoshoz küldeni.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Számolnunk kell azzal, hogy betegünk más receptköteles gyógyszereket is szed. A beteg gyógyszereléséböl következtethetünk arra, hogy betegünk esetleg légszöszervi- vagy szívebtegeségben szenved, esetleg a köhögés mint gyógyszermellékhatás jelentkezett. Ezekben az esetekben a beteget orvoshoz kell küldenünk vagy fel kell, hogy vegyük a kapcsolatot az orvossal a gyógyszerelés megváltoztatása érdekében. Egy köhögéscsillapítónak nincsen értelme, ha a köhögés egy gyógyszer mellékhatásaként lépett fel.

Köhögés mint gyógyszermellékhatás
ACE-gátlók : (benazepril, captopril, cilazapril, enalapril, fosinopril, lisinopril, perindopril, quinapril, ramipril, trandolapril en zofenopril) száraz ingerlö köhögést okozhatnak. Nem ismert, hogy ezen mellékhatás tekintetében különbségek lennének a különbözö ACE-gátlók között. A köhögés napokkal, hetekkel, de akár hónapokkal a szedés kezdete után is felléphet, dózis függö és általában a dózis megemelése után jelentkezik. Az elöfrodulás gyakorisága nem ismert, de változhat 1-2%-tól 14%-ig az ACE-gátlót szedö betegek között.
Inhalációs gyógyszerek is okozhatnak köhögést a kezelés kezdetén. Esetleg megbeszélheti a felíró orvossal, hogy porinhaláció helyett aerozolt írjon fel.

Cukorbetegség
Köptetök, köhögéscsillapító szirupok tartalmazhatnak cukrot. Egyre több olyan készítmény van amelyik édesítöszerel készül cukor helyett. Cukorbetegek is használhatnak cukortartalmú köptetöket ha a cukrotartalmát beleszámítják az étrendjükbe ezért tájékoztatnunk kell a cukorbetegeket a szirupok cukortartalmáról.

Fenylketonúria
Azok a köptetök amelyek aszpartamot mint édsítöszert tartalmaznak ellenjavalltak azon betegek részére akik fenyketonúriában szenvednek. Az ö számukra cukortartalmú köptetöt kell javasolnunk.

Köhögés COPD-ben vagy asztmában
Egy vírusos fertözés súlyosbíthatja a nehézlégzést, fulladás is gyakrabban jelentkezhet. Asztmás betegek esetén ilyenkor tanácsos a gyógyszerelést ehhez az állapothoz igazítani. Ha a beteg megfelelöen van tájékoztatva, akkor saját maga is képes erre. Ha ez 2 napon belül nem hoz javulást akkor mégis orvoshoz kell forduljon. Ha az asztmás beteg erre nem képes akkor orvoshoz kell küldeni.
COPD betegeknél a köhögés és slijm meglévö tünetek. Egy légúti fertözés esetén megnövekedhet a slijmtermelés, a slijm sürübb lesz és a légutak nyálkahártyája is megduzzad.
Nem szelektív bétablokkolók súlyosbíthatják a meglévö asztmát.

Köhögés szívelégtelenségben
Elégtelen szívmüködésben szenvedö betegeknél (akik például vízhajtót + RAAS-gátlót + digoxint szednek) a köhögés a szív dekompanzációjának egyik tünete lehet. Ebben az esetben a köhögés föleg éjszaka, fekvó helyzetben jelentkezik. E mellett a betegek fáradtak és fulladnak és éjszaka gyakran felülnek, mert ez enyhíti a tüneteket.
Másrészt kalcium antagonisták is súlyosbíthatják a szívelégtelenséget ami köhögésben nyilvánulhat meg.

Köhögés reflux és gyomorégés esetén
Fekvö helyzetben köhögés léphet fel, ha a gyomortartalom visszafolyásakor az a légutakba kerül. Ezt megelözendö az ágy fejrészét meg kell emelni valamint egy savlekötöt vagy H2-receptor antagonistát tanaçsolhatunk. Ha ez nem hoz javulást akkor küldjük a beteget orvoshoz.

Köhögés immunoszupresszívát, onkolítikumot vagy HIV-gátlók szedök esetén
Ezeknek a betegeknél az immunrendszer müködése csökkent és egy egyszerü, ártalmatlan fertözés is súlyos következményekkel járhat. ezeket a betegeket orvoshoz kell küldeni.

Tünetek

Megkülönböztetünk száraz köhögést és produktív, slijmtermeléssel járó köhögést.
A köhögés az elején inkább száraz majd a fertözés elörehaladtával egyre produktívabbá válik. Bakteriális fertözés esetén inkább mint vírusfertözés esetén.
Sok esetben arról panaszkodnak a betegek, hogy a slijm nem szakad fel és ennek elösegítésére kérnek gyógyszert.

Mikor küldjük a beteget/tanácsot kéröt orvoshoz?
Ha a köhögés mellett a beteg súlyos betegnek érzi magát
Ha a köhögés mellkasi fájdalommal jár föleg belégzéskor
6 hónapnál fiatalabb csecsemök köhögése esetén
Ha a köhögés 2 hétnél tovább tart
Rozsdabarna köpet felköhögésekor vagy vér felköhögésekor
Ha a köhögés nehézlégzéssel jár együtt
Ha a köhögés sipolással jár együtt
Múlni nem akaró éjszakai köhögés esetén
Ha a köhögés valószínüleg gyógyszermellékhatás eredménye
Ha a száraz köhögés nem reagál a köhögéscsillapító gyógyszerekre és 1-2 héten belül nem szünik.
Ha a köhögést valószínüleg krónikus bronchitis/asztma okozta és lázzal jár.
75 évnél idösebbeket köhögéssel és lázzal (azonnal)
Lázzal járó köhögés esetén amelyik kezeles esetén 2 nap után nem javul
Ha a rekedtség 2 hétnél tovább tart
Köhögés esetén amelyik sipoló belégzéssel jár együtt
Azon betegeket akik immunszupresszánsokat, onkolitikumokat vagy HIV-gátlókat szednek

Tanácsok köhögés esetén.
Az öngyógyszerelés idötartama:
Ha a köhögés 2 hét múlva sem múlik akkor tanácsos a beteget orvoshoz küldeni attól függetlenül, hogy a beteg használt-e recept nélkül is kapható gyógyszert. COPD-ben, asztmában valamint szív- és érrendszeri betegségben szenvedöket 5 nap után már orvoshoz kell küldeni.

Tanácsok:
Elegendö folyadék fogyasztása: (föleg meleg italok) enyhítheti a köhögéses tüneteket. A megfázás és köhögés esetén tanácsos napi 2 liter folyadékot fogyasztani a szokásos folyadékfogyasztáson felül.
Ha a beteg csak slejmet, nyákot köhög fel akkor nem szükséges köptetö vagy köhögéscsillapító gyógyszert adni. A torok nedvesentartására, "kenésére" lehet egy kiskanál mézet javasolni.
Az influenzával vagy megfázással együttjáró köhögés majdnem mindig száraz köhögés amelyet a beteg úgy írhat le, hogy a slejm nem akar felszakadni. Ilyenkor a köptetök nem segítenek.
Rozsdabarna és véres köpet felköhögése esetén a beteget orvoshoz kell küldeni. Ha a köpet sárga vagy sárgászöld akkor nem szükséges a beteget orvoshoz küldeni. Korábban úgy tartották, hogy ilyenkor mindig bakteriális felülfertözödésröl van szó. Legtöbbször ilyenkor is egy vírusfertözésröl van szó. A köhögéshez társuló egyéb tünetek határozzák meg, hogy milyen tanácsot adjunk.
A száraz köhögést általában vírus okozza (megfázás, influenza). A vírusos fertözés 2 héten belül magától elmúlik. Száraz kóhögés esetén a nem szünö köhögési inger a légútakat károsíthatja, irritálhatja és ettöl a köhögés nem múlik. Csillapítására köhögéscsillapítót adhatunk. fontos, hogy a beteg ha csak lehet ne krákogjon, köhögjön.
Ha a slejm nehezen szakad fel de a beteg nem lázas vagy beteg akkor ebben az esetben is lehet egy köhögéscsillapító gyógyszert adni.
Dohányzás: súlyosbítja a köhögést és köhögést okozhat a tüdö irritálásával. Ha a köhögés visszatér vagy rosszabbodik akkor javasolhatjuk a betegnek, hogy szokjon le a dohányzásról. Ha a beteg kész leszokni a dohányzásról akkor figyelmeztetni kell, hogy a dohányzás abbahagyása után elöször rosszabbodhatnak a köhögési tünetek a csillószörös nyálkahártya öntisztulása miatt.

Javasolt gyógyszerek

Recept nélkül kapható gyógyszerek

Általánosságban elmondható, hogy a köptetök klinikai hatásáról kevés ismert pedig a legtöbbjük nagy mennyiségebn és már nagyon régóta használt szerek.
Hogy megfázásban és influenzában fellépö köhögésben mi a teendö azt a Megfázás és influenza címszó alatt találja.
Száraz köhögésben amelyben nincsen vagy csak kevés slejm szabadul fel és a betegnek nincsen nehézlégzése akkor köhögéscsillapító valamint köhögést enyhítö szereket adhatunk.
Noszkapin, dextromethorphan és pentoxyverine köhögéscsillapítók. Elsö választandó szer a noszkapin mivel noszkapinnak van a legkevesebb mellékhatása. A köptetök közül a kakukkfü és a fehérmályva kivonata külön vagy kombinálva az elsö választandó szer. Terhességben is nyugodtan fogyaszthatók.
Mucolytikumok azaz slejmoldók közül az acetylcysteine, broomhexine és carbocisteine javasolható. Ezek a slejm viszkozitását csökkentik, de a hatékonysága megfázásban és influenzában sohasem bizonyított. Megfázás és influenza majdnem mindig száraz köhögéssel jár amiben a mucolytikumok nem hatásosak ezért nincsen értelme megfázásban és influenzában javasolni. Kizárólag olyan esetekben hatásos, ahol sürü viszkózus slejm ürül, mint például COPD-ben.

Receptköteles gyógyszerek

Éjszaka jelentkezö köhögésben az orvos codeint írhat fel. Ez egy opioid alkaloid, fájdalomcsillapító és köhögéscsillapító hatása van. Éhgyomorra bevéve fél órán belül hat, a hatás maximális 1-2 óra múlva és kb 4 órán keresztül tart. Hatással lehet a koncentrációra és a reakcióidöre ezért óvatosságot igényel autóvezetés közben. Az esetleg jelentkezö székrekedés miatt nem tanácsos 2-3 napnál hosszabb ideig alkalmazni.

Gyermekek esetén noszkapin javasolt. Promethazint is adhatunk, de ezt ne adjuk 1 éves kor alatt mert megnóvelheti a bölcsöhalál esélyét.

Elsösorban választandó gyógyszerek:

Köhögéscsillapító szerek

Noscapine
Ne használjuk: túlérzékenységben
Adagolás szájon át :
felnöttek és 12 évnél idösebb gyermekek esetén : 15-30 mg 3-4-szer naponta
gyermekek:
3-6 éves: 7,5 mg 2-4-szer naponta
6-12 éves: 15 mg 2-4-szer naponta
A hatás kezdete/tartama: a hatás 30-60 percen belül lép fel és körülbelül 4 órán keresztúl tart.
Terhesség/szoptatás: nyugodtan használható
Mellékhatások: ritkán hányinger, szédülés és enyhe álmosság

Köptetök

Kakukkfüszirup/kivonat és/vagy Fehérmályvaszirup/kivonat
Adagolás:
felnöttek: 8-15 ml 3-6-szor naponta
gyermekek: 5-10 ml 3-6-szor naponta
A hatás kezdete/tartama: a hatás azonnali
Terhesség/szoptatás: nyugodtan használható

Másodsorban választandó gyógyszerek:

Köhögéscsillapítók

Dextromethorphan
Ne használjuk: túlérzékenységben, légzési panaszokban, asztmatikus köhögésben, májmüködési zavarokban
Adagolás:
felnöttek és 12 évnél idösebb gyermekek:
10-20 mg 3-4 óránként, maximum 120 mg naponta
A hatás kezdete/tartama: a hatás 30-60 percen belül kezdödik és 5-6 órán keresztül tart.
Terhesség/szoptatás: terhesség és szoptatás alatt használható. Ne használjuk közvetlenül szülés elött.
Mellékhatások: álmosság, szédülés, fejfájás, gyomor- bélpanaszok mint hányinger. Neuropsychiatriai tünetek (félelem, hallucináció, rémálom, szédülés, pánikrohamok). Hosszantartó használata enyhe hozzászokást eredményezhet. ELófordulhat visszaélés ami néhány esetben halálos kimentelü volt.

Mucolytikumok

Acetylcysteine
Ne használjuk: túlérzékenységben, gyomor- és bélpanaszokban
Adagolás:
felnöttek és 7 évnél idösebb gyermekek:
200 mg 3-szor naponta vagy 600mg 1-szer naponta, ha lehet reggel
gyermekek:
2-7 éves: 200 mg 2-szer naponta
2 évnél fiatalabb: 100 mg 2-szer naponta
Mindig feloldva kell bevenni!
Terhesség/szoptatás: terhesség és szoptatás alatt használható.
Mellékhatások: héha gyomorpanaszok

Bromhexine
Ne használjuk: túlérzékenységben, gyomor- és bélpanaszokban
Adagolás:
felnöttek és 10 évnél idösebb gyermekek:
4-16 mg 3-szor naponta vagy 600mg 1-szer naponta, ha lehet reggel
gyermekek:
1-5 éves: 2-4 mg 3-szer naponta
5-10 éves: 4-8 mg 3-szer naponta
Terhesség/szoptatás: terhesség alatt használható. Szoptatás alatt ne javasoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások: héha gyomorpanaszok, szédülés, izzadás

Carbocisteine
Ne használjuk: túlérzékenységben, gyomor- és bélpanaszokban
Adagolás:
felnöttek:
750 mg 3-szor naponta
gyermekek:
3-5 éves: 100 mg 3-4-szer naponta
5-12 éves: 200 mg 3-4-szer naponta
12 éves kortól: 300-375 mg 3-4-szer naponta
Terhesség/szoptatás: terhesség és szoptatás alatt használható.
Mellékhatások: héha gyomorpanaszok

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2014. szeptember 06., szombat 14:59

Részletesen a hasmenésröl

Betegtájékoztató: Hasmenés

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer

2 évnél fiatalabb gyermekek és 70 évnél idösebbek fokozottabban érzékenyek a kiszáradásra.
Idös emberek panaszkodhatnak hasmenésre ha a széklet valamivel folyékonyabb a normálisnál és naponta egyszer vagy kétszer fordul elö. Ez még nem ok az aggódalomra és nem kell kezelni, kivéve, ha hosszan tart.

Mióta állnak fenn a tünetek/panaszok?

A heveny hasmenés általában két héten belül magától elmúlik. A hasmenés súlyosságától és a beteg életkorától függöen kell valakit minél hamarabb az orvoshoz küldeni.
Mivel a heveny hasmenést legtöbbször egy fertözés okozza, tájékozódnunk kell, hogy milyen ételt fogyaszthatott a beteg ami a hasmenést valószínüleg kiváltotta, valamint, hogy más családtagoknak is vannak-e hasonló panaszai.
Ha ismétlödö és hosszantartó hasmenésröl vagy a széklet állagának és a székelés gyakoriságának megváltozásáról van szó akkor gondolnunk kell béldaganatra vagy krónikus bélbetegségre mint például az irritábilis bél szindróma, Crohn szindroma vagy colitis ulcerosa, diverticulosis vagy diverticulitis. Ilyen esetben a beteget orvoshoz kell küldeni. Ha a hasmenés 2 hétnél tovább tart akkor krónikus hasmenésröl van szó.

Próbált már valamit a hasmenés ellen?

Amennyiben a beteg / tanácsot kérö már mindent megtett ami a továbbiakban szerepelni fog és nem vezetett eredményhez vagy javuláshoz, akkor tovább kell küldeni az orvoshoz.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Számolnunk kell azzal, hogy a beteg / tanácsot kérö esetleg más gyógyszereket is szed. Hasmenés befolyásolhatja a gyógyszerelést. Egyes betegségek állapota is megváltozhat hasmenés következtében.
Vízhajtók szedése esetén a kiszáradás veszélye megnöhet. Hányás és hasmenés felboríthatja a cukorbetegek beállított vércukorértékét. Hasmenés csökkentheti az antiepileptikumok, lítium és digoxin felszívódását.
Súlyos vízszerü hasmenés csökkentheti a fogamzásgátlók megbízhatóságát. Kevésbé súlyos hasmenés esetén a vastagbélben csökken a vízvisszaszívás amíg a fogamzásgátlóban levö hormonok a vékonybelek felsö szakaszában szívódik fel. Rövid ideig tartó, nem súlyos hasmenésnek vaószínüeg nincsen hatása a fogamzásgátlókban levö hormonok vérszintjére.
Sok gyógyszernek hasmenés lehet a mellékhatása a gyógyszeres kezelés kezdetén. Ilyen gyógyszerek például egyes antibiotikumok, magnéziumsók, szorbitol, misoprostol és lítiumsók. hasmne's léphet fel hashajtók alkalmazásánál is.

Tünetek

Heveny hasmenés Idült hasmenés
• naponta többször jelentkezö, vízszerü széklet • megnövekedett mennyiségü, a normálisnál lágyabb széklet amelyik a normálisnál gyakrabban ürül és 2 hétnél tovább tart.
• (néha) hascsikarás, hasi görcsök • (néha) étvágytalanság
• bélgázok jelenléte • (néha) idült gyengeségérzés
• általános rosszullét • (néha) súlycsökkenés
• (néha) hányinger és hányás
• láz
• kiszáradás
Kiszáradás ( = dehidráció) a hasmenés legnagyobb rizikója. Ha a kiszáradás veszélye áll fenn akkor a beteget azonnal orvoshoz kell küldeni.
A következö tünetek utalhatnak kiszáradásra : sötétsárga vizelet, 8 óránál hosszabb ideje nem volt vizeletürítés, nagyon száraz nyelv és nyálkahártyák vagy szomjúság, szapora pulzus, beesett szemek.
Csecsemök a relatív nagyobb extracelluláris folyadékmennyiség miatt fokozottabban érzékenyek a kiszáradásra. 70 év felettiek pedig a csökkent szomjúságérzés, csökkent vesemüködés és/vagy vízhajtók szedése miatt fokozottabban veszélyeztetettek.

Mikor küldjük a beteget/tanácsot kéröt orvoshoz?

Krónikus hasmenés esetén ( 2 hétnél hosszabb ideig tartó hasmenés esetén)
Olyan hesmenés esetén amelyik hányással vagy lázzal (> 38ºC) jár
Gyakran jelentkezö vízszerü hasmenés esetén: 0-2 éves gyermeket 1 napon belül; idöseket 1 nap után; gyermekeket 2 éves kortól és felnötteket 70 éves korig 3 nap után
Kiszáradás gyanúja esetén
Ha a hasmenés valószínüleg gyógyszermellékhatás eredményeként lépett fel, például antibiotikumok szedése esetén
Ha vér vagy nyálka jelenik meg a székletben
Ha a hasmenés csillapíthatatlan hányással jár és a folyadékfelvétel minimális ( kiszáradás veszélye)
Hetekig tartó hasmenés szorulással váltakozva.
Betegek akik könnyen megfertözhetnek másokat, vendéglátásban, egészségügyben dolgozók.
Ha a hasmenés vagy pépes széklet súlyos tünetekkel jár, 3 napnál tovább tart és a fertözés valószínüleg a Földközi-tenger vagy más távoli országokban történt.
Gyakori, barna csík az alsónemün vagy a pelenkában székletürítés nélkül.
Tanácsok hasmenés esetén.

Szövödménymentes heveny hasmenés legtöbbször magától is elmúlik 3 napon belül gyógyszeres kezeléssel vagy a nélkül. A legsúlyosabb szövödmény a kiszáradás. Küldje a beteget / tanácsot keröt az orvoshoz, ha a kiszáradás veszélye fennáll. Kisgyermekek és idösek fokozottabban érzékenyek a kiszáradásra.
Riasztó tünetek mint például vér vagy nyálka a székletben, vagy gyógyszermellékhatás gyanúja esetén is az orvoshoz kell küldeni a beteget. Küldje a beteget az orvoshoz akkor is, ha a panaszok 14 napnál hosszabb ideig tartanak.

Tanácsok

Csak a heveny hasmenés esetén alkalmazhatunk öngyógyszerelést

Higiénikus intézkedések betartása nagyon fontos mert a hasmenés általában vírusos vagy bakteriális fertözés eredménye. Mossa meg a kezét minden wc használat és pelenkázás után. Így megakadályozható mások megfertözése.

Hasmenés esetén sok folyadékot veszít a szervezet. ezért tanácsos sokat inni, hogy a kiszáradást megelözzük. Például vízet, teát, gyümölcslevet, de ne nagy mennyiségü almalevet, húslevest, vízalapú jégkrémet. Kiegészítésként ehetünk hozzá sós kekszet. Gyermekek hányhatnak ha túl sokat isznak. Felnötteknek 100-150 ml (= 1 kisebb pohár) folyadékot javasoljunk minden székelés után és minimum 1,5 litert naponta. Gyermekek esetén 50-100 ml alkalmanként és 1 liter naponta.
Heveny hasmenés esetén nem tanácsos tejet inni mivel hasmenés alatt a tejfehérjét lebontó enzim, lactase, nem tudja a fehérjét lebontani. Ettöl idiglenesen tejfehérjeallergia léphet fel ami a hasmenést tovább ronthatja.

Egy diéta hatástalan. Tanaçsoljuk, hogy a beteg ehet mindent amit megkíván és meg bír enni. Rendszeresen kisebb mennyiségek fogyasztása javasolt. Koffein- és tehéntejtartalmú ételek fogyasztása nem javasolt.
A tápszer felhigítása sem szükséges. Még súlyos vízszerü hasmenés esetén is képesek a belek a bevitt kalória felét felszívni. Bélgörcsök esetén javasolt kisebb mennyiségek bevitele.

A fogamzásgátló bevétele után 3-4 órán belül fellépö vízszerü hasmenés esetén néhány órával késöbb be lehet venni egy újabb tablettát. Ezt legkésöbb 36 órán belül a legutolsó tablettától számítva ami még megfelelöen felszívódott a szervezetbe. Ha hosszabb idö telt el akkor adjon tanácsot a Fogamzásgátlás alatt található információk alapján.
Antiepileptikumok, lítium vagy digoxin felszívódása zavart szenvedhet hasmenés alatt.

Javasolt gyógyszerek

Recept nélkül kapható gyógyszerek

A hasmenés elleni gyógyszerek csak tüneti kezelésre alkalmasak, a hasmenés okát nem kezelik. Egy heveny hasmenésben ezért legtöbbször nincsen szükség gyógyszeres kezelésre.
Kiszáradás veszélye esetén a szájon át adható folyadék és sópótló porkeveréket (ORS) javasolhatjuk. A kiszáradás veszélye csecsemök és hányással járó hasmenés esetén a legnagyobb. Csecsemök és kisgyermekek esetén ORS az elsö választandó szer és az egyetlen gyógyszeres kezelési lehetöség. Nagyobb gyermekek és felnöttek is jól kezelhetök ORS-sel.
Az ORS sók ( nátriumklorid, káliumklorid, nátriumhidrogénkarbonát, dinátriumhidrogéncitrát vagy nátriumcitrát) és szénhidrátok (glukóz vagy rizskeményítö) keveréke. A glukóz és a rizskeményítö meggyorsítja a nátrium felszívódását a bélböl. A rehidrációs folyadék segítségével a szervzet sóveszteségét pótoljuk.
Az ESPGAN (European Society for Pediatric Gastroenterology and Nutrition) a következö összetételt javasolja: 60 mmol/l nátrium, 20 mmol/l kálium, 80 mmol/l klorid, 74-111 mmol/l glukóz. 200-250 mosmol/l ozmolaritás. Ez egy enyhén hypotóniás oldatot ad ami egy optimális vízfelszívódáshoz vezet.
A közönséges hasmenésben a rizskeményítönek nincsen különleges hatása a glukózzal összehasonlítva. Kolera okozta hasmenés esetén a rizskeményítö kb. 35%-kal csökkentheti a széklet mennyiségét és a hasmenés is valamivel rövdebb ideig tart. A nem kolera által okozott hasmenés esetén a rizskeményítö 18%-kal csökkenti a széklet mennyiségét.
Az ORS folyadék íze nem kellemes, szükség esetén feloldhatjuk teában is.
Az ORS port feloldhatjuk csapvízben miután jól kiengedtük a csapot. A víz felforralása és lehütése nem szükséges. Külföldön inkább szénsavmentes ásványvízben oldjuk fel. Az elkészített oldat 24 órán keresztül hütöben tárolható.
Amennyiben lehetséges gyárilag összeállított készen kapható ORS porkeveréket használjunk, saját magunk összeállított porkeverék nem javasolt mivel a megfelelö összetétel nem garantált és ez nagyobb problémákhoz vezethet. Túl koncentrált oldat egy olyan gyermeknél amelyik nincsen kiszáradva tüdö ödémához vezethet, egy kiszáradásban szenvedö gyermeknél pedig hypernatrémiát okozhat aminek a tünetei: aluszékonyság, gyengeség, csökkent nyáltermelés és könnytermelés, megduzzadt nyelv, börvörösödés, láz, szédülés, alacsony vérnyomás, gyors szívverés, delírium és a légzés leállása.

Ha a hasmenés gyakorlati okok miatt eviselhetetlen (például buszút vagy repülöút alkalmával) akkor rövid ideig (maximum 2 napon keresztül) használhatunk loperamidot. Loperamid egyenesen a belekre hat, a bélperisztaltika csökken. Ez a gyógyszer csak a tüneteket kezeli, a hasmenés okát nem szünteti meg. Biztonságosan használható felnöttek és 8 évnél idösebb gyermekek esetén. 8 évnél fiatalabb gyermekek esetén nem javasolt mert néhány esetben bélelzáródáshoz vezetett a szedése.

Receptre kiadható gyógyszerek

Egy antibiotikum hasmenésben csak ritkán jelentkezö kórokozók esetén vagy súlyos esetekben javasolt.

Nem javasolt gyógyszerek

Aktív szén : a javasolt adagban alig van hatása a hasmenésre, nagyobb dózisokban azonban megköthet bizonyos gyógyszereket és ezáltal a gyógyszerek felszívódása zavart szenvedhet. Bizonyos gyógyszermérgezésekben ezt a hatását használjuk ki.

Elsö választandó gyógyszerek
Orális rehidrációs sóoldat
Kiszáradás megelözésére hasmenés esetén só és folyadék pótlásával.
Ne használjuk : a belek teljes elzáródása esetén
Adagolás :
Felnöttek és 6 évnél idösebb gyermekek: 200-300 ml minden vízszerü székletürítés után
6 évnél fiatalabb gyermekek esetén: 10 ml/ testsúly kg (50-200 ml) minden vízszerü székletürítés után.
Terhesség/szoptatás : nyugodtan használható

Loperamide
Csökkenti a bélperisztaltikát ami megszünteti a hasmnést
Ne használjuk : 8 évnél fiatalabb gyermekeknél, ha a székletben vér jelenik meg és / vagy magas láz esetén.
Adagolás szájon át :
Felnöttek: 4 mg-mal kezdjük majd 2 óránként 2 mg maximum 16 mg-ig naponta. Amint a széklet normalizálódott vagy 12 órája nem volt székletürítés a szedését abba kell hagyni. Ne használjuk 2 napnál hosszabb ideig.
8-12 éves gyermekek: kezdjünk 2 mg-mal majd 2 óránként 2 mg maximum 8 mg -ig naponta. Amint a széklet normalizálódott vagy 12 órája nem volt székletürítés a szedését abba kell hagyni. Ne használjuk 2 napnál hosszabb ideig.
A hatás kezdete/tartama : néhány órán belül leállítja a hasmenést.
Terhesség / szoptatás : ne javasoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : esély (súlyos) székrekedésre, ritkán hányinger, szédülés, hasfájás, puffadás a hasban, túlérzékenységi reakciók (börkiütés), szájszárazság, hányás.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2014. szeptember 06., szombat 14:48

Részletesen a gyomorpanaszokról

Betegtájékoztató: Gyomorégés és gyomorfájdalom

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer?

Gyerekeknél gyakran jelentkezik hasfájás. Ez legtöbbször fertözés következménye, hányással és hasmenéssel jár együtt. Máskor panaszkodhat egy gyermek hasfájásról úgy, hogy közben a gyermek nem tünik betegnek. Sokszor az ilyen hasfájás oka ismeretlen, lehet psychosociális. Hosszantartó hasfájás esetén tanácsoljuk, hogy menjenek el további vizsgálatra a háziorvoshoz. Gyomorfájdalom és gyomorégés nem fordul elö gyermekkorban. Nem fertözésböl kifolyó gyomorpanaszok esetén a gyermeket el kell vinni orvoshoz.
A terhes nök körülbelül fele panaszkodik gyomorégésröl.
50 év felett elöször jelentkezö gyomorpanaszokra tanácsot kérö beteget el kell küldeni a háziorvoshoz, ennek a korosztálynak nagyobb az esélye a nyelöcsö- és gyomordaganatra.

Mióta állnak fenn a panaszok/tünetek?

A legtöbb felnöttnek volt már valaha gyomorpanasza amelyek általában jól reagálnak a nem gyógyszeres tanácsokra vagy recept nélkül is beszerezhetö gyógyszerekre. Ha a panaszok 2 hétnél tovább fennállnak vagy súlyosbodnak, vagy a beteg már több recept nélkül is kapható gyógyszert kipróbált már sikertelenül akkor a beteget tovább kell küldeni az orvoshoz.

Próbált már valamit a gyomorpanaszok ellen?

A további tanácsadás szempontjából fontos tudnunk, hogy a panaszok enyhítése érdekében milyen változtatásokat alkalmazott már a beteg az étrendjében és az életvitelében illetve, hogy milyen gyógyszereket használt már és mennyi ideig.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Gyomorpanaszok felléphetnek mint más gyógyszerek mellékhatásai, illetve egyes gyógyszerek súlyosbíthatják a már meglévö panaszokat. Recept nélkül gyomorpanaszokra kapható gyógyszerek kölcsönhatásba léphetnek más a beteg által szedett gyógyszerekkel.
Gyomorpanaszok, hányinger mint mellékhatások felléphetnek a következö gyógyszerek szedésekor: acetylcysteine, SSRI, bifoszfonátok.
Acetylsalicylsav és NSAID gyengítik a gyomor saját védekezö mechanizmusát így irritáló tényezök hamarabb okoznak gyomorkárosodást. Föleg idösek érzékenyek erre.
Antibiotikumok és vaskészítmények szintén gyengíthetik a gyomornyálkahártya védöhatását.
Glucocortikoid szteroidok aktiválhatják a már meglévö gyomorfekélyt és ezzel megnövelik a gyomorvérzés veszélyét. Gyomorfekélyt csak egy NSAID-vel együtt szedve okoznak.
Kalciumantagonisták, anticholinergikumok, benzodiazepinek, nitrátok, progesztagének, Béta-szimpatikomimetikumok és alfa-szimpatikolitikumok ellazítják a nyelöcsö és a gyomor között levö szfinktert és így súlyosbítják a már meglévö gyomorégést.
Az antacidumokban levö ionok bizonyos gyógyszerekkel komplexet képeznek és ezzel csökkentik ezen gyógyszerek felszívódását: tetracyclinek, chinolonok, mycofenolsav, cefuroxim, cefpodoxim, bifoszfonátok, fluoridok, proteasegátlók, penicillamin, thyreomimetikumok, zalcitabin, delavirdin, digoxin és vassók.
Gyógyszerek amelyek a gyomorsavat semlegesítik (antacidumok) vagy a gyomorsavtermelést csökkentik (H2-antagonisták) megváltoztatják a gyomor pH-ját és ezzel bizonyos gyógyszerek felszívódását: ketokonazol, itraconazol kapszulában.
Domperidon néhány gyógyszerrel kombinálva megnöveli a szívritmuszavarok kialakulásának esélyét.

Tünetek
Gyomorfájdalom
A gyomor vagy a patkóbél nyálkahártyájának sérülése megnyilvánulhat egy nyomó vagy sajgó, esetleg szúró fájdalomban a has felsö részén diffúzan vagy egy pontban. A panaszok megjelenhetnek evés közben vagy közvetlenül evés után, a panaszok megjelenhetnek egy üres gyomor esetén is, kb 2 órával evés után vagy éjszaka. Van úgy, hogy a fájdalom enyhül evés után.
Egy nyomó, sajgó fájdalom terhesség alatt a has felsö részén lehet terhességi toxikózis tünete is, ezért egy terhes nöt amelyik hasi fájdalmakról panaszkodik orvoshoz kell küldeni.
Refluxpanaszok megnyilvánulhatnak egy égetö fájdalommal a gyomor felsö részén.
A hasi felsö részén megjelenö fájdalomnak más oka is lehet, például epekö, IBS (= irritable bowel syndrome) vagy irrtábilis bél szindróma, vérzö gyomorfekély vagy gyomordaganat.
Epekövek okozhatnak pontosan a gyomorfájdalomhoz hasonló tüneteket. Az epekövek okozta fájdalmat is kiválthatja étel, pl. zsíros étel. Amikor az epekövek elzárják az epe útját akkor egy heves görcsös fájdalom lép fel.
IBS is okozhat fájdalmat a has felsö részén. Ez egy ártalmatlan betegség amelyre bélgörcsök, váltakozó hasmenés és szorulás jellemzö. Legtöbbször a fájdalom azonban a has alsó részében jelentkezik.
Ha a has felsö részén a fájdalom már hosszabb ideje fennáll, csökkent étvággyal, megmagyarázhatatlan testsúlycsökkenéssel, véres hányadékkal vagy véres széklettel (fekete széklet) jár együtt akkor gyomordaganatra kell gondolni és a beteget orvoshoz kell küldeni.
Lassú fokozatos vérvesztés vérszegénységhez vezethet ami fáradtságban, sápadtságban és kedvetlenségben nyilvánulhat meg.

Égetö érzés / fájdalom a szegycsont mögött
A nyelöcsö nyálkahártyája megsérülhet a savas gyomortartalomtól és ez egy égetö fájdalommal jár a gyomor felsö részén és a szegycsont mögött, esetleg egészen a torokig. Néha a fájdalom nyomó és szorító is lehet amit nehezen lehet elkülöníteni egy szívinfarktustól. A szívinfarktus azonban egy hirtelen, sokkal erösebb fájdalommal jár amelyik kisugárzik a karokba, az állkapocsba vagy a hátba. Ez a fájdalom nem reagál antacidumra. Ha egy ilyen fájdalom fizikai megeröltetéskor jelentkezik és pihenés közben elmúlik akkor lehetséges, hogy angina pectorisról van szó. Ha a szívpanaszok gyanúja felmerül akkor a beteget az orvoshoz kell küldeni.

Savas felpezsgés (böfögés)
Reflux esetén a savas gyomortartalom egészen a torokba vagy a szájüregbe feljöhet és egy savas ízt hagy maga után.

Fájdalom a nyelöcsöben nyelés után
Ha a nyelöcsö nyálkahártyája megsérült vagy irritált akkor savas vagy meleg étel vagy ital fogyasztása fájdalommal járhat. Ha a beteg arról panaszkodik, hogy az étel vagy ital nem csúszik le könnyen akkor elképzelhetö, hogy már komplikációk léptek fel mint pl. szükület egy heg miatt vagy nyelöcsödaganat.

Hányinger és puffadás
Gyomorégés, gyomorfájdalom együtt járhat hányingerrel, hányással, böfögéssel és puffadással. Puffadást a gyomorban levö levegö okozza.
Gyors telítettségérzés, puffadás és hányinger oka lehet a gyomor túl lassú ürülésének. Ennek az oka sokszor nem ismert.
Étvágytalanság, telítettség érzése, hányinger, hányás a gyomornyálkahártya gyulladásának lehetnek a tünetei egy vírus, alkohol vagy gyógyszer hatására. Ezek a panaszok pár napon belül eltünnek ha megszünik az irritáló tényezö.

Mikor küldjük a beteget az orvoshoz?

Gyerekeknél szinte sohasem fordulnak elö gyomorpanaszok. ha mégis akkor tanácsos orvoshoz menni
Ha a fájdalom a tanácsok betartása és esetleg recept nélkül kapható gyógyszerek hatására 2 hét múlva sem múlik
Ha egy vagy több recept nélkül is kapható gyógyszert próbált már a beteg eredmény nélkül
Ha a panaszok súlyosbodtak
A kar(ok)ba, az állkapocsba vagy a hátba kisugárzó fájdalom esetén
Ha az étel nem csúszik akadálymentesen a nyelöcsöben
Vér hányása, fekete széklet, lesoványodás, csökkent étvágy esetén fáradtsággal vagy a nélkül.
Ha egy éven belül a beteget egyszer már gyomorfekéllyel vagy patkóbékfekéllyel kezelték
Súlyos gyomorfájdalom esetén, ha a beteg ettöl nagyon nyugtalan
Testsúlyvesztéssel járó hányás esetén általános rossz közérzettel társulva
Azokat az 50 év feletti betegeket akiknél elöször jelentkeznek gyomorpanaszok, mivel náluk nagyobb az esély a gyomor- vagy nyelöcsödaganatra
Terhesség alatt a has felsö részén jelentkezö nyomó sajgó fájdalom esetén

Kezelés

Javasoljuk a betegnek, hogy keresse fel a háziorvosát ha panaszok 2 héten belül nem javulnának diéta, életmód változtatások esetleg egy recept nélkül is kapható gyógyszer használata ellenére. Ezenken a hatása 1-2 napon belül tapasztalható kellene, hogy legyen.
Egy antacid vagy H2-receptor antagonista elfedheti egy esetleges gyomor- vagy nyelöcsödaganat tüneteit. Ezért nem szabad ezeket a recept nélkül is kapható gyógyszereket 2 hétnél tovább egyfolytában használni.

Tanácsok gyomorpanaszok esetén
A gyomorégés kezelésekor a gyomorsav mennyiségének csökkentésén van a hangsúly.
Egyéb tanácsok gyomorfájdalmak esetén:

Mellözzük azokat ételeket és italokat amelyek gyomorpanaszokat okoznak : alkohol, füszeres ételek, szénsavas italok, narancslé, kávé, mentolos cukorka.
Együnk többször naponta kevesebbet és ne túl zsírosan. Nem szükséges különleges diéta követése. Meleg tej néha enyhít a panaszokon.
A dohányzásról való leszokás mint gyomorpanaszok esetén mint a refluxpanaszok esetén elönyös lehet. Dohányzás esetén lassabban gyógyul a gyomornyálkahártya. Dohányzás hatására ellazul a nyelöcsö és a gyomor közötti záróizom és a reflux panaszokat erösítheti.
Refluxpanaszok esetén fontos, hogy a has felsö részében a nyomást csökkentsük:

Túlsúly csökkentésével
Ne hordjunk túl szoros ruházatot
Ne hajoljunk már inkább guggolva vagy térdelve emeljünk
Éjszaka a felsötest magasabban legyen fekvés közben mint a test alsó része. Az ágy felsö részét magasítsuk meg.
Ne egyen közvetlenül lefekvés elött, vacsorázzon minimum 3 órával lefekvés elött.
Ha a beteg röviddel a panaszok megjelenése elött egy olyan gyógyszert kapott amelyik a záróizmot a nyelöcsönél ellazítja akkor tanácsos ezt a kezelöorvossal megbeszélni.
Hányinger és puffadás esetén :

Szénszavas italok kerülése
Nyugodtan étkezzünk és ne együnk túl sokat
Ha gyógyszerek gyomorpanaszokat okoznak akkor tanácsolhatjuk a gyógyszer némi étellel bevenni.
Ha a beteg esetenként acetylsalicylsavat vagy NSAID-t használ és ezektöl gyomorpanaszai vannak akkor jobb ha ezeknek a szereknek a szedését elkerüli a beteg.
Alternatívként javasolhatunk paracetamolt.
Krónikus acetylsalicylsav vagy NSAID szedök esetén csökkentheti az orvos az dózist, felírhatja a gyógyszer végbélkúp formájában, tanácsolhatjuk, hogy a beteg a gyógyszert evés közben vegye be sok vízzel vagy az orvos felírhat egy gyomorvédö gyógyszert az NSAID mellé.

Javasolt gyógyszerek
Recept nélkül kapható gyógyszerek

Antacidok
Semlegesítik a gyomorsavat és így enyhítik a panaszokat
H2-anatgonisták
Csökkentik a gyomorsavtermelödést aminek eredményeként a gyomorfájdalom sikeresen csökkenthetö
Domperidon
Elösegíti a gyomorperisztaltikát és elösegíti a gyomor ürülését.

Gyomorfájdalom és gyomorégés
Esetenként elöforduló refluxpanaszok és gyomorfájdalom esetén : alumínium hydroxid és magnézium hydroxid kombinációja vagy kalciumkarbonát, vagy nátriumhydrogénkarbonát.
Ha a panaszok a nap nagy részében vagy föleg éjszaka vannak jelen : akkor az elsö választandó szerek a H2-antagonista famotidine és ranitidine. Ekkor az antacidumok kevésbé hatásosak mert csak egy néhány órán keresztül hatnak. Föleg az éjszakai panaszokat tanácsos H2-antagonistákkal kezelni, ezek órákon keresztül csökkentik a gyomorsavtermelést.
Az antacidok elönye, hogy minden probléma nélkül használható terhességben és szoptatás alatt. Alumíniumsók nem veszélyesek a szüelmúlnakletendö gyermekre ha csak esetenként használjuk, hosszantartó alkalmazás azonban kerülendö terhességben. H2-antagonistákat ne javasoljuk terhességben öngyógyszerelésre mivel nem áll elegendö információ rendelkezésre ezeknek a gyógyszereknek a biztonságos alkalmazásáról terhességben.
Folyékony antacidok gyorsabban hatnak mint a tabletta. A semlegesítö hatása is nagyobb mivel a kisebb részecskeméret miatt nagyobb területen oszlik el a gyomorban mint a tabletta. Sokan a tablettákat kedvelik jobban, mert könnyebb bevenni, de a megfelelö hatáshoz elöször jól össze kell rágni.
Tanácsos az antacidot 1 órával étkezés után bevenni. Ilyenkor a gyomor már üres és nem ürül az antacid olyan gyorsan a gyomorból, így 3 órán keresztül is hathat. Ha az antacid étkezés elött veszi be a beteg akkor csak 0,5-1 órát hat.
Antacidok csökkenthetik néhány gyógyszer hatását a gyomorperisztaltika csökkentésével, az antacid és a gyógyszer egymás közötti reakciójával vagy a gyógyszer kötésével az antacidumhoz. Legtöbbször elegendö egy általános tanács követése, hogy a két gyógyszert egymástól elválasztva, 2 óra különbséggel vegyük be. Chinolok esetén tanácsos 4 óra különbséget tartani.
Nátriumhydrogénkarbonát és kalciumkarbonát tartalmú antacidok kevésbé megfelelöek olyan betegek számára akik puffadásról panaszkodnak, mert a carbonát szénsavtermelödéshez vezet a gyomorban és ezzel puffadást okozhat.
Nátriumhydrogénkarbonát és kalciumkarbonát hosszan tartó használata meglúgosíthatják a vizeletet és ezzel hozzájárulhatnak veseköképzödéshez. Nátriumtartalmú antacidok ezen kívül megterhelik a szervezetet nátriummal.

Hányinger és puffadás

Ezek a panaszok nem súlyosak és legtöbbször magától elmúlnak. Ha a beteg ezeket olyan súlyosnak ítéli meg, hogy gyógyszerre van szüksége akkor domperidon az elsö választandó szer. Hányingerrel együttjáró gyomorfájdalom és gyomorégés esetén is javasolhatjuk a domperidont, hogy a gyomor ürülését elösegítsük.

Receptköteles gyógyszerek

Ha a recept nélkül kapható gyógyszerek nem bizonyulnak elég hatásosnak akkor az orvos egy protonpumpagátlót (omeprazol, lansoprazol, esomeprazol, pantoprazol, rabeprazol) írhat fel.
Ha a gyomorfekély hátterében Helicobacter pylori fertözés áll akkor ezt megpróbálhatjuk kiírtani egy antibiotikum kúrával. Erre az úgynevezett hármas terápiát használjuk, ez egy protonpumpagátlóból és két féle antibiotikumból áll. A kezelés tartama 1 hét.

Esetenkénti gyomorfájás és gyomorégés esetén

Elsösorban választandó gyógyszerek

Alumínium hydroxyd / Magnézium hydroxyd
Erös gyomorsavlekötö hatás. Kapható szuszpenzió és rágótabletta formájában
Ne használjuk : súlyos veseelégtelenségben vagy egy túl alacsony foszfátszint a vérben, gyakran dializált betegek esetén.
Adagolás:
Felnöttek
1-2 rágótabletta vagy 10-15 ml szuszpenzió 1 órával az étkezések után és lefekvés elött. Esetleg panaszok esetén extra adag maximum 2 óránként.
A rágótablettákat jól meg kell rágni ahhoz, hogy ugyanazt a hatást érjük el mint a szuszpenzióval.
Interakciók : A gyomor pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol és az itrakonazol felszívódása zavart szenvedhet. Egyidejüleg tetracyclinekkel, chinolonokkal, mycofenolsavval, cefuroximmal, cefpodoximmal, bifoszfonátokkal, fluoridokkal, proteázegátlókkal, penicillaminnal, thyreomimetikummal, zalcitabinnal, delavirdinnel, digoxinnel és vaskészítményekkel való együttszedése az utóbbiak hatását nagy mértékben csökkentheti.
Terhesség / szoptatás : nyugodtan használható
A hatás kezdete / tartama : nagyon hamar hat és 2-3 órán át hat.
Mellékhatások : Esetenkénti alkalmazás mellett hányinger és hányás, hasmenés és székrekedés is felléphet, általában a magnézium hashajtó hatását kompenzálja az aluminiumhydroxyd.

Kalciumkarbonát tartalmú antacid
Antacid, semlegesíti a gyomorsavat
Ne használjuk : veseelégtelenségben vagy vesekövességben
Adagolás szájon át : Felnöttek: 1 adag 1 órával az étkezések után és lefekvés elött, szükség esetén maximum 2 óránként 1 dózis.
Interakciók : A gyomor pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol és az itrakonazol felszívódása zavart szenvedhet. Egyidejüleg tetracyclinekkel, chinolonokkal, mycofenolsavval, cefuroximmal, cefpodoximmal, bifoszfonátokkal, fluoridokkal, proteázegátlókkal, penicillaminnal, thyreomimetikummal, zalcitabinnal, delavirdinnel, digoxinnel és vaskészítményekkel való együttszedése az utóbbiak hatását nagy mértékben csökkentheti.
A hatás kezdete / tartama : azonnal hat
Terhesség / szoptatás : nyugodtan használható
Mellékhatások : szénvastermelödés a gyomorban, a vizelet lúgossá tétele miatt hosszantartó használata elösegítheti a vesekövek képzödését

Nátriumhydrogénkarbonát tartalmú antacid
Szódabikarbóna tartalmú antacid, semlegesíti a gyomorsavat
Ne használjuk : sószegény diéta esetén, magas vérnyomásban, elégtelenség szívmüködésben, elégtelen vesemüködésben, terhességben a nagymennyiségü nátrium miatt. Vesekövek esetén se használjuk.
Adagolás szájon át : 1 adag 1 órával étkezés után
Interakciók : A gyomor pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol és az itrakonazol felszívódása zavart szenvedhet. Egyidejüleg tetracyclinekkel, chinolonokkal, mycofenolsavval, cefuroximmal, cefpodoximmal, bifoszfonátokkal, fluoridokkal, proteázegátlókkal, penicillaminnal, thyreomimetikummal, zalcitabinnal, delavirdinnel, digoxinnel és vaskészítményekkel való együttszedése az utóbbiak hatását nagy mértékben csökkentheti.
A hatás kezdete / tartama : azonnal hat
Terhesség / szoptatás : nyugodtan használható
Mellékhatások : szénvastermelödés a gyomorban, a vizelet lúgossá tétele miatt hosszantartó használata elösegítheti a vesekövek képzödését, hosszantartó alkalmazása túlzott nátrium bevitelhez vezethet.

Másodsorban választandó gyógyszerek

Alginsavval kombinált antacid
Az alginsav egy nyúlós habot képez amelyik a gyomortartalom felületén úszik. Ez a réteg megvédi a nyelöcsövet a gyorsav visszafolyásától a nyelöcsöbe. Vannak olyan készítmények amelyek nátriumalginát vagy magnéziumalginát helyett alginsavat tartalmaz amelyik a nátriumhydrogénkarbonáttal kombinálva a gyomorban alakul algináttá.
Ne használjuk : sószegény diéta esetén, magas vérnyomásban, elégtelenség szívmüködésben, súlyos veseelégtelenségben a nagymennyiségü nátrium miatt.
Adagolás szájon át : Felnöttek és gyermekek 10 éves kortól : 1 dózis 1 órával az étkezések után és lefekvés elött.
Interakciók : A gyomor pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol és az itrakonazol felszívódása zavart szenvedhet. Egyidejüleg tetracyclinekkel, chinolonokkal, mycofenolsavval, cefuroximmal, cefpodoximmal, bifoszfonátokkal, fluoridokkal, proteázegátlókkal, penicillaminnal, thyreomimetikummal, zalcitabinnal, delavirdinnel, digoxinnel és vaskészítményekkel való együttszedése az utóbbiak hatását nagy mértékben csökkentheti.
A hatás kezdete / tartama : a hatás kb. 15 perc után kezdödik és 1-3 órán át tart.
Terhesség / szoptatás : használható terhességben, számolni kell a nátriumbevitellel.
Mellékhatás : a hozzáadott nátriumhydrogénkarbonát miatt szénsav termelödhet a gyomorban és ez puffadáshoz, böfögéshez vezethet.

A nap nagy részében fennálló vagy éjszaka jelentkezö gyomorfájdalom és gyomorégés

Elsösorban választandó gyógyszerek

Famotidine
Ne használjuk : túlérzékenység esetén
Adagolás szájon át : Felnöttek és gyermekek 12 éves kortól : panaszok esetén, a panaszok megelözése érdekében 1 órával az étkezés elött vagy lefekvés elött. 10 mg 1x naponta, maximum 20 mg naponta.
Interakciók : a gyomortartalom pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol, itrakonazol, atazanavir, cefuroxim en cefodoxim felszívódása zavart szenvedhet.
A hatás kezdete / tartama : 0,5-1 óra múlva kezd el hatni és a hatás 9 órán át tart.
Terhesség / szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyításra
Mellékhatások : fejfájás, szédülés, székrekedés, hasmenés ritkán fordul elö.

Ranitidine
Ne használjuk : túlérzékenység esetén
Adagolás szájon át : Felnöttek : panaszok esetén, a panaszok megelözése érdekében 1 órával az étkezés elött és/vagy lefekvés elött. 75 mg 1 vagy 2x naponta, maximum 300 mg naponta; veseelégtelenség esetén maximum 150 mg naponta.
Interakciók : a gyomortartalom pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol, itrakonazol, atazanavir, cefuroxim en cefodoxim felszívódása zavart szenvedhet.
A hatás kezdete / tartama : 0,5-1 óra múlva kezd el hatni és a hatás 8-12 órán át tart.
Terhesség / szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyításra
Mellékhatások : hányinger, hányás, fáradság és múló fejfájás, szédülés ritkán fordul elö.

Hányinger és hányás esetén

Elsösorban választandó gyógyszer

Domperidon (kizárólag orvosi elöírásra, recepre kapható)
Elösegíti a gyomor kiürülését és enyhíti a hányingert (anti emetikus)
Ne használjuk : túlérzékenység esetén, megnyúlt QT-intervallum esetén ( megnövekedett esély szívritmuszavarokra)
Adagolás :
Szájon át:
felnöttek és gyerekek 12 évtöl: 10 mg 15-30 perccel az étkezések elött és esetleg lefekvés elött, veseelégtelenség esetén 10 mg maximum 2x naponta.
Rectálisan:
felnöttek és gyerekek 12 évtöl: 60 mg, szükség esetén 2-szer naponta
Interakciók : Megnöveli a szívritmuszavar esélyét ha a beteg olyan gyógyszert szed amely szintén szívritmuszavart okozhat.
A hatás kezdete/tartama : 15-30 perc / 6-8 óra
Terhesség/szoptatás : ne javasoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : múló bélgörcsök, ritkán tejfolyás a mellekböl ( galactorhoea) en gynecomastia ( mellnövekedés férfiaknál)

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2014. szeptember 06., szombat 14:42

Részletesen a fejfájásról

Betegtájékoztató: Fejfájás

 

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer?

Egy felnöttnek akinek fáj a feje és ez nem az elsö alkalommal fordul kiadhatunk egy egyszerü fájdalomcsillapítót. Gyermekeknek is fájhat a feje. Felléphet megfázás és influenza kíséretében vagy ha beverték a fejüket valamibe. Ha egy gyermeknek súlyos fejfájása van akkor az lehet migrén, föleg ha ez a családban már elöfordul. Egy gyermeket akinek ilyen fejfájása van tanácsos orvoshoz küldeni.

Mióta állnak fenn a panaszok/tünetek?

A tenziós fejfájás és a migrén tarthat néhány órán keresztül, de eltarthat napokig is. A migrénre jellemzö, hogy a rohamok gyakran egy bizonyos idöszakon belül jelennek meg aztán hónapokig, esetleg évekig nem jelentkeznek. Az úgynevezett cluster fejfájás néhány héten keresztül a nap mindig ugyanazon idöszakaban lép fel, leggyakrabban esténként.Egy hirtelen, mindenféle ok nélkül jelentkezö fejfájás amelyet a beteg a megszokottnál súlyosabbnak vagy egyenesen veszélyesnek ítél meg mindig ok arra, hogy a beteget az orvoshoz küldjük.Egy baleset vagy esés után fellépö fejfájás esetén is jobb ha egy orvos megvizsgálja a beteget.Idöseknél elöfordulhat napokkal egy esés után, aminek következtében a fejet ütötték be, is felléphet fejfájás. Ez egy lassú koponyán belüli verses eredménye lehet.Ha a fejfájás néhány napnál tovább tart akkor a beteget az orvoshoz kell küldeni.Megfázás vagy influenza is járhat fejfájással. Az ezzel kapcsolatos tendöket megtalálja a Megfázás és influenza címszó alatt.

Próbált már valamit a fejfájás ellen?

Ha a beteg már minden a következökben felsorolt tanácsot, például friss levegö, nyugalom és pihenés, a migrénes rohamot kiváltó tényezök kerülése, szemvizsgálat és fájdalomcsillapítók eredmény nélkül kipróbált akkor a beteget az orvoshoz kell küldeni.
Ha a beteg információja szerint már egy ideje fájdalomcsillapítókat szed a fejfájására akkor elképzelhetö, hogy gyógyszerfüggö fejfájásról van szó amelyben a fájdalomcsillapítók tartják fent a fejfájást. Ebben az esetben is küldjük a beteget az orvoshoz.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Figyelembe kell vennünk, hogy a beteg aki fájdalomcsillapítót szeretne vásárolni a fejfájására esetleg más gyógyszereket is sze amelyek kölcsönhatásba léphetnek a recept nélkül is kapható fájdalomcsillapítókkal. Vannak olyan gyógyszerek amelyek mellékhatásként fejfájást okozhatnak. Például:
Kalciumantagonisták
Nitrátok és más értágító gyógyszerek
Indometacin
Mefloquine
Dopamin hatású vegyületek mint például bromokriptin
Kérdezze meg a beteget, hogy van-e esetleg összefüggés a gyógyszeres kezelés megkezdése és a fejfájás megjelenése között. Ha a fejfájás egy gyógyszer mellékhatásaként lépett fel akkor javasolhatja a betegnek, hogy várjon pár napot, hátha elmúlik a fejfájás miután a szervezet hozzászokott az új gyógyszerhez. Felléphet fejfájás a fogamzásgátló szedésekor a szünetben amikor a hormonszint a vérben csökken. A fogamzásgátló kiválthat mogrénes rohamot vagy a meglévö migrén erösödhet. Ha a migrén a fogamzásgátló hatására elöször jelenik meg vagy súlyosbodik akkor a hölgy beteget a háziorvoshoz kell küldeni. Amennyiben a beteg gyógyszeres kezelésre kér tanácsot számolnunk kell esetleges interakciókkal. A paracetamolnak nincsenek jelentös kölcsönhatásai de az NSAID esetén számoni kell az interakciókkal:
A beteg RAS gátlót, vízhajtót vagy béta-blokkolót szed: Tanácsoljuk, hogy az NSAID-t csak rövid ideig és a lehetö legalacsonyabb dózisban szedje mert ezeknek a szereknek a hatását csökkentheti, ennek eredményeképpen emelkedhet pl. a vérnyomás. Ha a betegnek elégtelen szívmüködése van akkor a testsúly növekedése, nehézlégzés, fulladás folyadékvisszatartásra utalhat. Ebben az esetben az NSAID szedését azonnal abba kell hagyni! A beteg dekompenzálódhat!
Az NSAID hatású gyógyszerek megnövelik a vérzékenységet és károsíthatják a gyomornyálkahártyát aminek következtében a gyomorvérzés veszélye megnö. NSAID hosszntartó szedése nem javasolt olyan betegeknél amelyek kumainszármazékokat szednek.
Azok a betegek akik methotrexátot vagy litiumot szednek nem szedhetnek NSAID-t mert ennek hatására a methotrexát és a litium vérszíntje megemelkedik (ürülése csökken) és toxikus méreteket ölthet.
Corticoszteroidok megnövelik a gyomorkárosodás veszélyét. Lehetöleg ne kombináljuk NSAID-vel.
Egy NSAID megnöveli a ciclosporin vesekárosító hatását. NSAID nem használható ebben az esetben mint öngyógyszerelés.
Acetazolamid megnöveli az acetylsalicylsav toxikus hatását. Más NSAID kombinálható az acetazolamiddal.
NSAID egy SSRI-vel (fluoxetine, paroxetine) kombinálva tovább növeli a gyomornyálkahártyakárosodás veszélyét. NSAID-t öngyógyszerelés céljára ne javasoljuk.
NSAID ellenjavallt gyomorpanaszok esetén (gyomorfekély vagy vérzés a kórelözményben), Asztma és COPD esetén egy NSAID kiválthat egy asztmás rohamot vagy nehézlégzés, fulladást okozhat. A beteget erre figyelmeztetni kell vagy ne javasoljuk NSAID szedését. Domperidon javasolható migrén eseténa hányinger ellen. Azonban ne javasoljuk olyan gyógyszerek szedése esetén amelyek szívritmuszavarokat okozhatnak. Domperidon megnövelheti a szívritmuszavar kialakulásának veszélyét.

Tünetek

Lüktetö fejfájás: az oka valószínüleg értágulat mint ez migrén (legtöbbször egy oldalon), cluster fejfájás, láz esetén vagy értágító gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezhet.

Állandó, sajgó fejfájás: A tenziós fejfájás jellemzöje egy szétterjedö, sajgó, nyomó fájdalom ami olyan mintha egy abroncs lenne a fej körül. A gyógyszerfüggö fejfájás is hasonlít a tenziós fefájáshoz.

A fej hátsó felén és a nyakon jelentkezö fejfájás: Ez valószínüleg tenziós fejfájás. A fájdalom a nyakban kezdödik és elöre húzódik a fejen keresztül. Ha láz, hányinger, zavartság, kicsi vörös pontok a börön és nyakmerevség társulnak a fejfájáshoz akkor agyhártyagyulladásra kell gondolni. Gyermekeknél és fiatal felnötteknél fordul elö leggyakrabban, ilyenkor azonnal az orvoshoz kell küldeni a beteget. Egy nagyon ritka betegség a subarachnoidális agyhártya (pókhálóhártya) vérzése. Legtöbbször minden bevesetö és ok nélkül nagyon heves fájdalom jelentkezik a fej hátulsó felén, mintha a beteget hátulról leütötték volna. A beteg gyakran zavart és ilyenkor azonnal az orvoshoz kell küldeni.
A homlokon, halántékon és a szemek körül jelentkezö fájdalom: lehet tenziós fejfájás vagy megnövekedett nyomás az orrmelléküregekben.Föleg lehajoláskor érez a beteg lüktetö fájdalmat a szem körül. Fejfájás jelentkezhet megfázás és influenza kísérötüneteként is, ilyenkor a fejfájás melletta betegnek láza van, izomfájdalom és köhögés is társulhat a tünetekhez. A látás romlásakor vagy nem megfelelö szemüveg használatok is jelentkezhet fejfájás, a betegek az optikushoz vagy szemorvoshoz kell küldeni. Cluster fejfájás jellemzöje egy nem múló fúró heves fájdalom egy szem körül, a szem ilyenkor vörös és könnyezik és a betegnek eldugul vagy folyik az orra. A cluster fejfájás orvosi kezelést igényel. Az ütöerek gyulladása a halántékon és a körül a halántékon jelentkezö fájdalommal jár. E mellett az általában idösebb beteg rosszul érzi magát. Az ütöér vörös és megduzzadt. Orvoshoz kell küldeni a beteget, hogy a gyulladás továbbterjedését és a szóvödményeket megelözzük.

Hányingerrel, bizsergéssel, bénulásokkal és aurával járó fejfájás: Hányingerrel, hányással, fénytúlérzékenységgel járó rohamokban jelentkezö fejfájás a migrén valamelyik formájára utal. Legtöbbször közönséges migrénröl van szó. A migrén klasszikus formájában a rohamot egy úgynevezett aura elözi meg. Ekkor a beteg fényfelvillanásokat, fekete vagy színes foltokat látnak a szemük elött amelyek mint egy villogó csillag a latótér egyik felén kezdödik és lassan kiterjed az egész látótérre. Az aura megjelenhet a test egyik oldalán csipkedö érzés vagy érzéskiesés formájában.
Kivételes esetekben a hirtelen megjelenö fejfájás hányással, zavartsággal és beszédzavarral kísérve agyvérzés tünete is lehet, ilyenkor a beteg azonnali orvosi ellátást igényel. Egy baleset után jelentkezö fejájás, hányás agyrázkódás vagy agyvérzés tünete lehet, a beteget a háziorvoshoz kell küldeni.

Mikor küldjük a beteget az orvoshoz?

Gyermekek:

12 évesnél fiatalabb gyermekeket
Feknöttek és 12 évesnél idösebb gyermekek:

Ha a fejfájás aluszékonysággal, zavartsággal vagy látási zavarokkal jár együtt vagy ha a beteg eszméletlen volt.
Hirtelen jelentkezö még sohasem tapasztalt súlyos fejfájással.
Lázzal, hányingerrel, zavartsággal, kicsi vörös foltokkal a börön vagy nyaki merevséggel együtt jelentkezö fejfájás esetén (ez lehet agyhártyagyulladás, föleg ha egy gyermekröl van szó).
Fájdalom a halántékon, vörös és megvastagodott ütöerekkel a halántékon vagy környékén és aminek kíséretében az általában idösebb beteg rosszul érzi magát. (ütöerek gyulladása)
Egy baleset után fellépö fejfájás esetén
Terhesség alatt jelentkezö ismeretlen fejfájás esetén (utalhat pre-eclampsziára)
50 év felett elöször jelentkezö fejfájással ( agydaganatra utalhat)
40 év felett elsö alkalommal jelentkezö migrénes roham esetén (agydaganatra utalhat)
Visszatérö fejfájás esetén amelyik reggelente a legerösebb és a nap folyamán enyhül, föleg ha a beteg reggelente hány. (ez jele lehet az agyban fellépö nyomásemelkedésnek pl. egy agydaganat következtében)
cluster fejfájás esetén
Néhány napnál tovább tartó fejfájás esetén
Ha a fejfájás a tanácsok betartása és a gyógyszeres kezelés ellenére a fejfájás nem múlik
Ha egy idös ember egy esés után amely folyamán a fejét is beütötte pár nap múlva fejfájásról panaszkodik.
Havonta egynél több migrénes roham esetén
Egy hirtelen jelentkezö, a fej hátsó felén jelentkezö fejfájás esetén (subarachnoidális vérzés)
Gyógyszerfüggö fejfájás esetén
Mindenféle fejfájás esetén ami a beteget nyugtalanítja
Tanácsok fejfájás esetén

Fontos, hogy megpróbáljuk kideríteni, hogy mi lehet a fejfájás oka és amennyiben lehet ezt megoldani.
A fejfájást sok esetben megelözhetjük friss levegön való tartózkodással, elegendö alvással, rendszerességgel, pihenéssel és sporttal. A fejfájást megszüntetehetjük pihenéssel és lazítással (esetleg gyenge fájdalomcsillapítóval kombinálva).
Tenziós fejfájás esetén segíthetnek a különbözö lazitási gyakorlatok, nyak és a váll maszírozása, jóga, a stressz csökkentése, testtartás javítása munka közben. Esetleg egy melegítö palack vagy cseresznyemagos zsák nyakra való helyezése.
Migrén esetén a kiváltó okokat kell kideríteni és mellözni. Ilyen kiváltó okok lehetnek például tápanyagok (bor, bizonyos sajt fajták, aspartam édesítöszer), alkoholfogyasztás, a fogamzásgátló és stressz. Gyógyszerek szedése mellett tanácsos 0,5-1 órát naponta lazítani.
Föleg a hétvégeken jelentkezö fejfájást enyhíthetjük, ha ugyanolyan korán kelünk mint hétköznap, idöben reggelizünk és ugyanannyi kávét fogyasztunk mint hétköznap vagy a hétköznap fogyasztott kávé mennyiségét csökkentjük. Mivel az alcohol és bomlástermékei a folyadékot kihajtják a szervezetböl ezért tanácsos nagy mennyiségü alkohol fogyasztása esetén lefekvés elött egy nagy pohár vizet inni, ezzel a másnapossággal együttjáró fejfájást csökkenthetjük.
Ha a látás romlása vagy nem megfelelö szemüveg használata a fejfájás oka akkor tanaçsoljuk a betegnek optikus vagy szemorvos felkeresését. Elhanyagolt fogazat is vezethez gyulladáshoz ami fejfájásban jelentkezhet. Ilyenkor a beteget fogorvoshoz kell küldeni. Visszatérö és krónikus fejfájásban szenvedök bövebb információt a Magyar Fejfájás Társaságnál találhatnak. www.fejfajas-tarsasag.hu

Javasolt gyógyszerek

Recept nélkül kapható gyógyszerek
Legtöbbször elegendö egy egyszerü fájdalomcsillapító megfelelöen magas adagolásban. Felnötteknek, egy nem ismeretlen fejfájás esetén paracetamol, acetylsalicylsav, diclofenac, ibuprfen és naproxen javasolható.
Fejfájás esetén paracetamol az elsö választandó szer.
Paracetamol javasolható minden gond nélkül olyan betegeknek is akik véralvadásgátlókat használnak, gyomorfekélyük volt vagy van, véralvadási zavarokkal küzdenek vagy túlérzékenyek az acetylsalicylsavra vagy más NSAID-re.
NSAID túlérzékenység ritkán fordul elö. Megnyilvánulási formái: börkiütések, nehézlégzés, bronchusok összehúzódása, asztmás roham röviddel az NSAID bevétele után. Egy anafilaxiás roham kialakulásának veszélye sokkal kisebb paracetamol esetén. A paracetamol fájdalomcsillapító hatása felerösíthetö koffeinnel. Ennek a kombinációnak a hátránya, hogy a koffein enyhe gyomorpanaszokat és alvási zavarokat okozhat. Paracetamol esetén a más gyógyszerekkel fellépö interakciókra minimális az esély.
Általánosan elmondható, hogy a fent említett fájdalomcsillapítók csak néhány napig szedhetök együtt más NSAID-kel, kivéve ha az orvos írja fel.
Krónikus tenziós fejfájás esetén ne javasolon a betegnek hosszantartó gyógyszeres kezelést mert gyógyszerfüggö fejfájás alakulhat ki.
Migrént gyakran kezelhetünk egyszerü fájdalomcsillapítóval ami elött elöször egy hányinger illetve hányáscsillapítót (domperidon) javasolhatunk. Ez csillapítja illetve megszünteti a hányást, hányingert és gondoskodik arról, hogy a fájdalomcsillapító jobban felszívódjon. Ez a kezelés akkor a leghatásosabbha akkor veszi be a beteg amikor érzi, hogy jön a roham. A roham alatt a gyomortartalom továbbitása a belekbe zavart szenved és a gyógyszerek felszívódása is elégtelen.
Ha a fejfájás az orrmelléküregek nyálkahártyájának megduzzadása miatt kialakult nyomás következtében alakult ki akkor 5 napon keresztül decongestiv orrcseppet javasolhatunk.

Receptköteles gyógyszerek
Ha migrénben az egyszerü fájdalomcsillapító és a hányáscsillapító kombinációja nem eléggé hatásos akkor triptánokkal (almotriptán, eletriptán, frovatriptán, naratriptán, rizatriptán, sumatriptán, zolmitriptán) folytatható a kezlés. Ha az egyik triptán nem bizonyul elég hatásosnak akkor meg lehet próbálni egy másikat. Hányinger és hányás esetén egy másik gyógyszerforma javasolt, pl. kúp vagy orrspray. Súlyos migrénes roham esetén sumatriptán injekció adható.
A mellékhatásai és a függöség kialakulásának veszélye miatt ergotamint csak olyan betegeknek adjuk ki akik ezzel a szerrel teljes megelégedéssel kezelhetök.
Ha a migrén havonta egynél több alkalommal lép fel akkor javasolt a profylaktikus kezelés. Erre a propranolol és metoprolol a leggyakrabban használt gyógyszerek.
Cluster fejfájás sumatriptán injekcióval és oxigénnel kezelhetö. A cluster fejfájás megelözésére verapamil adható.

Nem javasolt gyógyszerek
Javasolt egyszerü fájdalomcsillapítók használata. Különbözö fájdalomcsillapítók kombinációjának (paracetamol + acetylsalicylsav vagy paracetamol + propyfenazon) hosszantartó használata a vesepapillák necrózisát és krónikus veseelégtelenséget (analgetika vese) okozhat, ezen kívül propyfenazon súlyos túlérzékenységi reakciókat okozhat, többek között anafylaxiás sokk is elöfordulhat.

Fejfájás esetén

Elsö választandó szer
Paracetamol
Analgetikus, antipyretikus, gyenge antiinflammatórikus hatás
Ne használjuk : túlérzékenység esetén, vese- és májelégtelenségben
Adagolás :
szájon át:
felnöttek: 500-1000 mg alkalmanként, általában 1-1,5 gramm naponta, szükség esetén maximum 4000 mg naponta, minimum 4 óra az adagok között.
gyermekek: 12-15 év: 500 mg szüksés esetén 4-6-szor naponta
rectálisan:
felnöttek: 500-1000 mg alkalmanként, szükség esetén maximum 4000 mgnaponta, legalább 6 óra legyen az adagok között.
12-15 év: 500-1000 mg szükség esetén 2-3-szor naponta.
A hatás kezdete/tartama : 15-30 perc / 4-6 óra
Terhesség/szoptatás : használható napi 2 grammig. Orvoshoz kell küldeni ha ez nem lenne elegendö.

Acetylsalicylsav/carbasalátcalcium
Carbasalátcalcium az acetylsalicylsav vízben jól oldódó formája. Újabb vizsgálatok azonban kimutatták, hogy mindkét forma egyformán károsítja a gyomornyálkahártyát.
Analgetikus, antipyretikus és magasabb dózisban antiinflammatórikus hatása van.
Ne használjuk : acetylsalicylsavra vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra), röviddel foghúzás elött (a vérzés tovább tart), gyermekeknél vírusfertözés esetén mint például megfázás vagy bárányhimlÓ ( Reye szindróma esélye miatt)
Adagolás:
acetylsalicylsav: felnöttek : 500-1000 mg alkalmanként, szükség esetén 4 óránként, maximum 4 gram naponta.
gyerekek 12-15 év : 320-500 mg alkalmanként, maximum 2 gram naponta.
carbasalátcalcium: felnöttek : 600-1200 mg alkalmanként, szükseg esetén 4 óránként, maximum 4,8 gram naponta.
gyerekek 12-15 év: 400-600 mg alkalmanként, maximum 2,4 gram naponta.
Interakciók: Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama: 30 perc / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok, néha túlérzékenységi reakciók

Diclofenac
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : diclofenacra vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 14 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 25 mg, majd szükség esetén 12,5-25 mg 4-6 óránként, maximum 75 mg-ig naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 1 óra / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Ibuprofen
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : ibuprofenre vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 12 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 400 mg, majd szükség esetén 200-400 mg 4-6 óránként, maximum 1200 mg-ig naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 30-60 perc / 3-4 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Naproxen
Analgetikus, antipyretikus és antiinflammatórikus
Ne használjuk : naproxenre vagy más NSAID-re való túlérzékenység esetén, gyomor- vagy nyombélfekély esetén, gyomorvérzés vagy más vérzés esetén. Csökkent máj-, vagy vesemüködés esetén, véralvadási zavarok esetén, röviddel alkoholfogyasztás elött vagy után (nagyobb az esély a gyomorpanaszokra).
Adagolás :
Szájon át:
Felnöttek és 12 évnél idösebb fiatalok: Kezdöadag 220 mg 2-3-szor naponta, szükség esetén kezdöadag 400 mg maximum 660 mg-ig naponta, idösek 65 év felett maximum 440 mg naponta.
Interakciók : Jelentös interakciók felléphetnek vízhajtókkal, RAS-gátlókkal, bétablokkolókkal, lítiummal, methotrexáttal, kumarinokkal, ciclosporinnal, corticosteroidokkal, acetazolamiddal, SSRI-kel és trazodonnal.
A hatás kezdete/tartama : 1 órán belül / 7-12 óra
Terhesség/szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : néha gyomor- és bélpanaszok

Hányinger esetén

Elsö választandó szer
Domperidon
Elösegíti a gyomor kiürülését és enyhíti a hányingert (anti emetikus)
Ne használjuk : túlérzékenység esetén, megnyúlt QT-intervallum esetén ( megnövekedett esély szívritmuszavarokra)
Adagolás :
Szájon át:
felnöttek és gyerekek 12 évtöl: 10 mg alkalmanként, maximum 80 mg naponta; csökkent vesemüködés esetén maximum 20 mg naponta.
Rectálisan:
felnöttek és gyerekek 12 évtöl: 60 mg, szükség esetén 2-szer naponta
Interakciók : Megnöveli a szívritmuszavar esélyét ha a beteg olyan gyógyszert szed amely szintén szívritmuszavart okozhat.
A hatás kezdete/tartama : 15-30 perc / 6-8 óra
Terhesség/szoptatás : ne javasoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : múló bélgörcsök, ritkán tejfolyás a mellekböl ( galactorhoea) en gynecomastia ( mellnövekedés férfiaknál)

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

1. oldal / 2

Oldalunk cookie-kat használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Bővebben